Хто має право на безоплатний чи пільговий проїзд у тролейбусах та маршрутках Житомирської громади? Чи взаємозамінні «Картка житомирянина» та картка «citycard»? Як і де придбати квиток за готівку для проїзду в громадському транспорті?
Журнал Житомира зібрав для вас детальний гід про те, як працює система оплати у 2025 році.
Безоплатний та пільговий проїзд: кому та за яких умов
Право на безоплатний проїзд у громадському транспорті Житомирської міської територіальної громади, як у тролейбусах, так і в маршрутках, мають категорії громадян, визначені чинним законодавством України та рішеннями Житомирської міської ради.
Важливо: усі описані в статті пільги стосуються жителів Житомирської міської громади та ВПО.
Наразі у Житомирі діють різні умови пільгового проїзду в електротранспорті та маршрутках. Утім, відповідно до рішення виконкому «Про організацію пасажирських перевезень в Житомирській міській територіальній громаді на час дії воєнного стану» від 23.10.2023, право на безоплатний проїзд у громадському транспорті мають:
- учасники бойових дій;
- військовослужбовці;
- працівники правоохоронних органів та цивільного захисту при виконанні службових обов'язків при пред'явленні посвідчення (відміткою у військово-обліковому документі) встановленого зразка;
- особи з інвалідністю внаслідок війни та прирівняні до них особи;
- члени сімей загиблих військовослужбовців;
- особи з інвалідністю І та ІІ груп;
- діти з багатодітних сімей;
- діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти з інвалідністю та особи, що їх супроводжують за пред'явленням посвідчення встановленого зразка.
Право пільгового проїзду у міському комунальному транспорті (автобус, тролейбус, трамвай) на території Житомирської міської об'єднаної територіальної громади надається з умови валідації «Карткою житомирянина» або пільговою карткою «citycard» через автоматизовану систему обліку оплати проїзду.
Пенсіонери за віком та особи з інвалідністю ІІІ групи
Що ж до проїзду пенсіонерів, то з 16 січня 2025 року відновлено безоплатний проїзд у тролейбусах та трамваях для пенсіонерів за віком та осіб з інвалідністю ІІІ групи за умови валідації пільгової картки або «Картки житомирянина». До цього діяло часове обмеження: безоплатно з 10:00 до 16:00, в інший час – за пільговою ціною 5 грн.
Тоді як в міських автобусах та маршрутках, розраховуючись за допомогою пільгової картки або «Картки житомирянина», пенсіонери за віком та особи з інвалідністю ІІІ групи мають сплачувати за проїзд 9 гривень.
Згідно із відповіддю на запит Журналу Житомира від начальника міського управління транспорту і зв’язку Миколи Єрмакова, це рішення розповсюджується на всі міські автобусні маршрути загального користування (маршрути від № 1 до № 58).
Діти та учні
Відрізняється і вартість проїзду для учнів: сплачуючи за проїзд транспортною карткою у тролейбусах та трамваях, вони мають сплатити 5 гривень, а в автобусах та маршрутках — 7 гривень відповідно.
Що ж до проїзду дітей віком до шести років, то їх право на безоплатний проїзд у громадському транспорті прописане в законі України «Про автомобільний транспорт». Зокрема, у статті 33 цього зазначено, що пасажир має право безоплатно перевозити одну дитину віком до шести років без зайняття нею окремого місця.
Хоча цей закон прямо стосується автомобільного транспорту (автобусів, маршруток), аналогічна норма щодо дітей до 6 років, які не займають окремого місця, зазвичай застосовується і до інших видів міського електричного транспорту, таких як тролейбуси та трамваї. Це відображено у відповідних правилах користування цими видами транспорту, які розробляються на основі загального транспортного законодавства.
Маршрути, які обслуговують приватні перевізники
У Житомирі 5 лютого затвердили механізм компенсації приватним перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій у маршрутках.
Згідно із оприлюдненим напередодні проєктом рішення, з перевізниками планують укладати тристоронні договори, де замовником послуги з перевезення виступає міське управління транспорту і зв’язку, а компенсуватиме гроші за пільговий проїзд міський департамент соцполітики (або інший виконавчий орган міської ради, наділений відповідними повноваженнями).
За попередніми розрахунками, сума компенсацій становитиме близько 15 млн грн. Після затвердження порядку на виконкомі питання виділення коштів на компенсації розглядатимуть депутати міської ради. Втім, виділяти компенсації перевізникам обіцяють після проведення нових конкурсів на перевезення.
У згаданому проєкті рішення також наявний перелік категорій, за проїзд яких виділятимуть компенсації з міського бюджету.
Також у розпорядженні редакції Журналу Житомира є інформація, що станом на 12 березня 2025 року деякі перевізники, зокрема приватний перевізник ПП «Шеріфф» (ТОВ «Сав-Транс») змушують людей в міських автобусах платити за проїзд банківськими картками через власні термінали, а не через валідатори CityCard. Отримати коментар з цього приводу від перевізника чи в міській раді нам не вдалося.
«Картка житомирянина» і «citycard» - що актуально у 2025 році
«Картка житомирянина» була запроваджена у 2018 році. Вона забезпечувала безоплатний або пільговий проїзд для окремих категорій. Утім, з 9 березня 2024 року видачу «карток житомирянина» зупинили, натомість почали видавати пільгові транспорті картки. Оператор автоматизованої системи обліку оплати проїзду ТзОВ «Сіті кард систем Житомир» переміг у конкурсі та встановив нове обладнання автоматизованої системи оплати за проїзд (АСООП) на всі транспортні засоби на маршрутах. Втім, на нових валідаторах оплатити проїзд можна і «карткою житомирянина», і пільговою карткою «citycard». Також можна замінити одну на іншу за адресою вул. Театральна, 13.
Документи, необхідні для отримання або обміну картки:
- посвідчення, що надає право на пільговий проїзд у громадському транспорті;
- картку житомирянина, видану Ощадбанком (за умови обміну несправної);
- паспорт громадянина України.
Більше інформації про систему оплати «citycard» читайте за цим посиланням.
Де придбати разовий квиток на проїзд у транспорті Житомира
У місті встановлені 19 терміналів «citycard». З їх допомогою можна придбати разовий квиток для проїзду або поповнити картку «citycard».
Місця розміщення вуличних терміналів для продажу та поповнення citycard
Зазначимо, що розрахуватися у громадському транспорті Житомира готівкою неможливо. Окрім «картки житомирянина», картки «citycard» чи за допомогою відповідного додатку, розрахуватися можна і звичайною банківською карткою чи телефоном.
Повна вартість проїзду в електротранспорті становить 8 гривень, у приватних маршрутках — 13. Але при розрахунку банківською карткою чи телефоном треба буде сплатити 10 та 14 гривень відповідно.
Раніше Журнал Житомира писав, що житомирян попереджали про зупинку громадського транспорту 11 березня. Перед тим, 14 лютого, до міськради надійшло звернення від приватного перевізника ПП «Шеріфф», який анонсував невихід транспорту на маршрути, які він обслуговує. Втім, у зазначену дату, 1 березня, транспорт усе ж курсував містом.
Також житомиряни створили петицію з вимогою не допустити шантаж приватним перевізником.
Згодом у Житомирі затвердили механізм компенсації приватним перевізникам.
А раніше у Житомирі зняли часові обмеження для безкоштовного проїзду пенсіонерів.