13 лютого, 2025
Ми в соцмережах

Лебеді помирають від хліба: чим можна підгодувати птахів на Житомирщині

  • Фото: Олег Марцун
  • 13 лютого, 2025 12:31

Лебедями не лише милуються, а й годують. Найчастіше пригощають хлібом, що категорично заборонено.

Від такої "прикормки" загинуло два молодих птаха в сусідній області. Про це інформує КУ «Славутська рятувальна станція».

"Днями у нашому місті загинуло двоє молодих лебедів. Експертиза показала, що причини – «закупорювання шлунку вмістимим з піском, камінням та хлібом, що спричинило атонію шлунку та кишечнику (розпирання) з подальшим виснаженням організму до моменту загибелі»", - йдеться в повідомленні.

Фото з мережі

Фахівці кажуть: лебеді – дикі птахи і їжу можуть добути для себе самі. Підгодовувати пернатих потрібно лише за сильних морозів, коли водойма покривається кригою і птахи не можуть пірнути за поживою.

Як правильно можна допомогти, не нашкодивши та чим підгодовувати лебедів, Журнал Житомира вирішив нагадати та поцікавився порадами спеціалістів.

Чим можна підгодувати лебедів взимку?

 

Що їдять лебеді взимку? Основна їжа водоплавних птахів – водорості. І поки водойма остаточно не замерзла, у лебедів є доступ до їжі. Тож в ідеальному випадку лебедів краще взагалі не годувати, - кажуть природоохоронці. Але якщо вже годувати, то робити це треба так, щоб не нашкодити птахам.

Фото: Олег Марцун

  • Лебедів категорично не можна годувати хлібом. Хліб викликає бродіння в шлунку і, як наслідок, розлад шлунково-кишкового тракту, ослаблення, хворобу.
  • Якщо годувати птахів хлібом, їм стає складно їсти іншу їжу, через що вони не доотримують поживні речовини, хворіють та гинуть. Також це послаблює їхні інстинкти шукати їжу. Звісно, дуже мило годувати птахів ледь не з рук, але це — дикі істоти, які мають самотужки дбати про себе. Особливо погано, коли до постійного підгодовування звикають молоді особини, які вже не зможуть в дорослому віці адаптуватись до життя без допомоги людини.
  • Хліб, який птахи не з’їдають, кисне та гниє, що шкодить водоймі: це прискорює ріст бактерій та водоростей, які виділяють токсини, шкідливі для популяції риб, а також створюють сморід.
  • Лебедів категорично не можна годувати пліснявими або кислими продуктами Для птахів, як і для людей, зіпсований продукт смертельно небезпечний.
  • В холоди лебедів можна підгодовувати сирими або злегка відвареними нашаткованими овочами: капустою, морквою, картоплею, а також запареним рисом або пшеничною крупою. Однак в сильний мороз вся ця їжа примерзає до льоду. У цьому випадку в якості корму підходить зернова суміш з пшениці, вівса і ячменю або спеціальний комбікорм для птахів, який не містить солі.

Важливо пам'ятати, що травна система лебедя влаштована так, що він повинен обов'язково запивати їжу. Тому корм слід кидати у воду або на берег прямо біля води. В крайньому випадку – на лід.

 Раніше Журнал Житомира писав, як правильно рятувати лебедів від морозів.

Поділитись

Новини по темі: