25 листопада, 2024
Ми в соцмережах

MARCH: як надати допомогу при ЧМТ та шоковому стані

  • Фото: ілюстративне
  • 30 грудня, 2022 11:17

Алгоритм MARCH розроблявся роками парамедиками та військовими, котрі брали участь у бойових діях в різних куточках світу. Воїнам НАТО вдалось розробити протокол порятунку, який знижує смертність солдатів та цивільних до мінімального рівня.

У попередніх статтях Журналу Житомира йшлося про методи зупинки масивної кровотечі, допомогу при порушеннях роботи верхніх дихальних шляхів та пораненні легень.

У цій статті йтиметься про правила надання допомоги людині, яка знаходиться в стані шоку, має перегрівання чи переохолодження, травми голови.

С (circulation) — циркуляція, шоковий стан

Перед тим, як переходити до даного етапу, варто ще раз переконатись у тому, що масивну кровотечу вдалось зупинити. Слід перевірити турнікет та за потреби накласти додатковий. Ні в якому разі перший турнікет не знімаємо.

Далі необхідно перевірити пульс на кінцівках та шиї. Занадто швидкий чи повільний ритм пульсу може свідчити про перебування постраждалого у стані шоку. Він втратив багато крові.

Потрібно оцінити температуру та наявність на шкірі поту, переконатися, що він не має переломів тазу, стегон, грудини чи інших кісток. У разі наявності перелому, варто стабілізувати перелом за допомогою шини. Не варто створювати тиск на перелом.

Слід занести отриману інформацію про стан пораненого до його картки за допомогою водостійкого маркера. Вказати потрібно: час накладання турнікета; виконані рятувальні дії; частота пульсу; характер поранення.

Н (hypothermia, hyperthermia, head injury) — перегрівання, переохолодження, травми голови

В останню чергу слід перевіряти чи немає у потерпілого перегрівання, чи переохолодження. В разі переохолодження варто переодягнути постраждалого в сухий одяг та застосовувати спеціальну теплову ковдру. Якщо така відсутня — застосувати звичайну ковдру, речі тощо.

Травма голови

Травми голови, які здаються незначними, потрібно перевʼязати бинтом (не стискаючи повʼязку). Якщо випадок серйозний — не дозволяти пораненому лягти та надати кисень (за наявності). Вирішити проблему такого характеру може лише лікар, тому доставити постраждалого до шпиталю слід якомога скоріше.

Що свідчитиме про черепно-мозкову травму:

  • Змінений психічний стан;
  • Розширені зіниці;
  • Жовта рідина з вух та носа;
  • Деформація голови та синці навколо очей.
Поділитись

Новини по темі: