22 грудня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Наука/Освіта
  • «Для когось це ласий шматочок». Поліський національний університет проти ліквідації

«Для когось це ласий шматочок». Поліський національний університет проти ліквідації

  • Фото: Журнал Житомира
  • 4 березня, 2024 14:30

Сьогодні у Поліському національному університеті відбулась конференція трудового колективу щодо можливої ліквідації навчального закладу. Колектив написав письмове звернення до Міністерства освіти і науки з проханням запобігти знищенню університету, а студенти протестували під стінами закладу.

Чому питання настільки гостре

Олег Скидан наголошує, що Поліський національний університет єдиний в Україні, який має пʼять міжнародних проєктів. 

«На саміті Україна-ЄС було окреме питання про включення України у "Горизонт Європа". За словами міністерства ці проєкти не будуть зміщені, а перейдуть по праву наступництва, але на наше звернення щодо відповідних проєктів у "Горизонт Європа" вони відповіли, що в разі нашої реорганізації, ми будемо виключені з грантових угод та втратимо фінансування», — наголошує пан Олег.

На основі рішення наглядової ради було скликано конференцію трудового колективу та ініційовано звернення до президента України та Кабінету міністрів, Ради національної безпеки і оборони, Житомирської міської ради, Житомирської ОВА.


Фото: Журнал Житомира

«Ми хочемо зберегти статус Поліського національного університету. Будь-яке майно закладу, що має статус Національного, не може передаватись будь-кому, тому це питання захисту державного майна. В нас сім основних корпусів, пʼять гуртожитків, ботанічний сад, дослідне поле, пасіка, ветеринарна клініка, господарство, теплиці тощо. Це величезний ресурс у центрі міста і в декого є апетити на цю територію, на це майно», — каже Олег Скидан.

Задекларували, що 8 березня заступник міністра освіти прибуде до Житомира та оголосить рішення. Натомість, 1 березня до Житомирської ОВА прийшов лист із підписом заступника міністра освіти і науки із запитом розглянути реорганізацію Поліського національного університету шляхом приєднання до Житомирського державного університету ім. І. Франка.

Наростання напруги, стурбованість колективу і студентів

1 березня ректор Поліського національного університету Олег Скидан повідомив про глибоку стурбованість колективу обʼєднанням з ЖДУ ім. І. Франка.

«Колективи студентів і  науково-педагогічних працівників Поліського національного університету та Житомирського державного університету імені Івана Франка глибоко стурбовані та стривожені ситуацією щодо можливого об'єднання університетів. Щодня надходять сотні запитів з цього питання. Ми не хочемо і не маємо права ігнорувати ці запити. 

Прохання до усіх заспокоїтися і продовжувати працювати у штатному режимі. Ситуація складна, але контрольована. Ми глибоко переконані у мудрості та державницькій позиції усіх сторін, залучених до вказаного процесу. Ніхто з нас не допустить нерозумного втручання у вказані процеси і до неправильного та несправедливого рішення», — зазначив Олег Скидан.

На сторінці ректора Поліського університету почали зʼявлятись чисельні відео студентів та працівників закладу із закликами зберегти їх навчальний заклад.

«Проти знищення Поліського національного університету», — писав кожен з них.


 

Конференція трудового колективу та лист до міністерства

4 березня 2024 року у актовій залі Поліського національного університету зібрався колектив закладу з метою обговорення подій та прийняття термінових рішень.

За словами ректора Олега Скидана, події почали розвиватись дуже швидко і незрозуміло. Колектив Поліського університету запропонував університету Франка свою модель обʼєднання, проте відповіді вони не отримали.

«29 лютого мене викликали до Міністерства освіти і науки, де в присутності директора департамента, працівників міністерства та ректора ЖДУ було поставлено перед фактом, що наше бачення не сприймається і у Міністерства воно інше», — зазначає Олег Скидан.

