Внаслідок повномасштабної війни, розв’язаної росією, культура на Житомирщині зазнала серйозних втрат. Станом на 25 вересня 2024 року пошкоджено або зруйновано 55 об’єктів культурної інфраструктури регіону. Про це повідомляють в Житомирській ОВА з посиланням на дані Міністерства культури та стратегічних комунікацій України.
Серед постраждалих об’єктів — 3 пам’ятки культурної спадщини, з яких одна національного та дві місцевого значення. До переліку входять історичні пам’ятки: Городище №3 літописного міста Іскоростеня та Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Покровська), а також Жіноче єпархіальне училище дівиць.
Окрім того, збитків зазнали 52 інші об’єкти культурної інфраструктури. З них 51 належить до комунальної власності, а один — до приватної. У переліку пошкоджених об’єктів:
- 7 бібліотек,
- 1 будинок культури,
- 1 заклад освіти у сфері культури,
- 38 клубних закладів,
- 1 кінотеатр,
- 1 мистецька школа,
- 1 музей,
- 1 парк,
- 1 фаховий мистецький коледж.
Це серйозний удар по культурній спадщині та інфраструктурі області. Житомирщина завжди була багатою на історичні й культурні надбання, і руйнування цих об’єктів — це не лише втрата для регіону, але й для всієї України.
В Україні загалом зафіксовано пошкодження 2093 закладів культури, серед яких 361 — знищено повністю (17,25%). Це дані без урахування пам’яток культурної спадщини, які також зазнають значних пошкоджень внаслідок російської агресії.
Попри важкі обставини, держава та місцева влада продовжують фіксувати й аналізувати масштаби руйнувань для подальшого відновлення і збереження культурної спадщини. Культура є невіддільна частина частиною нашої ідентичності, і відновлення пошкоджених об’єктів має стати пріоритетом у післявоєнному відбудовчому процесі.