20 травня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Здоров'я
  • Гінекологиня з Житомира розповіла, як спланувати вагітність та підготуватись до пологів

Гінекологиня з Житомира розповіла, як спланувати вагітність та підготуватись до пологів

  • Фото: Unsplash/Carlo Navarro
  • 8 грудня, 2023 16:00

Вагітність та народження дитини є одним з найважливіших етапів у житті жінки. Щоб пройти цей період безпечно та комфортно, варто до нього ретельно підготуватись, як фізично, так і морально.

Про це Журналу Житомира розповіла завідувачка консультативно-діагностичного блоку Житомирського обласного перинатального центра Наталія Михайлівна Алексійчук.


Фото: Наталія Алексійчук

Відповідальне ставлення до зачаття дитини

Лікарка зазначає, що за останні роки збільшилась кількість жінок,які почали більш відповідально  ставитись до вагітності та пологів, частіше цікавляться, як підготуватись  до вагітності, що необхідно приймати і як запобігти тим чи іншим ускладненням.

Проте, є й інша категорія пацієнток. На жаль, іноді вагітніють дівчатка шкільного віку, які однозначно не готові до таких змін у житті.

Лікарка каже, що у старших класах варто було б акцентувати увагу на сексуальній освіті.

«Іноді школа робить вигляд, що цього взагалі не може бути, про це говорити соромно. Найголовніше — дітям ніхто не розказує, що у них є вибір», — каже пані Наталія.

Підліткам слід  пояснити, що починати сексуальне життя можна у будь-якому віці: в 16, 20 і 40 років. Це залежить від індивідуальних особливостей та бажання. Слід наголосити і про необхідність захисту  від небажаної вагітності та захворювань, що передаються  статевим шляхом, розповісти про методи контрацепції та пояснити, як правильно ними користуватись.


Фото: extempore.info

Проблема неплідності

 

Проблема непліддя є доволі актуальною в Україні, і Житомир – не виключення.

«Якщо говорити про довоєнний період, без медичної допомоги не могла завагітніти кожна пʼята пара. І ця статистика з кожним роком погіршується. В Україні, як і в більшості європейських країн, розвивається демографічна криза. Сьогодні на цей процес вкрай негативний вплив спричиняє війна», — ділиться Наталія Алексійчук.

Серед  причин непліддя  можна виділити цілу  низку факторів: екологія, харчування, часті запальні процеси, гормональні порушення, надлишкова вага, стреси.

«На сьогоднішній день основним чинником, який призводить до збоїв в репродуктивній системі є стрес. Він призводить до того, що в організмі піднімаються  рівні стресорних гормонів, які блокують овуляцію», — наголошує лікарка.

За останнє десятиліття народжуваність в Україні прогресивно знижується. Ця ситуація погіршується у зв'язку із воєнними подіями в Україні. За останній рік  кількість пологів по області близько 6,5 тисяч. У довоєнні роки ця цифра становила близько 9 тисяч.


Фото: life.pravda.com.ua

Як підготуватися до вагітності

Плануючи вагітність, обом партнерам слід вести здоровий спосіб життя, виключити шкідливі звички. Варто звернутися до сімейного лікаря, щоб визначити стан свого здоров'я. Якщо ж ви маєте хронічні захворювання, варто поцікавитись, який вплив вони можуть чинити на майбутню вагітність.

«Слід відмінити препарати, які можуть впливати на плід,тобто мають  тератогенну   або ембріотоксичну дію або замінити їх більш безпечними», — каже Наталія Алексійчук.

Жінка повинна звернутися до акушера-гінеколога, який призначить необхідні обстеження. Серед них обстеження на інфекції, які передаються статевим шляхом, ТОRCH-інфекції, обстеження щитоподібної залози. За 3 місяці до планованої вагітності подружжю слід розпочати прийом фолієвої кислоти.

«За даними доказової медицини, фолієва кислота забезпечує профілактику вад розвитку центральної нервової системи у плода», — підкреслює лікарка.

До мінімуму потрібно звести вплив шкідливих факторів. Одним із  найпоширеніших у сучасному світі є електромогнітні випромінювання, які спричиняються нашими ґаджетами: ноутбуками, планшетами, телефонами тощо.

Слід підготуватись і до змін, які відбудуться у житті родини під час вагітності.

«З вагітністю змінюється все. Жінка стає іншою, організм перебудовується, змінюється гормональний фон. Вона стає більш вразлива, чутлива, потребує більше уваги», — наголошує Наталія Алексійчук.


Фото: povaha.org.ua

ЕКЗ за показаннями та бажанням

Нерідко у разі неплідності пари, їй доводиться звертатись до допоміжних репродуктивних технологій. На сьогодні в Україні  діє безкоштовна державна програма для проведення ДРТ жінкам, які мають непрохідність маткових труб, або  втратили їх.

«Жінка може звернутись до нас, ми допоможемо оформити всю необхідну документацію та направимо на  комісію МОЗ  до Києва. Цьогоріч такою можливістю скористалось вже 14 жінок», — зазначає пані Наталя.

За відсутності таких показань, пара  може звернутись для проведення ЕКЗ до приватної клініки.

Напередодні Журнал Житомира розповідав про те, як скористатись послугами жіночої консультації чи стати на облік при вагітності у Житомирському обласному перинатальному центрі.


Фото: 24tv.ua

Поділитись

Новини по темі: