Бьордвотчинг – це більше, ніж хобі. Це спосіб глибше пізнати природу та відчути її гармонію. Житомир та околиці стали одним з найнеочікуваніших місць для спостереження за зимовими водоплавними та навколоводними птахами. Саме тут у лютому фотоспостерігачі зустрічають лебедів, крижнів, мартинів, яструбів, сов, снігурів та інших.
9 лютого житомирська команда "Тетерів" дебютувала у чемпіонаті України з бьордвотчингу «Великий День Україна 2025». Новиною про це, а також фотопортретами пернатих поділився фотограф Олег Марцун.
"Планувалося 5 учасників, але взяло участь тільки 3. Назва команди є одночасно і назвою найбільшої річки Житомира, і назвою птаха, одного з символів Полісся", - розповідає Олег.
Канюк облітає володіння
Команда з 8 ранку почала свої добові спостереження.
"Поки стояв на зупинці спостерігав полювання яструба малого на зграю галок, одну з них хижак майже наздогнав (чим закінчилось невідомо, бо вони зникли за будинками). Маршрут почався з «озера» Мельком, колишній піщаний кар’єр. Було похмуро та прохолодно. Водойма замерзла, тож особливо тут нічого не було, крім пари дорослих лебедів-шипунів. Молодь лебедів, які тут були в січні, десь зникла. Як завжди вхопили переляк від зграї куріпок сірих, які вибухнули з під ніг, звісно ніхто їх і не встиг сфотографувати. Птахів було зовсім мало", - поділився першими враженнями фотограф.
Полювання молодого яструба
Лебідь-шипун
Тут не побачили синиць чорної та чубатої, як планувалось. Лише літало багато круків у яких якраз почався шлюбний період. Далі рушили на Крошенський став.
"Тут було трохи веселіше: до 50 мартинів жовтоногих і 1 сивий та з 3 сотні крижнів. Міграція у мартинів вже розпочалась, (в минулі вихідні мартинів тут було до 10). Тут знайшли двох вільшанок та трохи іншої дрібноти. Після 12.00. вийшло сонце та трохи потеплішало та й фотки стали приємніші на вигляд. Далі відвідали вухатих сов у парку агроколеджу (нарахували 8 особин)", - ділиться враженнями команда.
Мартин жовтоногий, а ноги сховав
Крижні - наймасовіший вид серед водоплавних
Сова - хедлайнер конкурсу
Наступна локація, Соколовський кар’єр, якщо вірити Інтернету, найглибша штучна водойма України (пишуть, що глибина до 101 м). Тут, на незамерзлому плесі, були сотні крижнів, лиски та шипун.
"Нічого цікавого серед крижнів не знайшли. Далі був кар’єр цегельного заводу біля міського сміттєзвалища. На шляху до нього зустріли декілька канюків, снігурів та зграю чикотнів на глоді. На воді кар’єру було лише до 20 мартинів жовтоногих, а над полігоном твердих відходів – тисячі граків та галок. Надвечір добирали птахів вже в гідропарку. Нарешті тут в цьому році зустріли невелику зграйку омелюхів. Близько 30 бакланів великих зайняли дерева на острові Даниловський на р. Тетерів. В гідропарку знайшли трохи лісо-паркової дрібноти, якої не зустріли раніше вдень. Закінчили птахоспоглядання близько 17.00", - підсумовує Олег Марцун.
Крижні на Соколовському кар’єрі
Чижиха
Спритна вільшанка
Чикотень та глід. З"їсти, чи не з"їсти
Курочка водяна
Хоробрий горобець
Блакитна синичка полюбляє порпатись в стеблах очерету
Отже в загальному заліку команди 41 звичайний вид, що досить непогано для даної місцевості та пори року.
Великий День Україна 2025: Зимовий старт
Конкурс-змагання для всіх любителів природи. Це перший зимовий етап чемпіонату України з бьордвотчингу «Великий День Україна 2025». Це не просто змагання, а можливість пірнути у світ дикої природи, відчути ритм зимових водойм і поспілкуватися з однодумцями. Організатори заходу:Yuri Vovkotrub и Birdwatching Ukraine - Бьордвотчинг в Україні.
А ще це можливість зробити важливий внесок у дослідження птахів – результати спостережень допоможуть орнітологам краще розуміти зміни у пташиних популяціях.
Журнал Житомра публікував фоторепортаж Парковий бьордвотчинг в Житомирі: вухаті сови, орлан та інші пернаті.
Раніше писали, що Бьордвотчери спостерігали за птахами і фотографували їх у заповіднику на Житомирщині.
Також публікували про Неочікувана знахідка в пустому вулику-колоді: на Житомирщині бортники натрапили на совенят.