Житомирський обласний перинатальний центр – один з кращих закладів області, який пропонує широкий спектр послуг від консультування у поліклінічному відділенні до народження здорової дитини.
Медична директорка Житомирського обласного перинатального центру Олена Володимирівна Астрейко поділилась демографічними показниками, розповіла більше про діяльність закладу, та послуги, якими можуть скористатись жінки у ньому.
Фото: Роман Котиков/Журнал Житомира
У 2023 році народжуваність підвищилась
Олена Володимирівна каже, що у Житомирській області, як і по всій Україні, з моменту повномасштабного вторгнення демографічні показники значно впали.
«За 2022 в перинатальному центрі кількість пологів зменшилась на 700. Це повʼязано з виїздом значної кількості людей. Деякі жінки дітородного віку відмовились від вагітності, інші народжували за кордоном», — зазначає лікарка.
Ще одним фактором стала мобілізація, адже багато чоловіків 25-40 років пішли воювати і питання збільшення родини стало на паузу.
Олена Астрейко каже, що у 2023 році народжуваність дещо зросла, проте повернутись на довоєнні показники за кількістю пологів поки ще не вдалось.
Приплив переселенок
Через повномасштабне вторгнення і окупацію українських міст до перинатального центру у Житомирі звернулось чимало мешканок інших областей, якім довелось покидати дім через небезпеку.
За статистикою, лише за 2022 рік до перинатального центру звернулось більше 500 переселенок. У той же рік в перинатальному центрі народжувало 100 жінок, які є внутрішньо переміщеними особами.
«Ця тенденція відстежується і надалі», — каже Олена Володимирівна.
Фото: Роман Котиков/Журнал Житомира
Скільки двієнь народилось за минулий рік. Наймолодша і найстарша мама
У 2023 році в перинатальному центрі народилось чимало двієнь.
«За 2022 рік у Житомирському перинатальному центрі було народжено 70 двієнь, за 2023 рік народилось 58 двоєнь», — ділиться медична директорка.
Наймолодшою мамою у 2023 році стала 14-річна дівчина. Вона народила гарну здорову дитинку і наразі піклується про своє чадо разом із батьками.
Найстаршій породіллі 49 років. Для жінки це була довгоочікувана і дуже бажана вагітність.
«Чим жінка старше, тим кількість ускладнень більша. Особливо у тих, хто не може природнім шляхом завагітніти. Для цього є певні причини - порушення соматичного стану здоровʼя у жінок літнього віку більший», — наголошує пані Олена.
Олена Астрейко каже, що сьогодні вже немає такого поняття, як «старородяща». У багатьох жінок перші пологи відбуваються у 30-35 років. Є жінки, які відкладають народження і після 40 років.
Фото: Роман Котиков/Журнал Житомира
Як потрапити на пологи до Житомирського обласного перинатального центру
Олена Володимирівна наголошує, що для народження у Житомирському перинатальному центрі не потрібно виконувати особливих умов.
«Перинатальний центр в області працює 24/7. Жінка може звернутись до нього незалежно від місця свого проживання, будь то поліклінічне чи приймальне відділення. Її завжди приймуть і нададуть допомогу», — підкреслює Олена Астрейко.
Кожна пацієнтка, яка надходить на пологорозрішення до центру, забезпечується стовідсотковим медикаментозним супроводом. Із собою до пологового будинку жінці потрібно взяти лише особисті речі та засоби гігієни для себе і дитини.
«Ні медикаменти, ні одноразові засоби медичного призначення жінці не потрібно брати. Вона буде всім забезпечена», — наголошує Олена Астрейко.
Фото: Роман Котиков/Журнал Житомира
Робота у перинатальному центрі відбувається безперервно
Перинатальний центр є закладом третього рівня. Медичний персонал тут зіштовхується із найважчими випадками, тому рівень відповідальності дуже високий, як і навантаження.
За роки праці персонал набув необхідного досвіду і знає, як діяти у кожній окремій ситуації, адже кожні пологи індивідуальні і потребують кваліфікованого підходу. З цим фахівці Житомирського обласного перинатального центру чудово справляються.
«У перинатальному центрі працює відділення інтенсивної терапії та другого етапу виходжування, де народжуються та лікуються хворі дітки. Тут виходжують і дітей, які народились із вагою менше кілограма (500-600 г)», — ділиться лікарка.
Новонароджені дітки потребують більше уваги від мами та медичного персоналу. Таку дитину годують по годинам. Важким діткам потрібно регулярно проводити лікувальні процедури.
«Персонал не має часу на відпочинок. Тут постійно треба бути дуже уважним, щоб нічого не пропустити», — каже пані Олена.
Фото: Роман Котиков/Журнал Житомира