За його словами, Міністерство прийняло рішення без урахування бачення ректорів обох закладів, робочого колективу та студентства, без погодження усіх подальших процесів.


Фото: Журнал Житомира


«Ми — самодостатні». Підтримка викладачів та протест студентів 

Олег Скидан наголошує, що Поліський національний університет не ініціював обʼєднання університетів.

«Тому що ми самодостатні. Ми вперше в історії університету перевищили спецфонд над державним фондом. Пʼять мільйонів гривень лежать на наукових проєктах. Ми маємо колосальні перспективи», — каже пан Олег.

Виступив і трудовий колектив університету. Кожен з них одноголосно підтримав збереження статусу Національного університету та виступив проти ліквідації навчального закладу. 

Фото: Журнал Житомира

Під час засідання трудового колективу під стінами закладу зібралось студенство. В їх руках були плакати з написами: «Ні ЖДУ, лише Поліський», «Ні ліквідації ПНУ».

Всі вони висловили підтримку університету, у якому навчаються і бажають надалі отримувати вищу освіту. Разом із ректором вони висловили колективне звернення до Президента України, до Верховної Ради та Кабміну, міністра освіти і науки України, голів ЖМР та ОВА, Ради національної безпеки та оборони України.


Фото: Журнал Житомира

«Університет зі столітньою історією опинився на межі знищення. Університет з 1912 року жодного дня не припиняв свою роботу. Навіть на зламі епох, у часи війни він працював. І сьогодні він потрібен як ніколи. Ми готуємо фахівців для всіх галузей, для сільського господарства, яке забезпечує безпеку всієї держави. Ми впроваджуємо надсучасні технології аграрного, екологічного і економічного спрямування. Ми підвищуємо обороноздатність країни. Університет не можна знищувати, ставлячи під загрозу всі майнові комплекси, на які зазіхають неситим оком. Ми просимо зупинити це свавілля і віримо в справедливість», — сказав Олег Скидан.

Після цього студентство та викладацький колектив закладу стали скандувати «Ми проти знищення Поліського національного університету!».


Фото: Журнал Житомира

Що передувало подіям

17 лютого Журнал Житомира повідомив про обʼєднання двох житомирських закладів вищої освіти — Поліського національного університету та Житомирського державного імені І. Франка.

Тоді ректор Поліського національного університету Олег Скидан повідомив, що обʼєдання відбувається в рамках планового процесу, що розпочався у 2023 році. Пан Олег зазначив, що відповідне рішення позитивно вплине на розвиток обох учбових закладів, адже створюється один надпотужний університет.

«Це свідомо створюється університет дуже потужний з великим контингентом і освітніми програмами, міжнародними проєктами, тобто тут ніякої трагедії немає», — зазначав ректор.

Ректорка ЖДУ імені І. Франка на той момент відмовилась коментувати події. У МОН інформацію про обʼєднання також не підтвердили, але й не спростували.

28 лютого заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький пояснив, чому в Житомирі має бути лише два державні заклади вищої освіти.

Він зазначив, що у такому невеликому місті достатньо буде одного технічного та одного класичного закладу. Створені вони повинні бути з двох вишів, що розташовані поруч.

«Для міст, де населення є в діапазоні від 100 до 350 тисяч, має бути не більше двох державних закладів вищої освіти. Мотиви цього всього об’єднання — не економія коштів», — наголосив Михайло Винницький.

Ректор Поліського національного університету зазначив, що процес злиття має початись у квітні 2024 року. Він письмово надіслав у ЖДУ ім. І. Франка своє бачення моделі об’єднання двох закладів вищої освіти, проте відповіді на свій запит не отримав.

Ректорка ЖДУ ім. І. Франка відмовилась коментувати події до отримання офіційних документів від Міносвіти. Про це повідомила прессекретарка ЖДУ Олена Русецька.

Станом на 28 лютого 2024 року розпоряджень Кабміну і наказу Міністерства освіти і науки про об’єднання закладів не було.

Поділитись

Новини по темі: