На житомирських ринках не допустили до продажу понад дві тонни ранніх овочів через перевищений вміст нітратів.
Про це на майданчику офіційного медіацентру Житомирської ОВА розповів перший заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області Ігор Волківський.
Він зазначив, що в області працює 31 державна лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи на агропродовольчих ринках. Вони перевіряють овочі та фрукти на вміст нітратів.
Фото: Журнал Житомира
Із середини лютого на ринках області працівників лабораторій не допустили до реалізації близько двох тонн ранніх овочів. В порівнянні з минулим роком, це мінус 80%.
«Лідером у загальній вазі залишається редька — 1088 кілограмів, огірок — 848 кілограмів. За кількісним показником зафіксовано перевищення норми в огірках в 2,5 рази, кабачків в 1,9 разів, редьки в 1,8 рази та капусти в 1,1 раз. На відміну минулорічних даних, на сьогодні в столовому буряці та цибулі перевищення норми нітратів не зафіксовано», — каже Ігор Волківський.
Фото: Житомирська ОВА
Походження овочів на житомирському ринку
Перші ранні овочі до Житомира прибувають із різних міст та країн:
- редиска — Одеса, Миколаїв;
- капуста — Закарпаття;
- огірки — Київ, Умань, Рівне, Житомир;
- кабачки, помідори, перець — Туреччина.
За словами Ігоря Волківського, основною причиною збільшення вмісту нітратів в овочах є інтенсивне застосування мінеральних добрив.
«Нітрати це сіль, яка застосовується в якості добрива. Нітрати забезпечують ріст рослин, але велика їх кількість, яка накопичується в овочах, потрапляє в організм людини та шкодить здоров’ю», — наголошує заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби.
Фото: Журнал Житомира
Рівень нітратів у овочах та фруктах
Ігор Волківський каже, що різні овочі здатні по-різному накопичувати нітрати.
Високий рівень накопичування нітратів характерний для: зелені, капусти, шпинату, руколи, кропу, петрушки, щавля, кінзи, зеленої цибулі, редису, буряка.
До середнього рівня накопичування нітратів належать: картопля, капуста, морква, огірок, перець, кабачок, гарбуз, редька, хрін.
До низького рівня накопичування нітратів належать: бобові, помідори, цибуля, диня, кавун та деякі фрукти.
Ігор Волківський наголошує, що шкодять організму не самі нітрати, а їх продукти окислення. Нітрити, що утворюються як під дією високої температури кип'ятіння, так і безпосередньо в організмі під впливом мікрофлори шлунково-кишкового тракту.
«Приготовлені із свіжих овочів салати споживайте відразу, оскільки перетворення менш шкідливих нітратів більш небезпечно може відбуватися у процесі окислення нарізаних і заправлених овочів в холодильнику. Нітратні сполуки чудово знешкоджуються лимоном», — зазначає представник регіонального управління Держпродспоживслужби.
Для зниження вмісту нітратів в овочах слід використовувати:
- замочування в чистій воді;
- бланшування;
- відварювання овочів, соління і квашення.
Не варто купувати овочі на стихійних ринках та невстановлених місцях торгівлі.
Раніше Журнал Житомира писав про походження та ціни на ранні овочі на житомирському ринку.