4 грудня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Суспільство
  • На Житомирщині експерти розповіли, як правильно рятувати лебедів від морозів та чому хліб для птахів - табу

На Житомирщині експерти розповіли, як правильно рятувати лебедів від морозів та чому хліб для птахів - табу

  • Фото: ілюстративне
  • 2 грудня, 2024 11:05

Зима прийшла на Житомирщину раніше календарного сезону. Все дедалі частіше в пабліках громад можна побачити емоційні повідомлення про замерзлі ставки і лебедів на них.

Чи справді цим прекрасним птахам потрібен порятунок? Як правильно можна допомогти, не нашкодивши та чим підгодовувати лебедів, Журнал Житомира дізнавався у експертів.

У коментарі ЖЖ від пресслужбовиці Головного управління ДСНС України в Житомирській області Ірини Романюк дізнаємось, що з настанням холодів зверенень в області для порятунку лебедів не було.

"Варто зазначити, що часто лебедів потрібно рятувати лише від самих "ініціативних рятівників". Ці птахи гарно переносять холод. І допомога ДСНС потрібна лише в критичних ситуаціях, як от поранений птах. У таких випадках діємо за алгоритмом", - зазначила Ірина Романюк.

З поширених оголошень з соцмережах натрапили на нещодавнє без фото:

Автор допису не відповів, як склалась подальша ситуація.

Коли водоплавним птахам потрібен порятунок, як лебеді переносять холоди, чи підгодовувати їх, коли на вулиці люті морози – розповідає нам адміністраторка притулку для птахів та дрібних тварин "Місячна долина" Хелена Будзінська.

"Перший і самий популярний по зверненням - красень лебідь. Варто першому приморозку вкусити навколишній світ - всі кидаються рятувати лебедів. Хто ж він? Це великий птах. З дуже щільним пером. З гарним пухом, в який птах вдівається на холоди. За теплу пору лебідь встигає "нагуляти" непоганий жировий запас. Тому лебідь не мерзне і досить легко переносить вибрики природи у холодну пору. Лебеді можуть знаходитись на своїй водоймі до майже повного її замерзання. І інколи, коли лишається вільна вода лише в пару метрів - все одно не летять. Для харчування лебідю цього достатньо. Жировий запас дозволяє перебути навіть певний час на досить обмеженому раціоні. А враховуючи занадто теплі зими останнім часом, то лебедям взагалі холодний період не надто важко дається. Звертати увагу треба лише на лебедів-одинаків або залишену малечу без батьків. Бажано в такому випадку поспостерігати деякий час за для виявлення проблеми (якщо вона існує). Допомоги невідкладної потребують лише птахи з явними травмами, з плямами крові, неправильним положенням крил або з нестандартною поведінкою (занадто кволий, сидить довгий час на одному місці)", - розповідає адміністраторка.

Також команда порятунку притулку наголошує, що лебедів з поламаними крилами варто відловлювати вже зараз, а не чекати морозів і криги. Тому звертайте увагу на птахів.

Фото з мережі

Як визначити чи потрібна птахам допомога?

 

  • Лебеді потребують допомоги від людини, якщо спостерігаються явні ознаки поранення або пошкодження.
  • Птах лежить на кризі і його оперення обмерзле.

В інших випадках птах, швидше за все, допомоги людини не потребує. Більш того, лебеді здатні благополучно переносити температуру до -15 градусів. Птах обирає безпечне місце на кризі подалі від берега, присідає і відпочиває. Найгірше, що можна зробити в цій ситуації, – прогнати його з насидженого місця.

У разі вмерзання лебедів у лід чи обмерзання, необхідно звертатись до рятувальників.

Фото з мережі

Чим можна підгодувати лебедів взимку?

 

Що їдять лебеді взимку? Основна їжа водоплавних птахів – водорості. І поки водойма остаточно не замерзла, у лебедів є доступ до їжі. Тож в ідеальному випадку лебедів краще взагалі не годувати, - кажуть природоохоронці. Але якщо вже годувати, то робити це треба так, щоб не нашкодити птахам.

  • Лебедів категорично не можна годувати хлібом. Хліб викликає бродіння в шлунку і, як наслідок, розлад шлунково-кишкового тракту, ослаблення, хворобу.
  • Лебедів категорично не можна годувати пліснявими або кислими продуктами Для птахів, як і для людей, зіпсований продукт смертельно небезпечний.
  • В холоди лебедів можна підгодовувати сирими або злегка відвареними нашаткованими овочами: капустою, морквою, картоплею, а також запареним рисом або пшеничною крупою. Однак в сильний мороз вся ця їжа примерзає до льоду. У цьому випадку в якості корму підходить зернова суміш з пшениці, вівса і ячменю або спеціальний комбікорм для птахів, який не містить солі.

Важливо пам'ятати, що травна система лебедя влаштована так, що він повинен обов'язково запивати їжу. Тому корм слід кидати у воду або на берег прямо біля води. В крайньому випадку – на лід.

Скриншот: адміністраторка притулку моніторять ситуацію 

Поділитись

Новини по темі: