Домашнє насильство та складні життєві обставини — це серйозні соціальні проблеми, які руйнують життя людей та сімей.
У ситуаціях домашнього насильства або складних життєвих обставин люди часто опиняються в безвихідному становищі. Саме тут на допомогу приходять прихистки — спеціалізовані заклади, які надають тимчасовий притулок, комплексну підтримку та допомогу в подоланні кризової ситуації.
Прихистки та служби, куди можна звернутись в Житомирі
Людмила Марчук, координаторка мобільної бригади та фахівчиня із соціальної роботи Житомирського міського центру соціальних служб міської ради розповіла, куди звернутися, якщо людина опинилася в складних життєвих обставинах або постраждала від домашньго насильства або насильства за ознакою статі.
Житомирський міський центр соціальних служб міської ради — для людей, які опинилися в складних життєвих обставинах.
Адреса: площа Польова 8, кабінет 101.
Телефон: 063 354 6520.
Центр організовує надання особам, сім’ям, сім’ям із дітьми комплексу соціальних послуг, відповідно до чинного законодавства з метою подолання складних життєвих обставин та мінімізації негативних наслідків таких обставин, а саме у сім’ях, в яких:
- батьки не виконують батьківські обов’язки, мають низький рівень батьківського потенціалу;
- діти перебували в інтернатних закладах за заявою батьків та повернулися в сім’ю / діти продовжують перебувати в інтернатних закладах;
- є ризик соціального сирітства; батьки мають проблеми із залежністю; відбувається процес розлучення;
- особи, постраждалі від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі;
- складне матеріальне становище;
- жінки, які мали намір відмови від новонародженої дитини;
- військовослужбовці та члени їх сімей, сім’ї, в яких є загиблі (померлі внаслідок хвороб, поранень, пов’язаних із захистом Батьківщини) Захисники/Захисниці України, зниклі безвісти військовослужбовці та/або які перебувають у полоні;
- прийомні сім’ї; дитячі будинки сімейного типу; опікунські сім’ї (за потребою, відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради); особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
- сім’ї, де є особи з інвалідністю;
- особи/сім’ї з дітьми з числа ВПО;
- молодь та діти, які перебувають на обліку сектору ювенальної превенції ГУНП в Житомирській області; молодь та діти, які перебувають на обліку ДУ «Центр пробації».
«Денний центр соціально-психологічної допомоги» з кризовою кімнатою — для тих, хто постраждав від від домашнього насильства або насильства за ознакою статті.
Тут 10 ліжкомісць та можливе перебування жінок або жінок із дітьми на 10-20 діб.
Адреса: не розголошується.
Телефон: 063 354 6520, 066 732 8799.
Окрім того, в Житомирській громаді працює мобільна бригада соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статті.
Телефон: 050 527 5687.
«Ми здійснюємо роботу за місцем проживання та перебування постраждалих осіб. Саме по домашньому насильству або насильству за ознакою статті. Тобто здійснюємо роботу, а потім, якщо є потреба у наданні тимчасового прихистку, то ми організовуємо це на базі кризової кімнати або за межами міста Житомира. Через громадські об'єднання, через реабілітаційні центри. Тобто шукаємо можливість. У нас також є простір “Вільна”, вільний, де надається допомога постраждалим. У нас є кейс-менеджери, у нас є загальні служби. Це служба у справах дітей, це управління у справах сім'ї, молоді та спорту, це освітні заклади, лікувальні установи і правоохоронні органи», — розповіла Людмила Марчук, координаторка мобільної бригади та фахівчиня із соціальної роботи Житомирського міського центру соціальних служб міської ради.
Прихистки та служби, куди можна звернутись в Житомирській області
Загалом на Житомирщині функціонують 67 спецслужб, які підтримують людей, що постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі:
54 мобільні бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі;
5 денних центрів соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі (Житомирська, Коростенська, Курненська, Хорошівська, Харитонівська територіальні громади);
4 притулки для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі (Березівська, Романівська, Овруцька, Олевська територіальні громади);
4 служби первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі (Миропільська, 2 Семенівська, Бердичівська територіальні громада).
