12 грудня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Суспільство
  • Таємні кімнати бомбосховища, скарби та артефакти: розвінчення міфів про ставку Гіммлера під Житомиром

Таємні кімнати бомбосховища, скарби та артефакти: розвінчення міфів про ставку Гіммлера під Житомиром

  • Фото: ілюстрація з книги Швачка/Богарта
  • 12 грудня, 2024 14:17

В Україні збереглося 3 ставки вищого командування нациської Німеччини часів Другої Світової. «Вервольф» - ставка Гітлера, «Штайнбрух» - ставка Герінга, керівника повітрянних сил Німеччини і другої людини в країні після фюрера та «Гегевальд» - ставка Гіммлера, творця СС.

Остання знаходиться неподалік Житомира та має безліч легенд та міфів навколо себе.

«Заповідний ліс» поплічника Гітлера

 

Проєкт «PRESSING» разом з військовим істориком Андрієм Швачко у своєму нещодавньому випуску розповіли про ставку Гіммлера «Хегевальд».

Ставка Гіммлера під Житомиром зараз відома як туристичний об’єкт, а в роки Другої світової війни тут розташовувався штаб одного з ключових керівників нацистської Німеччини. Тут почав втілюватися план «Ост» заради завоювання для німців нового життєвого простору.

Не всі, хто їдуть відремонтованою трасою від Житомира в напрямку Вінниці знають, що в околицях обласного центру досі збережені об’єкти, які входили до ставки Гіммлера.

«Хегевальд» безпосередньо пов’язана зі ставкою Гітлера «Вервольф» поблизу Вінниці. Обидва об’єкти, що досі приховують чимало таємниць, були резиденціями жорстоких нацистських лідерів.

На багатьох світлинах, що стосуються «Хегевльду», є зображення збереженого досі бункера з міцними стінами та накриттям, але це лише окремий елемент, бо сама ставка у роки Другої світової була великим командним пунктом із потужною інфраструктурою.

Генріх Гіммлер (ліворуч) у 1942 році під Житомиром

Роботи на ставці Гіммлера розпочалися восени 1941 року, а влітку 1942-го об’єкт уже був готовий. Відомо, що рейхсфюрер перебував тут чотири рази.

Місце для ставки обрали невипадково. Передовсім, з огляду на те, що звідси близько до Гітлера, а також у Вінницькій області був штаб управління командувача повітряних сил нацистської Німеччини. Крім того, поряд були залізнична колія та військовий аеродром. Не менш важливо, що командний пункт, оточений лісом, розташовувався за містом, де можна приховати приїзд туди першої особи.

Німецьке кладовище «Хегевальд» в с. Зарічани

 

Складовою ставки Гіммлера було створення кладовища поблизу села Зарічани, де ховали німецьких військовослужбовців. Воно впорядковане і збережене донині. На території України є 5 таких великих збірних кладовищ, на яких перепоховали загиблих нацистських вояків. По центру там стоїть великий хрест, оточений гранітними плитами з іменами всіх похованих.

На околиці села Зарічани знаходиться німецьке військове кладовище «Хегевальд» (нім. Hegewald — «Заповідний ліс» . Воно було відновлено у 1998 році. А перші захоронення тут з’явилися в кінці 1941 року. Наказ про відкриття кладовища видав сам Гіммлер. Хоронили тут тільки тих німців, які проявили героїзм у боях та ще високих есесівських чинів.

"На початку серпня 1941 року в районі села Станишівка радянська диверсійна група знищила кортеж  есесівського начальника високого чину, який направлявся до Житомира.  Наші диверсанти знищили в цьому короткому бою до трьох десятків німців. Куля наздогнала і керівного есесівця. Тих, що загинули в цьому бою захоронили в селі Зарічани. Похорони виявилися дуже кривавими. Для копання могил пригнали три десятки радянських військовополонених. Навколо в оточенні стояли німці з автоматами, вдягнуті у сіру форму СС. Німців було 11 чоловік, вони ліниво розмовляли між собою, сміялися. Коли були вириті, есесівський офіцер дав команду червоноармійцям відійти. В засаді в лісі знаходилися бійці роти під командуванням Василя Шадріна, яка за командою  залпом знищили всіх 11 есесівців. Таким чином полоненим вдалося вижити. Своїх загиблих німці захоронили на кладовищі «Хегевальд» тільки на наступний день. В одну могилу лягли тіла вбитих у вечірній сутичці есесівців-конвоїрів", - йдеться на сайті Станишівської громади.

Читайте також: Приїзд Гітлера та знищення майже 30 тисяч євреїв: криваві сторінки історії Бердичева в Другу світову війну.

Журнал Житомира писав як Засипали двома метрами землі та побудували ПТУ: як у Житомирі забудовували кладовище.

Поділитись

Новини по темі: