14 грудня, 2024
Ми в соцмережах

Кров рятує життя, коли вона є: у Житомирі поменшало донорів

  • Фото: Журнал Житомира
  • 12 червня, 2024 19:07

14 червня – Всесвітній день донора. Потреба у донорській крові виникає щоденно, а особливо актуально це під час війни, коли кров є життєво важливою для поранених бійців. 

Журнал Житомира відвідав Житомирський обласний центр крові (вул. Кибальчича, 16), щоб дізнатися про ситуацію з донорством у нашому регіоні.

У будній день в Центрі крові не дуже людно. Серед охочих донувати - Діана Василенко. Вона вже втретє на здачі крові. 

«Я вперше здавала кров взимку. Ми ще з чоловіком тоді посварилися, бо він казав, що в мене не видно вени, щоб я не мучила лікарів. Це був перший раз, а вдруге я здавала у квітні. Мого чоловіка поховали. На його номер зателефонували з центру крові, та я вирішила прийти. А це мій третій раз. Це добра справа, мені не шкода. Я просто розумію, що зараз хлопцям нашим потрібна кров. Моя може когось і спасе», — розповідає Діана.

Фото: Діана Василенко, Журнал Житомира

З думкою про порятунок та безпеку своєї родини прийшов і житомирянин Влад. Для нього це перший такий досвід.  

«Це мій перший раз. Моя дружина вагітна, тому я вирішив на всякий випадок здати кров», — каже він.

Кількість донорів та потреби у крові

 

У Центрі крові констатують суттєве зменшення донорів. Завідуюча відділом комплектування донорських кадрів Оксана Поліванчук розповіла про негативну тенденцію зменшення числа охочих донувати. 

«На жаль, кількість донорів порівняно з минулим роком у нас зменшилась. Наразі ми маємо таку картину: 80% крові ми заготовляємо у виїзних умовах, а лише 20% за цей місяць ми заготовили на базі центру крові. Відповідно, це говорить про те, що активність житомирян у плані донорства значно знизилась, і ми не маємо змоги забезпечити всі потреби лікувальних закладів. Тому змушені залучати громади, які більш активно долучаються до донорства, і виїжджати до них позапланово. На минулому тижні у нас було два такі виїзди — до Чижівської та Ушомирської громад. Завдяки населенню цих громад ми змогли на декілька днів закрити нагальні потреби, за що ми їм дійсно дуже вдячні», — ділиться вона.

Фото: Оксана Поліванчук, завідуюча відділом комплектування донорських кадрів Житомирського обласного центру крові, Журнал Житомира

За її словами, станом на сьогодні існує потреба у крові другої позитивної (A+), третьої позитивної (B+), другої негативної (A-) та першої негативної (O-) груп.

«Ці потреби мінливі й змінюються щодня. Вони залежать від того, пацієнти з якими групами та резус-фактором знаходяться на стаціонарному лікуванні. Для лікування деяких захворювань чи компенсації крововтрат одній людині необхідно від 4 до 8, а часом і до 10, доз крові — одноразово», — зазначає Оксана Поліванчук.

Донорів чекає теплий прийом з чаєм та печивом і грошовою компенсацією.

«Це норма, яка затверджена законодавством. Кожен донор перед здачею крові має отримати сніданок, що включає чай з печивом — це обов’язково. Після здачі донор отримує грошову компенсацію на харчування. Це кошти, які він може витратити на перекус. Наразі ця сума становить 46 гривень. У нас також є оплата за донацію тромбоцитів. Це компонент крові, який ми переливаємо онкохворим дорослим і діткам, людям з проблемами кровотворення та згортанням крові. Ми таким донорам оплачуємо, за їх бажанням, 520 гривень. Проте, маємо донорів, які здають їх на безоплатній основі», — пояснює завідуюча відділом комплектування донорських кадрів.

 

Фото: Журнал Житомира

Спільні зусилля: як Житомирський центр крові співпрацює з організаціями та бізнесом

 

«До Всесвітнього дня донора у нас будуть здавати кров силові структури: патрульна поліція, поліція охорони та академія поліції. Також приєднається ДСНС. У середу ми приймаємо академію поліції, у четвер прийде Столичний лісовий офіс, а в п'ятницю — всі інші силові структури. Паралельно виявили бажання здати кров і медичні працівники: працівники дитячої міської лікарні та першого хірургічного відділення першої міської лікарні. Вони також долучаться до донорства у ці дні», — розповідає Оксана Поліванчук. 

У центрі крові можна отримати посвідчення донора. Існують два види: звичайне посвідчення донора, яке можна отримати після двох донацій, та посвідчення почесного/заслуженого донора України.

«Почесний донор — це той, хто здав кров або її компоненти більш як 40 разів безоплатно, а заслужений донор — той, хто здав цільну кров понад 100 разів на безоплатній основі. У Всесвітній день донора, 14 червня, ми плануємо нагородження таких людей. У цьому півріччі у нас їх сім по області. Ми підготували для них подарунки спільно з нашим партнером заходу, мережею магазинів «Агро Пек», яка надасть сертифікати на свою продукцію на суму 500 гривень. І ще деякі сюрпризи ми для них підготували», — каже спеціалістка.

