З 1 травня в Україні набуде чинності нова вимога законодавства щодо складу пального. Відтепер заправки зобов’язані додавати біоетанол до бензину. Мінімальна кількість біоетанолу, яку буде містити паливо, становитиме 5%.
Це рішення є частиною європейських стандартів і має на меті зменшити вплив автомобільних викидів на навколишнє середовище, пише Telegraf.com.ua.
Це вимога закону, який Рада прийняла у червні 2024 року.
Що це і навіщо воно нам
Біоетанол – зневоднений етиловий спирт, який виготовляється із зерна. Цей спирт використовують як біопаливо або паливну добавку. Але правильний процес додавання спирту до бензину вимагає технологій.
Біоетанол давно почали використовувати у Європі, адже переймаються екологією та мають зобов’язання додавати біоетанол до бензину. Окрім того, частка добавки перевищує 5% (новий мінімальний поріг біоетанолу в Україні з 1 травня 2025 року).
Чи шкідливий спирт для двигуна?
Серед автомобілістів панує переконання, що додавати спирт у бензин — це шкідливо для двигуна та невигідно для кишені. Мовляв, спирт випаровується та з часом в баку просто буде менше літрів. А властивості спирту як розчинника згубно позначаться на вживаних старих машинах, зокрема, бруді у трубах та на гумових деталях двигуна.
Блогер Владислав Бовсуновський зі свого досвіду написав, що спиртовий бензин — це нормально, якщо на авто активно їздити. Але якщо машина стоїть або їздить мало, починаються нюанси: двигун голосніше працює, реагує з затримкою.
Водночас аналітик Артем Куюн заспокоює, що і зараз бензину з біоетанолом достатньо на заправках, наприклад, на БРСМ. Бензину зі вмістом біоетанолу зазвичай позначається символами Е5, Е7, Е10 (цифра позначає відсоток спирту). Крім того, автовиробники вже давно виробляють всі двигуни, придатні для споживання бензину, в якому до 30% біоетанолу.
Якщо ж змішування буде зроблене за правилами, то жодних 5% двигун, навіть якийсь досить старенький, просто не помітить.
Чи позначиться це на ціні
Слова "біо", "екологічний" та "складні технології" мимоволі наштовхують на думку, що бензин здорожчає знову.
"Я думаю, що це не той фактор, який може якось викликати якесь помітне здорожчання. Так, воно буде трошки дорожче, але це все помітно тільки в якихось величезних обсягах. А в літрі це розчиниться. Думаю, що не варто на це зважати, прогнозуючи ціну", — каже аналітик.
Якщо поглянути на статистику, то у 2024 році Україна експортувала 99,3 тисячі тонн біоетанолу, передає AgroReview. Основну частину експорту, а саме 87,6%, склав неденатурований біоетанол, тоді як решта обсягу припала на денатурований продукт. Загальна вартість експорту біоетанолу досягла 70,5 мільйона гривень.
Основними ринками збуту українського біоетанолу (близько 87,1%) були країни Європейського Союзу та Швейцарія. Найбільшими покупцями нашого біоетанолу є Литва, Польща, Швейцарія та Латвія. Це свідчить про високий попит на українську продукцію в країнах з розвинутою економікою. Майбутнє такого експорту невідоме, адже в Брюселі думали над обмеженнями для українського етанолу.
В Україні біоетанол можна виробляти в великих кількостях і для себе та заміщати 5% бензину. Але як це буде працювати наразі невідомо.