5 травня, 2025
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Культура
  • «Вони боронили Макарів»: фотохроніка з оборонцями з 95-ї бригади у світлинах очевидця

«Вони боронили Макарів»: фотохроніка з оборонцями з 95-ї бригади у світлинах очевидця

  • Фото: Журнал Житомира
  • 5 травня, 2025 12:41

У Поліському національному університеті 5 травня відбулось відкриття фотовиставки «Вони боронили Макарів». На виставці представлені 80 світлин, які є скриншотами з відеозаписів, які зафільмував представник місцевого телеканалу та офіцер ЗСУ, капітан Юрій Вареник.

Юрій знімав хроніку подій під час боїв за населений пункт, які тривали 33 дні — з 27 лютого 2022 року. Завдяки героїзму військових Макарів так і не був окупований росіянами, розповідає директор Макарівського історико-краєзнавчого музею Віталій Гедз.

«Макарів — це містечко на Київщині, яке так і не було захоплене російськими військами. Хоча ви можете в інтернеті знайти інформацію, що Макарів двічі звільняли. Перший раз в інтернеті з'явилося повідомлення, що Макарів другого березня звільнили, а потім Залужний 22 березня оголосив, що Макарів вдруге звільнили. Але насправді Макарів навіть не був окупований, Макарів був захоплений росіянами лише на 10%», — розповів директор музею. 

Він також зазначив, що 27 лютого, коли росіяни підійшли до Макарова, то в ньому було лише 200 захисників, місцевих хлопців, які взяли в руки рушниці і змогли 4 дні притримати невеличке містечко, в якому на той момент було 8 тисяч мирних мешканців. Але вже 2 березня в результаті цих чотириденних боїв склалася така ситуація, що всі в'їзди і виїзди з Макарова були закриті. Всі 8 тисяч жителів виявилися на межі голодної смерті, тому що Макарів був заблокований.

«Усі, хто жили в Макарові, розуміли, що лік іде на години. І диво сталося, 2 березня, приблизно о 12 годині дня, в Макарів зайшли бійці 95-ї бригади. Це хлопці були із Житомира. Це були не основні сили 95-ї, тому що як уже відомо, основні сили 95-ї вже тоді були на Сході, на Харківщині, на Донеччині. А це були хлопці, колишні бійці 95-ї бригади, які за покликом серця прийшли в Житомир, із них сформували три батальйони і відправили до Макарова. І саме вони 2 березня врятували Макарів від голодної смерті. Саме ці хлопці потім тримали 33 дні оборону Макарова», — розповів Віталій Гедз.

Автор світлин, Юрій Вареник, говорить, що на фото — військовослужбовці 95-ї бригати та місцеві, які стали на захист містечка. Частину військовослужбовців на фото вдалось віднайти. Хтось досі служить, хтось, на жаль, загинув.

«Надзвичайно складно про це говорити. Але треба їх пам’ятати. Я хочу зняти фільм про оборону Макарева. Я хочу, щоб нові покоління виховувалися не на казкових історіях, а на історіях цих Героїв. І це треба робити вже зараз, адже з деякими з них поговорити уже не вдасться», — говорить Юрій Вареник. 

Також автори виставки сподіваються, що житомиряни, які побачать ці світлини, допоможуть ідентифікувати їх героїв, пізнавши на фото. 

Ректор Поліського Національного університету Олег Скидан зазначив, що на цьому співпраця із Макаровом не завершується.

«Макарів передав нам один з своїх експонатів. Це спалений російський бронеавтомобіль “Тигр”. Ми його вже в середу разом з 95-ю бригадою перевезли в Ботанічний сад імені Героїв-Десантників, де буде окремий майданчик із тематичною експозицією», — розповів Олег Скидан. 

Раніше Журнал Житомира писав, що Фотовиставку «Вони боронили Макарів» відкриють у Поліському національному університеті 5 травня

Також про Ботанічний сад в Житомирі: оновлено графік відвідувань у святкові дні.

Також читайте: Поліський національний університет долучився до Європейської мережі цифрових хабів.

Поділитись

Новини по темі: