Згідно з Кодексом законів про працю України, працівник має право звільнитися з роботи за власним бажанням, письмово попередивши про це роботодавця за два тижні.
У зоні бойових дій, за умов загрози життю чи здоровʼю, працівник має право розірвати трудовий договір раніше (крім випадків примусового залучення до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, залучення до робіт на об’єктах критичної інфраструктури).
Чи можна подати заяву про звільнення під час відпустки
Згідно трудового кодексу України, заява про звільнення може бути подана як у період роботи, так і у період відпустки або тимчасової непрацездатності. Пояснювати причини звільнення в такому випадку необовʼязково.
За бажанням працівника, у разі його звільнення йому має бути надано невикористану відпустку. Датою звільнення в цьому разі є останній день відпустки.
У який термін працівник може відкликати заяву про звільнення
Працівник має право впродовж двох тижнів відкликати свою заяву або в іншій формі повідомити роботодавця про зміну свого наміру звільнитися. Юристи радять це зробити у письмовій формі, щоб заява була зареєстрована.
Як подати заяву про звільнення під час перебування за кордоном
В разі проживання за кордоном працівник може надіслати на офіційну адресу роботодавця оригінал заяви на звільнення міжнародною поштою. Також можна надіслати заяву на офіційну електронну пошту роботодавця.
Важливий нюанс: у разі надсилання заяви на Е-mail роботодавця, її слід роздрукувати та підписати, відсканувати та підписати електронним цифровим підписом. У випадку відсутності можливості направити заяву на офіційну юридичну адресу або E-mail роботодавця, працівник може направити її на всі відомі месенджери роботодавця.