Як ви гадаєте без чого неможливо уявити українську кухню? Звичайно, без наваристого, ароматного справжнього українського борщу. Пориньте разом з нами у цікавий гастрономічний гайд регіонами України. Давайте разом дізнаватись цікаву історію найпопулярнішої української страви, незвичні поєднання рецептури, регіональні відмінності приготування.
«Чому саме зараз?», можливо спитаєте ви. Саме цього року борщ увійшов до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО, що потребує термінової охорони. Адже, багато десятиліть все українське було в тіні радянської або російської культури. Українське сприймалось як щось вторинне. Як не парадоксально, але через війну Україна опинилась у фокусі всього світу і зараз ми отримали унікальну можливість познайомити світ з самобутньою українською культурою. Чому борщ став нематеріальною спадщиною, яку потрібно охороняти? Росія веде проти нас інформаційну війну, метою якої є винищення нашої культури. Виявляючи претензію на борщ, прагне позбавити нас елементів самоідентифікації. Тож, наша мета дізнаватися якомога більше про культурну спадщину, зберігати її та примножувати для наступних поколінь.
Перші згадки про борщ знаходимо у словнику української мови у 1584 році, Іван Котляревський в «Енеїді» (1798 р.) писав: «Не поцурайтесь хліба-солі. Борщу скуштуйте, галушок». Саме борщ супроводжував українців від народження до смерті, існували окремі рецепти борщу на всі знакові події в житті українського народу: на весілля, хрестини, Різдво, поминки.
Немає єдиного і правильного рецепту приготування борщу, кожен регіон мав свої особливості. Ба більше, кожна господиня має свій особистий рецепт борщу та свої секрети його приготування. Почнемо наш гайд з Полісся (Житомирська область та північна частина Рівненської області). Борщ цього регіону був вегетаріанським найчастіше з квасолею і грибами, адже м’ясо готували тільки на великі свята.
Борщ півдня України також різнився. До прикладу, на Херсонщині в борщ додавали солодкий перець і баклажани, а на Миколаївщині - карасів, на Одещині додавали свої фірмові бички.
Закарпаття мало свій смак, який неодмінно включав білі гриби, квашену капусту , а замість пампушок до борщу подавали картоплю в мундирах.
Київщина теж мала свій особливий рецепт без капусти, але з гречкою і молоком.
Цікавий рецепт на Чернігівщині - він включав велику кількість овочів і чорносливу. Галицький регіон частував борщем з вушками та копченим беконом.
Посмакувати справжній український борщ і обрати свій смак ви можете у Корчмі на Грушевського. Тож, гайда до Корчми на борщ! Це варто спробувати!