Крім цього, центр співпрацює з вареничною «Балувана Галя». Донори можуть безоплатно пообідати протягом тижня після здачі крові в закладі — за адресою вул. Перемоги, 12. Ця ініціатива спрямована на підтримку постійних донорів і залучення нових, особливо серед молоді.

 

Фото: Журнал Житомира

Хто може стати донором та як підготуватися до здачі крові

 

Оксана Поліванчук розповіла нам про критерії, які потрібно враховувати, щоб стати донором крові. Серед основних вимог вона називає такі:

  • маса тіла понад 50 кілограмів;
  • вік від 18 років;
  • відсутність серйозних інфекційних захворювань, таких як ВІЛ, гепатити В та С, сифіліс;
  • відсутність онкологічних та шкірних захворювань.

«Протипоказом до донацій також є вживання певних ліків. Протипокази бувають абсолютні та тимчасові. Абсолютні означають, що людина взагалі вже не може стати донором, тоді як тимчасові протипокази вказують на те, що після закінчення періоду лікування людина зможе брати участь у донації крові. До тимчасових відносяться також гострі респіраторні вірусні інфекції – після одужання від яких має пройти два тижні. Після вживання антибіотиків також — два тижні, а після прийому знеболювальних або препаратів, які впливають на стан крові (таких як кроворозріджуючі, антиагреганти), потрібно, щоб минуло п’ять днів», — зазначає вона.

Підготовка до здачі крові також включає дотримання певних правил.

Фото: Житомирський обласний центр крові

Цільну кров можна здавати кожні два місяці, а компоненти крові — тромбоцити та плазму — кожні два тижні.

Міфи про донорство крові

 

У світі, де інформація поширюється надзвичайно швидко, важливо розрізняти факти від міфів, особливо коли йдеться про такий важливий аспект, як донорство крові.

Часто люди мають страх, що донорство може зашкодити здоров’ю. Але чи дійсно це так?

 «Навпаки, кожна донація крові є корисною. По-перше, після донації у людини стимулюється кровотворення, активізується робота кісткового мозку, що сприяє випуску нових молодих клітин в кровотік. Це явище, відоме як омолодження крові. По-друге, після донації крові ризик кардіоваскулярних захворювань у людей з гіпертонічною хворобою зменшується. Це пояснюється тим, що кров стає рідшою в результаті відновлення плазми після донації, що зменшує ризик тромбоутворень та інших ускладнень», — зазначає Оксана Поліванчук.

Багато людей уникають донорства через страх болю, а дехто переконаний, що процедура передбачає ще й велику втрату крові.

«Кожен з наших донорів може підтвердити, що це абсолютно не боляче. Велика кількість людей хвилюється через те, що потрібно вколоти палець для взяття проби перед донацією. На щастя, наш центр перейшов на нову систему. Ми не використовуємо скарифікатори, ми використовуємо інші пристрої, за допомогою яких цей процес тепер безболісний. І люди, які вже були в нас на донації, це підтверджують. Доза крові, яку ми беремо у донорів фіксована абсолютно для всіх. Вона складає 450 мл. Гемакон (контейнер для крові) розрахований саме на цю дозу. Більше ми взяти ніяк не можемо, тому що він містить вже заготовлений консервант саме для 450 мл крові», — каже завідуюча.

Фото: Журнал Житомира

І найпоширеніший міф — це те, що донор може заразитися інфекцією під час здачі крові.

«Цей міф можна спростувати дуже просто. Кожен гемоконтейнер, в який заготовляється кров, у нас знаходиться в стерильній упаковці. Ця упаковка відкривається тільки перед донором. Тобто, логічно, жодних інфекцій на голці, в упаковці не міститься. Відповідно, людина не може їх отримати в нашому центрі при донації. Те, що регулярна здача крові призводить до звикання, також є міфом. Звикання для організму вона не викликає, це більше мотивує психологічно. Коли ти розумієш, що ти рятуєш чиєсь життя, це дійсно затягує. Наші первинні донори після процедури виходять в стані такого щастя, ейфорії, розуміння того, що вони дійсно сьогодні врятували не одне, а відразу три життя. З однієї дози крові донора ми готуємо три компоненти. І це може врятувати три життя. Отже, ці міфи насправді лише міфи, і кожен може у цьому переконатися прямо у нас в центрі — під час донації та після неї», — підсумовує вона.

З червня центр відновив роботу і в суботу — працює кожну другу та четверту суботу місяця. У будні дні заклад працює з 8:00 до 13:00, а в суботу – з 9:00 до 13:00. Минулої суботи, 8 червня, центр вже приймав донорів, а наступна робоча субота - 22 червня.

Фото: Журнал Житомира

Журнал Житомир писав, що Житомир потребує донорів крові усіх груп з негативним резус-фактором.

Криміналісти Житомирщини стали донорами крові для поранених захисників України.

Житомирський центр крові потребує донорів групи -4. Як врятувати життя.

Поділитись

Новини по темі: