За даними Центру громадського здоров’я, у період з квітня по червень 2025 року в Україні зареєстровано 20 звернень по медичну допомогу через укуси змій, з яких - 6 на теренах Житомирської області.
"Це на 29 випадків менше, ніж за аналогічний період 2024 року. Серед постраждалих — п’ятеро дітей", - зазначає Житомирський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики.
Укуси змій зафіксовано в таких областях:
- Львівська — 12 випадків;
- Житомирська — 6 випадків;
- Закарпатська — 1 випадок;
- Кіровоградська – 1 випадок.
Як уберегтися від укусу змії
Змії найчастіше трапляються в заболочених місцях, на зарослих берегах водойм, у горах, степах тощо. Щоб зменшити ризик укусу змії, йдучи на природу:
- Одягайте щільні штани й високі закриті черевики, заправляйте штанини всередину.
- Перед тим як сісти на траву, камінь чи колоду, постукайте по них палицею — це налякає змію, якщо вона ховається поруч.
- Якщо побачили змію — не наближайтеся до неї та не робіть різких рухів. Дочекайтеся, поки змія відповзе.
Навіть якщо ви боїтеся змій, не вбивайте їх — вони відіграють важливу роль в екосистемі.
Що треба знати про змій
В Україні є три види отруйних змій:
- гадюка степова;
- гадюка звичайна;
- гадюка Нікольського.
Жодна з них не є смертельно отруйною для дорослої здорової людини.
Змії активні лише в теплу пору року — з квітня до пізньої осені. Трапляються змії в заболочених місцевостях, на зарослих берегах озер і ставків, у горах і степах. Також нерідко їх можна зустріти біля звалищ будівельних матеріалів. Змії часто ховаються у старих пеньках, копицях сіна, під каменями або стовбурами повалених дерев.
Коли сонячно, плазуни гріються на пеньках, стежках і відкритих ділянках.
Що робити, якщо вкусила змія
На місці пошкодження з’являється болючий набряк із численними дрібними крововиливами. Зміїна отрута швидко впливає на життєво важливі системи організму, що призводить до загальної слабкості, зниження артеріального тиску, головного болю, запаморочення, задишки, набряку тканин та запалення лімфатичних вузлів. Потерпілого від укусу змії треба якнайшвидше доставити до найближчої лікарні чи медпункту або викликати швидку.
Якщо немає можливості швидко звернутися до лікаря — надайте першу домедичну допомогу:
- Відведіть постраждалого з місця, де стався укус.
- Звільніть укушене місце від стискання одягом, взуттям, прикрасами тощо, щоб уникнути пошкодження, якщо виникне набряк.
- Заспокойте людину: змія, що вкусила, не обов’язково отруйна. А якщо й отруйна, то укуси змій, які водяться в Україні, для дорослої людини не смертельні.
- Повністю знерухомте людину, накладіть шину, щоб укушена кінцівка не рухалась. Це уповільнить розповсюдження отрути по тілу.
- Продезінфікуйте рану та накладіть стерильну пов'язку (нещільну, щоб не здавлювати місце укусу).
- Дайте антигістамінні препарати — 1–2 таблетки від алергії.
- Зробіть ноші з підручних матеріалів або використайте покривало і віднесіть людину до транспортного засобу, який довезе її в лікарню.
Чого НЕ робити:
- не висмоктуйте отруту. Це неефективно та може викликати набряк або алергічну реакцію у того, хто намагається допомогти. Існує ризик ураження слизових оболонок і навіть дихальних шляхів;
- не накладайте турнікет або джгут. Це перекриває кровообіг і може призвести до гангрени або локального некрозу тканин;
- не припікайте місце укусу. Отрута проникає глибоко під шкіру, тому такі дії марні й можуть лише додатково пошкодити шкіру;
- не вживайте алкоголь. Алкоголь розширює судини та прискорює кровообіг, що може призвести до швидшого поширення отрути по організму.
Нагадаємо, що Двох дітей на Житомирщині вкусили змії: через потепління плазуни стали активнішими.