Контакти мобільних бригад, денних центрів, притулків та служб первинного соціально-психологічного консультування:
в Житомирському районі — за цим посиланням;
в Бердичівському районі — зібрано тут;
в Звягельському районі — дивіться за посиланням;
в Коростенському районі — шукайте тут.
Заступник директора Департаменту соціального захисту населення Житомирської ОВА Анатолій Дяченко розповів, що в прихистках можуть перебувати від чотирьох до шістнадцяти осіб.
У денних центрах постраждалі можуть перебувати до двох тижнів, а в притулках — до 90 днів.
Служби первинного консультування працюють як денні центри, люди перебувають там тільки вдень, консультуються і отримують різні послуги.
Мобільні бригади здійснюють виїзд лише у сім'ї і у разі потреби. У них є спецавтомобілі, які придбані за державний бюджет або за власний кошт, які можуть доставити в лікарню за потреби або у денний центр чи кризову кімнату.
«Щодо умов перебування, то там є пральні машини, посуд, плити, необхідна техніка, фен, душові кабіни, комплекти постільної білизни, інші предмети першої необхідності, засоби гігієни. І в залежності від ситуації, кожна особа, яка перебуває у цих цілодобових закладах, забезпечується на перший час харчуванням і далі отримує допомогу чи з працевлаштуванням, чи з пошуком роботи, чи з пошуком житла.
Для дітей теж є умови, є стільчик для годування, є ліжечко окреме. Тобто все, що потрібно для немовляти або якого дитини іншого віку, все необхідне є. І залучаються медичні працівники у разі необхідності. Щодо медичних довідок — є певний перелік, але спочатку поселяють, якщо це термінове екстрене втручання, а потім уже допомагають в медичних закладах пройти всі обстеження, зробити необхідні документи.
Якщо людина без паспорту, то в нас є вторинна правова допомога, адвокати. Також є така практика, що людина може перебувати у прихистку, будучи з іншої громади — в цілях безпеки або якщо на території громади такого прихистку немає», — розповів заступник директора Департаменту соціального захисту населення Житомирської ОВА Анатолій Дяченко.
Окрім того, на Житомирщині з 29 травня 2023 року працює центр для дітей, які постраждали від насильства або стали його свідками за моделлю Барнахус. Він створений з метою убезпечити дитину від подальшої травматизації під час слідчих дій.
За словами заступника директора Департаменту соціального захисту населення Житомирської ОВА Анатолія Дяченка, це надає можливість слідчим та прокурорам застосовувати такі форми та засоби роботи, які зменшать повторну травматизацію дитини у процесі кримінального провадження.
За період його роботи тут проведено 87 допитів дітей віком до 18 років, які зазнали насильства або стали свідками насильства; 7 слідчих експериментів; 4 слідчих дії; проведено 23 допити.
За оперативними даними, станом на 31.12.2024 на обліках у службах у справах дітей міських, селищних, сільських рад перебуває 202 дитини, що зазнали насильства в сім'ї, жорстокого поводження. Упродовж IV кварталу 2024 року на облік поставлено 33 дитини.
Домашнє насильство — це будь-які дії або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного характеру, що вчиняються одним членом сім'ї стосовно іншого, незалежно від їхнього спільного проживання. Воно може проявлятися у вигляді побиття, образ, погроз, приниження, контролю за фінансами, сексуального примусу тощо. Домашнє насильство має руйнівний вплив на фізичне та психічне здоров'я постраждалих, призводить до травм, депресії, тривожності, посттравматичного стресового розладу та інших серйозних наслідків.
Складні життєві обставини — це ситуації, які об'єктивно порушують нормальну життєдіяльність людини, наслідки яких вона не може подолати самостійно. Це можуть бути втрата житла, роботи, серйозна хвороба, інвалідність, стихійні лиха, збройні конфлікти, втрата годувальника, безпритульність, залежність від психоактивних речовин тощо. Такі обставини призводять до соціальної ізоляції, матеріальних труднощів, психологічного стресу та погіршення здоров'я.