10 січня, 2025
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Культура
  • Хто такі Маланка та Василь: як святкували Щедрий вечір наші предки

Хто такі Маланка та Василь: як святкували Щедрий вечір наші предки

  • Фото: ілюстративне
  • 12 січня, 2023 19:00

В цикл різдвяних свят традиційно входить Щедрий вечір. Цей день прийнято проводити у колі найрідніших, співати, прославляти природу, вищі сили, танцювати та забавлятися.

13 січня українські родини збираються за «щедрим столом» із кутею, варениками, пирогами та іншими ситними стравами. Не варто забувати, що це свято не лише про «щедру кутю». Для наших предків воно було сакральним та надзвичайно важливим. Люди вірили, що цей день потрібно провести згідно із відповідними канонами, виконати всі необхідні обряди, щоб у сімʼї було щастя, здоровʼя, щоб у садку, полі та на городі був урожай. Вони неймовірно поважали природу та намагались жити у гармонії з нею.

 

Хто такі Маланка та Василь

 

Свято Маланки сягає корінням далеких дохристиянських часів. Давня легенда розповідає про народження у богині Лади та бога всеєдиної гармонії Ладо доньки на імʼя Маланка. Одного разу її викрав до свого підземного царства злий змій. З полону Маланку звільнив богатир на імʼя Василь, за якого згодом дівчина вийшла заміж. Саме тому наші предки 13 січня вшановували Маланку, а на наступний день — Василя.

 

Фото: Уніан

Фото: Еспресо

 

Традиції на Маланки: «щедра кутя» та ворожіння

 

Щедра кутя не повинна бути прісною — до неї можна додавати вершки чи смалець. Традиційно на стіл ставлять вареники, пироги, ковбаси, млинці. Варто зазначити, що не всяку ситну їжу в цей вечір можна було ставити на стіл. До прикладу, рибу на Маланки не їли. Це вважалось поганою прикметою: щастя могло відплисти, як риба. Звичайно, випікали на це свято хліб. Пекли паляницю, яку називали Маланкою, та коровай, який звали Василем.

 

 

Лякання дерев сокирою

 

Після того, як жінка замісила тісто, вона, не миючи рук, брала солому та йшла в садок. Чоловік йшов до саду разом із жінкою, прихопивши із собою сокиру. Він підходив до дерев та казав: «А чого ти не родиш? Я тебе зрубаю, порубаю!». Або: «Не будеш родини — буду рубати, а будеш родити — буду шанувати». Жінка ж вимащеними у тісті руками торкалась дерев і перевʼязувала їх соломою, промовляючи при цьому: «Оце тебе підперезала, щоб ти знала, нащо!».

 

Щедрування

 

Наші предки мали пісні на кожен випадок та кожне свято, саме тому святкування українців традиційно сповнені пісень і обрядових танців, забавок. До християнства щедрівки прославляли природу, господарів хати, духів. Після прийняття християнства піснями прославляли також народження Ісуса.

Пісні на Маланку супроводжуються неймовірним дійством. Напередодні хлопці та дівчата виготовляють зірку, готують костюм Кози, Чорта, Діда-Луни, Орача, Сівача, Ведмедя, Журавля, Цигана із Циганкою. Один із хлопців переодягається у костюм Маланки та виконує роль господині, що не може впоратись зі своїми обовʼязками. Маланка бʼє посуд, миє підлогу глиною, підмітає сміття з двору до хати.

 

Фото: ВОЦНТ

Фото: Факти

 

Різні регіони України відрізняються різними традиціями. У деяких «водять Маланку» від хати до хати, прославляючи господарів та забавляючи їх цікавими сценками. В інших же один з хлопців виконує роль Кози-Маланки, намагаючись буцнути господарів рогами. В такому випадку норовливу козу «вбивають» та «оживляють» жвавими щедрівками. Обхід хат відбувається до самого ранку, після чого хлопці спалюють дідух та стрибають через багаття задля очищення духу від нечистої сили.

 

Ворожіння на Маланки

 

На Маланки дівчата користувались нагодою поворожити на долю. Наші предки вірили, що саме на Щедрий вечір ворожіння найбільш точне.

Ввечері дівчата виходили на вулицю та звертали увагу на першу тварину, яка зустрінеться дорогою. За прикметою, таким і буде чоловік. Як собака зустрілась, то чоловік буде злим і лайливим, кіт — тихим та ніжним, миша — хитрим та проворним, жаба — неохайним, білка — ощадливим і завзятим, а як корова дівчині зустрілась, то це означало, що чоловік буде багатим та добрим.

Біля воріт кожна з дівчат сипала купку зерна. На ранок перевіряли: чиє зерно лишилось на місці, та і матиме сімейне щастя.

Проводили в цей вечір і відоме ворожіння з гребінцем — клали його під подушку та просили судженого розчесати голову. Хто приснився дівчині, той і буде їй за чоловіка.

Також набирали у миску воду і клали в неї кілька гілочок з віника, примовляючи: «Наречений, переведи мене через місток». Якщо на ранок котрась із гілок прилипла до країв миски — значить дівчина вийде заміж за свого обранця.

 

Фото: Гард.city

 

Прикмети та повірʼя на Маланки

 

Існує ряд прикмет і поврʼїв, у які наші предки вірили: 

  • На Маланки не можна позичати гроші — будуть фінансові проблеми протягом усього року;
  • Не можна на свято сваритись і лаятись;
  • Слід щедро приймати щедрувальників, щоб рік в родині був щасливим;
  • Дитина, що народилась на Маланку, може передбачати майбутнє;
  • В цей день варто загадати завітне бажання;
  • Якщо на Маланки сонце сходить високо, то весь рік буде хороший врожай;
  • Якщо на Маланку рясний іній покриває дерева, то буде гарний урожай меду і зерна.

 

Фото: Репортер



Поділитись

Новини по темі: