Житомирські волонтери реалізували ініціативу з розпису стін укриття в міському ліцеї №23 ім. М. Очерета. Організаторами проєкту є молодіжний центр Житомирщини «Kreativ space» у партнерстві з ГО «Будуємо Україну Разом» (БУР).
«До нас приходили відвідувачі, школярі цього ліцею, і дуже просили, щоб ми розфарбували їхнє укриття. Коли ми прийшли та побачили ці голі стіни, ми самі загорілися цією ідеєю. Нам допомогла з реалізацією громадська організація «Будуємо Україну Разом». Вони надали фарби, барвники, пензлики, валики, ґрунтовку та харчування для волонтерів, а також поширили інформацію у своїх соціальних мережах», – каже Андрій Маєвський, головний координатор проєкту.
Завдяки спільним зусиллям волонтерам вдалося втілити прохання школярів у реальність.
Загалом у проєкті взяло участь близько 20 людей. Розпис стін тривав 4 дні – з 19 до 22 липня. На момент нашого візиту волонтерам залишилося розписати ще одну кімнату та частину коридору.
«Це волонтери – звичайні люди, які погодилися долучитися до ініціативи. Серед них є декілька художниць з Житомира: деякі навчалися в художній школі, деякі навчаються в будівельному коледжі», – зазначає Андрій Маєвський.
Тепер стіни прикрашені яскравими малюнками солодощів, тварин, рослин і чудернацьких абстракцій, але особливе місце займає зображення літака «Мрія». Тут також можна побачити багато мемів, казкових і мультиплікаційних персонажів, що додають цьому простору позитивного настрою й створюють атмосферу творчості та натхнення.
«Тематика малюнків включає персонажів мультфільмів, багато абстракцій та персонажів з мемів. Ми хотіли, щоб дітям було тут весело, щоб їм не було нудно тут сидіти й на них не тиснули білі бетонні стіни. Також до розпису долучалися діти зі школи, декілька з них допомагали нам», – розповів Андрій Маєвський.
Андрій також зауважив, що це не перший подібний проєкт, який вони реалізовують у Житомирі. Минулого року вони спільно з БУРом облаштували укриття у провулку Скорульського.
«Це громадське укриття. Ми там зробили штукатурку, пофарбували та розфарбували стіни, встановити лавки для людей, сцени. Теж класно було», – говорить він.
Анна та Євгенія – волонтерки, які вирішили долучитися до цієї справи. Дівчата дізналися про таку можливість через соціальні мережі. Їхній внесок допомагає перетворити шкільне укриття на яскраве та затишне місце.
«Я вирішила долучитися як волонтер. У своєму укритті мені не подобається перебувати. Я хотіла зробити так, щоб комусь було приємно дивитися і перебувати тут – в цьому місці. Я – школярка, дізналася про ініціативу через інстаграм. Наразі малюю персонажа мультфільму «Думками навиворіт» – Заздрість. Я обрала її, тому що мені дуже подобається змішувати різні відтінки одного кольору, у мене це добре виходить», – поділилася учасниця проєкту Євгенія Кірдун.
«Я трошки художниця, тому вирішила допомогти розмалювати стіни укриття. Сьогодні я тут вдруге. Зараз малюю морського коника, раніше малювала Мавку, медуз та ще декілька картинок», – розповіла Анна Ступакова.
Ігор Баранов, директор ліцею №23 міста Житомира ім. М. Очерета, поділився своїми враженнями про творчі роботи волонтерів. Кожен малюнок має своє значення і гармонійно підкреслює окремі зони укриття.
«Щодня, починаючи з п'ятниці, я проходжу і спостерігаю за їх роботою. На очах усе змінюється. Багато емоцій викликають власне зонування малюнків. Наприклад, там, де діти харчуються під час повітряної тривоги, малюнки стилізували котиками, які хочуть їсти. На цьому зробили акцент. У великому приміщенні, де знаходиться кілька класів, намалювали героїв з мультфільму про емоції. Це актуально, діти люблять цей мультик. Окрім насолоди зображеннями улюблених героїв, вони можуть подумати про свої емоції в цей момент. Не в негативному сенсі, а просто порівняти з героями мультфільму. У кімнаті для медичного обслуговування та психологічного розвантаження малюнки більш абстрактні: сонечко, хмарки, веселки. Це допомагає дитині трохи відволіктися від того, що відбувається, і налаштуватися на позитивні зміни в настрої. Не можна сказати, що певний малюнок є кращим або гіршим. Просто кожен з них підкреслює певну зону, і я думаю, що всі вони однаково класні», – розповів Ігор Баранов, директор ліцею №23 міста Житомира ім. М. Очерета.
Він зауважує, що це лише початок їх співпраці з «Kreativ space», але він є надзвичайно важливим.
Укриття тепер буде не лише безпечним та відремонтованим, а й естетично привабливим. Педагог впевнений, що це матиме позитивний вплив як на дітей, так і на дорослих.
«Додавання барв, кольорів у місце, яке всі асоціюють зі схованкою від ворожих атак, завжди позитивно впливає як у моральному, так і в психологічному плані. Перебувати під час тривоги в укритті, яке не лише гарно відремонтоване, але й наповнене кольоровими композиціями, сюжетами, буде великим позитивом і для дітей, і для вчителів. Зрозуміло, що для дітей малюнки різнобарвні. Для дорослих плануємо створювати більш осмислені малюнки, які впливатимуть не лише на емоційний стан, але й активуватимуть пізнавальну діяльність. Додавання фарб в укриття є позитивним з усіх сторін. Тим паче, ми додаємо сюди трошки сенсів. Це не просто робота будівельників за проєктом, а творчість волонтерів і учнів молодіжного центру. Вони вкладають частинку своїх емоцій і душі, щоб передати її дітям нашого ліцею», – зазначає Ігор Баранов.
Проєкт уже отримав перші відгуки як від працівників школи, так і від батьків учнів. Однак директор переконаний, що справжні емоції будуть тоді, коли учні та вчителі побачать розписане укриття на власні очі – після закінчення канікул та відпусток.
«Зараз триває відпускна кампанія та канікули, тому явних реакцій поки що немає. Звісно, ті, хто перебуває на роботі, це і технічний персонал і спеціалісти, дуже задоволені. Я вже надсилав фото початку робіт у групи голів батьківських рад класів та вчителів, і відгуки були позитивні. Всі радіють, що така ініціатива у нас проводиться. І співпраця з молодіжним центром дуже важлива. Підтримувати зв'язок з молоддю не тільки в освітньому процесі, а й через такі проєкти, надзвичайно важливо. Батькам та вчителям дуже сподобалась ініціатива, і я думаю, що, коли всі побачать результати наживо, емоцій буде ще більше», – каже директор ліцею.
Фото: Журнал Житомира