10 січня, 2025
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Культура
  • День Андрія: походження свята, традиційне ворожіння та бешкетування

День Андрія: походження свята, традиційне ворожіння та бешкетування

  • Фото: ілюстративне
  • 13 грудня, 2022 11:40

Сьогодні християни вшановують памʼять одного з найважливіших святих апостолів - Андрія Первозванного.

Андрій був молодшим братом апостола Петра та проживав у Капернаумі, займався рибальством. Це один із учнів Йоана Хрестителя, який став свідком хрещення Ісуса в Йордані. Первозванним цього святого називають через те, що він був першим, хто став послідовникм Ісуса. Андрій проповідував Євангеліє, йдучи від Єрусалиму до Азії. Зокрема, проповідницькою діяльністю займався святий і на території сучасної України — під час своєї третьої подорожі він обійшов східне та північне побережжя Чорного моря.

Окрім того, що День Андрія Первозванного є релігійним святом, воно є і народним. Цей день наповнений особливим символізмом та сакральністю. Саме в цей день наші предки ворожили, молились, влаштовували гуляння та готували особливі вечері.

В давні часи святкування називалось Калита. За традицією в ніч з 12 на 13 грудня неодружені хлопці та незаміжні дівчата збирались у будинку місцевої вдови, де проводили вечорниці, під час яких і знаходили собі пару.

Головним частуванням був обрядовий корж, в честь якого і називалось свято (калита). Це корж округлої форми із маком, медом та горіхами. Цікавим є те, що для приготування коржа кожна з дівчат готувала шматочок тіста, думаючи про свою майбутню долю, а потім ці шматочки збирались в один. Калиту привʼязували на довгу палицю, яку тримав так званий Калитинський. Всі інші намагались вкусити корж, поки Калитинський відводив корж у різні боки, вгору та вниз. Також на це свято готували багато вареників із самою різною начинкою: капуста, вишні, картопля, сир, перець, попіл та мука (адже саме на свято прийнято було пустувати). Також на стіл ставили борщ, голубці, рибу, гриби та капусту. Звичайно, застілля супроводжувалось піснями і танцями.

Після спільних гулянь молодь розділялась — хлопці йшли бешкетувати селом, а дівчата ворожили вдома.

Ось найцікавіші ворожіння на Андрія:

  • Запалювалось дві свічки із клоччя, після чого дивились куди вони похиляться догорівши — до середини чи в різні боки. Згідно з цим робили висновок про те, якими будуть стосунки майбутньої пари;
  • Також дівчата ставили три миски дном угору. Пiд першу клали перстень, під другу — гілку ялини, а під третю — грудочку землі. Дівчина виходила у сіни, поки її подруги міняли місцями миски. Далі дівчина вибирала одну з них. Якщо вона знаходила перстень, то їй пророкували скоре заміжжя, землю — смерть, а ялину — тяжку долю;
  • Ще прийнято було скидати лівий черевик. Чий рівніше стане — та скоріше заміж і вийде;
  • Також в цей день наші предки особливо прислухались до природи. Дівчата виходили надвір та слухали: де гавкає собака — там і заміж вийде, якщо пугукне сова — буде горе в родині, заірже кінь — скоро коханий приїде, а як зареве корова — то зла свекруха буде;
  • Дівчата могли ходити попід чужими хатами та прислухатись до розмов. Виходячи із діалогів, віщували свою долю.

Ще багато способів навіщувати собі долю вигадали наші предки. Всі вони дуже оригінальні та цікаві, тому варто ними ділитись один з одним, розповідати наступним поколінням. Це допоможе зберегти українську ідентичність, підкреслити унікальність українського народу та його культури.

Поки дівчата ворожили, хлопці розважались на свій лад. Вони бешкетували у селищі, порушували спокій селян. Особливо діставалось тим, хто не відпустив дочок на вечорниці. До традиційних бешкетів хлопців можна віднести наступні:

  • Завʼязати хвіртки, щоб вони не відкривались;
  • Підперти чимось двері;
  • Порозкидати дрова чи сіно;
  • Замалювати сажею вікна.

На свято Андрія не було прийнято ображатись на такі жарти.

Поділитись

Новини по темі: