Про проблему із довозом померлих для проведення судово-медичної експертизи розповів начальник Житомирського обласного бюро судово-медичної експертизи Віталій Зозуля, інформує "Суспільне Житомир".
"З 1 липня у нас складається негативна ситуація через те, що база автотранспортних підприємств лікувальних закладів втратила можливість забезпечувати нас автотранспортом. Тепер експерти не можуть виїжджати в Коростишів, Черняхів, Пулини та Хорошів. Родичі змушені будуть возити тіла з цих районів в Житомирське бюро. А трупи із Ружина, Романова, Любара та Попільні будуть відправлятися до відповідних відділень", – зазначив Віталій Зозуля.
Автобазу медзакладів перевели на госпрозрахунок, тож, тепер послуга підвозу тіл на експертизу має стати платною.
"Іде реформа медицини. Автобаза медзакладів пройшла реструктуризацію. Вони тепер перетворені в комунальне неприбуткове підприємство. Якщо раніше за ці виклики платили за рахунок обласного бюджету, то зараз автобазу переводять на госпрозрахунок, і бюро або зобов'язане наймати ці машини, або їздити власним транспортом. Власного транспорту, звичайно, в нас немає. Тому сьогодні проблема назріла уже. 2 липня у Коростишеві мали три трупи при ДТП, а виїхати туди було неможливо", – додав начальник обласного бюро судово-медичної експертизи.
Очільник обласного управління охорони здоров'я Микола Суслик підтвердив, що така ситуація дійсно має місце. За його словами, галузь не лишили зовсім без можливості забезпечення транспортом, але у зв'язку з реформою кожен заклад має рахувати свої гроші.
"На базу санітарного автотранспорту не виділені кошти ні з державного бюджету, ні з Національної служби здоров'я (НСЗУ) і, на жаль, немає їх і в обласному бюджеті. Тому власник, тобто обласна рада, прийняла рішення про реформування автобази санітарного транспорту в госпрозрахункове підприємство. Вони (судмедексперти – ред.) підписують договори з лікувальними закладами, використовуючи той автотранспорт, який раніше за рахунок бюджету був для наших лікувальних закладів безкоштовним. А лікувальні заклади, отримуючи кошти з НСЗУ на надання певної послуги, повинні закладати в цю послугу і транспортні витрати, замовляючи автотранспорт. Раніше судово-медична галузь безкоштовно користувалася санітарним транспортом, тепер же вони повинні заключити договір і по договору, оплачуючи транспортні послуги, користуватися транспортом для виконання своїх функцій", – повідомив Микола Суслик.
Управління охорони здоров'я зараз шукає варіанти вирішення проблеми.
"На сьогодні ми ще також розмовляли з Національною поліцією нашої області – ведемо перемовини зі слідчим відділом. Вони теж повинні долучатися до процесу доставки до місць проведення судово-медичної експертизи тіл загиблих в ДТП чи ще десь. А ті бази, які на сьогодні є, вони так і залишаються", – зазначив очільник обласного управління охорони здоров'я.
Функціями судово-медичної експертизи теж не передбачено доставку тіл в морги, тож наразі це питання лишається відкритим.