22 листопада, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Суспільство
  • Приїзд Гітлера та знищення майже 30 тисяч євреїв: криваві сторінки історії Бердичева в Другу світову війну

Приїзд Гітлера та знищення майже 30 тисяч євреїв: криваві сторінки історії Бердичева в Другу світову війну

  • Фото: Анжеліки Нестерчук
  • 27 січня, 2024 11:03

У часи Другої світової війни у Бердичеві на Житомирщині нацисти розстріляли та закатували 38 тисяч 536 місцевих жителів, з них — майже 30 тисяч були представниками єврейської національності.

Про це, посилаючись на дані Надзвичайної державної комісії, напередодні Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту розповів дослідник тих подій, місцевий краєзнавець Анатолій Горобчук, йдеться в сюжеті Суспільного.

Краєзнавець Анатолій Горобчук. Фото: Анжеліка Нестерчук

За його словами, до початку Другої світової війни у Бердичеві проживали 23 тисячі євреїв, що становило майже 40 відсотків від усіх жителів міста. Німецькі війська окупували місто 7 липня 1941 року. Через місяць тут почалися масові розправи над євреями.

"Цікавий момент: 6 серпня у Бердичеві побував керівник нацистської Німеччини Адольф Гітлер. І вже наступного дня сюди прибула штабна рота та 45 каральний батальйон, які в той же день розпочали масові знищення представників єврейської національності", — сказав краєзнавець.

Фото: GettyImages Адольф Гітлер виходить з приміщення штабу групи армій “Південь”, Бердичів, 6 серпня 1941 р.

Переслідування та вбивства євреїв тривали до визволення міста Червоною Армією 5 січня 1944 року. Перші масові розстріли відбулися на території монастиря Босих Кармелітів 29 вересня 1941 року. Того дня там знищили понад 300 євреїв, — говорить дослідник.

Фото: Анжеліка Нестерчук

"Загалом на території монастиря розстріляли 960 людей. На пам'ятному знакові все відображено. Половина із тих, кого тут знищили нацисти, були євреї, решта — радянські військовополонені. Їх також розстріляли, а згодом поховали разом із євреями. Зверніть увагу: тут лежать камінчики. Це — юдейські традиції. Той, хто прийшов на могилу, вшановує душі похованих на цьому місці", — розповів краєзнавець Анатолій Горобчук.

Дослідник говорить, що німецька окупаційна влада наказала всім євреям у місті носити позначки на одязі та переселила їх до гетто, яке було на території сучасного ринку та прилеглого мікрорайону.

"На території гетто зібрали не тільки місцевих євреїв — тих, які не змогли евакуюватися, а також жителів єврейської національності із навколишніх містечок та сіл. Це із Райгородка Іванополя, Вчорайшого, Ружина та інших містечок. Дуже багато євреїв приїхало до Бердичева із Західної України — намагалися втекти від німецької окупації", — каже Анатолій Горобчук.

Всіх страчених євреїв, зі слів краєзнавця, поховали у десяти братських могилах навколо Бердичева. Одна із таких могил розташована поблизу села Любомирка.

Братська могила. Фото: Анжеліка Нестерчук

"У братській могилі біля цього села поховано понад 2 тисячі євреїв. Безпосередню тут, у братській могилі біля сіл Любомирки та Мирного є 5 великих братських могил. Ось тут вони, посеред поля, зберігають пам'ять про події тих часів", — розповів дослідник тих історичних подій.

З його слів, перший пам'ятний знак загиблим євреям за часів незалежної України встановили у 1999 році.

"Напис на пам'ятнику такий: "У цьому районі розташовувалося єврейське гетто, і звідси у вічність пішли 30 тисяч євреїв". Через два роки тут встановили пам'ятну стелу. Це — стела праведникам світу, тобто тим людям, які намагалися врятувати євреїв, які мали бути знищені", — сказав Анатолій Горобчук.

Фото: Анжеліка Нестерчук

З-поміж євреїв у Бердичеві, які врятувалися у ті часи завдяки праведникам, був бердичівлянин Мойсей Вайншельбойм. Тоді він був дитиною. Каже, що вижив дивом. Сьогодні йому — 97, проте події того часу пам’ятає до дрібниць.

"Я закінчив 4 класи їдиш, тобто єврейською мовою, а далі вивчав українську, а тому і врятувався", — розповів Мойсей Вайншельбойм.

Каже, у сім'ї у них було шестеро дітей. 15 вересня 1941 року маму, брата, двох сестер та ще двох євреїв на базарі у центрі Бердичева розстріляли німці та місцеві поліцаї.

"Я й досі не можу собі це уявити: як вони могли розстрілювати людей. Одній моїй сестрі було 16, іншій — 18 років, а мамі — 46…", — із сумом згадує ті події 97-річний бердичівлянин, який пережив Голокост.

Що відомо

27 січня, у день звільнення в'язнів найбільшого нацистського табору Освенцим, у світі вшановують пам'ять жертв Голокосту. У період Другої світової війни геноцид, влаштований нацистським режимом, призвів до знищення третини усіх євреїв у світі.

За інформацією Інституту національної пам’яті, у той період жертвами нацистської політики, спрямованої на винищення народів та груп, які нацисти вважали неповноцінними, стали 6 мільйонів євреїв, з яких 1,5 мільйона були з території сучасної України. З гідно з матеріалами Надзвичайної державної комісії, 75 764 представники єврейської національності нацисти знищили на території Житомирщини.

У Житомирі відбулось масове вбивство євреїв.

Поділитись

Новини по темі: