Зі здоровим харчуванням повʼязано чимало міфів. Одним із головних є те, що воно є дуже дорогим та недоступним для всіх. Він повʼязаний із тим, що українці звикли бачити в інтернеті рецепти з екзотичними овочами, фруктами та дороговартісним мʼясом.
Українська громадська та державна діячка Уляна Супрун розповіла чим замінити вишукані інгредієнти, щоб правильне харчування стало доступним.
Овочі
«На відміну від США, де овочі й фрукти подекуди доставляють за сотні та тисячі кілометрів, Україна вирощує власні овочі й фрукти, які можна купити в кожному місті та містечку. Їх знайти стає проблемою взимку та навесні. Але варто більш пильно придивитися і ми помітимо цілий ряд доступних овочів на полицях магазинів», — каже Уляна.
Серед них:
- Морква. Чинить позитивний вплив на зір, покращує стан шкіри, підвищує імунітет. Її можна їсти сиру, запікати, тушкувати, додавати до каш, супів, солодкої та несолодкої випічки. Середня ціна зі кг моркви в Житомирі становить 44, 34 грн.
- Буряк. Це джерело бетаїну, який забезпечує правильний обмін жирів. Чудово поєднується з горіхами, чорносливом, яблуками. Середня ціна на буряк в Житомирі становить близько 7 грн/кг.
- Корінь селери. Вона має високий вміст клітковини та інсуліну. Придбати її можна приблизно за 57 грн/кг.
- Цибуля (порей і зелена в тому числі). Допомагає роботі шлунку та печінки. Цибуля «дружить» із супами, салатами, овочами, кашами і запіканками. Ціна за кілограм ріпчастої цибулі становить від 50 до 60 грн в магазинах міста. Порей можна придбати за 12 грн/100 г, а зелена цибуля коштує близько 26 грн/100 г.
- Гарбуз. Варто зазначити, що він є чудовим замінником розрекламованому батату. Його ціна становить близько 100 грн/кг.
- Капуста. На полицях магазинів Житомира представлене величезне різноманіття капусти. Білокачанна, синя, цвітна, свіжа, квашена, тушкована — вся вона неймовірно корисна. Українська білокачанна капуста з легкістю замінить популярну за кордоном броколі. Її середня вартість становить близько 35 грн/кг.
Фото: Melissa LeGette
Мʼясо
Ці продукти слід обирати в їх первісному вигляді. Тобто, не варто купувати ковбаси та сосиски.
«Це подвійний виграш — що менш перероблений продукт, то менша додана вартість і більша поживна цінність. 100 грамів навіть добірної яловичини, в якій багато заліза, цинку та незамінних амінокислот, карнітину і таурину, коштує менше ніж 100 грамів поганеньких сосисок», — стверджує пані Уляна.
ЖЖ не може підтвердити цю інформацію, адже хороші сосиски в магазині коштуватимуть не менше 150 грн/кг. Якщо ж придивитись до яловичини, то її ціна стартуватиме від 180 грн. При цьому, кілограм гарного філе курки буде коштувати приблизно так само, як і кілограм сосисок. Проте, воно буде кориснішим та поживнішим.
Фото: Sam Moghadam
Риба
Це неймовірно корисний продукт, який зазвичай характеризується високими цінами. Насправді ж ціна залежить від виду риби. Так, відомі блогери снідають червоною рибою та сиром філадельфія, проте в звичайному хекові, скумбрії та оселедці знайдеться не менше поживних речовин. Кілограм такої риби в Житомирі коштує близько 166 грн/кг. Приблизно так само, як дві пачки сигарет чи кілька чашок кави. Лише риба буде кориснішою.
Фото: Denis Agati
Крупи
Вівсяна каша, гречка, перлова чи пшенична каша, булгур — це відмінні бюджетні варіанти, які постійно фігурують в меню здорового харчування. До прикладу, пачка булгуру коштуватиме від 30 до 50 грн, так само як і пачка спагеті. Проте, перший містить поживні речовини та вітаміни, а не лише тісто.
Фото: ukrhealth.net
Бобові
Не обовʼязково купувати дороговартісний нут. Українцям доступні квасоля та горох, які можна придбати навіть у консервованому вигляді, що дуже зручно для приготування різноманітних страв. Банка квасолі коштує близько 40 грн, що не можна на сьогодні назвати високою ціною.
Фото: agropolit.com
Фрукти
Так, в інстаграмних рецептах можна побачити манго, помело та фейхоа, проте не гіршими замінниками (а навіть і кращими) будуть яблука, мандарини, апельсини чи банани, які є більш доступними та звичними. До прикладу, яблука можна споживати свіжими, печеними, додавати у різні страви та салати. Кілограм яблук в Житомирі коштує близько 30 грн.
Фото: Chen Mizrach
Горіхи та насіння
Тут так само не обовʼязково придивлятись до кешʼю, фісташок чи чіа. Українці мають чудові вітчизняні аналоги: волоські та лісові горіхи, насіння льону та гарбуза. Вони багаті вітамінами та мікроелементами, які допомагають підтримати організм в гарному стані навіть в холодний період року. Волоські горіхи коштують близько 32 грн/100 г. Насіння гарбуза обійдеться десь в таку саму ціну за 100 г. Насіння льону коштує приблизно 12 грн/100 г.
Фото: www.unian.ua
Висновки
Словосполучення «здорове харчування» часто асоціюється з червоною рибою, авокадо, годжі, кіноа. Проте, нам доступні гречка, смородина, яблука, гарбузи, оселедець, льон, які часто є кращими варіантами.
Нездорова їжа більш доступна передусім фізично, а потім економічно. Простіше купити шоколадний батончик, аніж курагу, хоча кілограм батончиків дорожчий за кілограм кураги. Слід змінювати свої пріоритети й шукати здорових опцій щодня. Тоді поступово зміниться культура харчування та стане очевидним, що здорова їжа насправді доступна.