Громадські активісти, журналісти та організації-партнери “Антикорупційного штабу” по всій країні фіксують руйнування культурної спадщини. Вони роблять знімки культурних об’єктів, серед яких є і пошкоджені, за допомогою застосунку Capture App від Microsoft. Таким чином світлини містять метадані і їх можна буде використати у міжнародних судах як докази воєнних злочинів ворога. Ця робота відбувається у межах проєкту “Фіксація знищених культурних об’єктів в Україні внаслідок російських обстрілів за допомогою програмного комплексу TruePic”.
“Ось вже як 10 років росіяни в Україні вчиняють, крім інших злочинів, культурний геноцид. Культурна спадщина є невідновлюваним ресурсом, тому важливо зафіксувати як було “до” і показати світові, що стало “після”. На жаль, у нас вже був випадок, коли документатори зафіксували об’єкт в належному стані, а вже після цього туди був приліт”, – розповіла заступниця голови правління ГО “Антикорупційний штаб”, керівниця проєкту Євгенія Вірлич.
Вона додала, що фіксатори в окремих областях отримують спеціальний дозвіл на проведення фотозйомки.
Документаторами охоплені Львівська, Миколаївська, Житомирська, Херсонська, Харківська, Чернігівська, Вінницька, Волинська, Полтавська, Тернопільська, Хмельницька області та місто Київ. Наразі вдалося відзняти 200 об’єктів.
На сьогодні пошкоджень зазнали пам’ятки культури у 18 областях та Києві, зокрема: у Харківській області — 316, Донецькій — 163, Херсонській — 157, Одеській — 116, Київській області та м. Києві — 81, Чернігівській — 65, Львівській — 60, Запорізькій — 53, Миколаївській та Дніпропетровській — по 41, Луганській — 31, Сумській — 29, Хмельницькій — 10, Полтавській — 6, Вінницькій та Житомирській — 4, Кіровоградській та Черкаській — 1.
Серед організацій-партнерів, які долучились до ініціативи – HeMo:Ukrainian Hetitage Monitoring Lab, ГО “Агенція міських ініціатив” (Чернігів), ГО “Агенція “Креативна Сумщина”, Харківський антикорупційний центр, ГО “Юнітек”, ГО “Амадока”, ГО "Кримсос”, ГО “Житомирське обласне німецьке культурно національне товариство Відергебурт”.
Перший етап проєкту відбувся у 2023 році, тоді зусиллями координаторів вдалося зафіксувати 573 культурні об’єкти. Цього разу маємо на меті зафіксувати усі зруйновані та пошкоджених пам'ятки культурної спадщини, яких за даними Міністерства культури понад 1179, і на жаль, ця кількість щодня зростає.
Журнал Житомира писав, що 55 об’єктів культурної інфраструктури на Житомирщині пошкоджено на через російську агресію.