У Житомирському фаховому коледжі культури та мистецтв ім. І. Огієнка 3 лютого відкрилася виставка ручного килимарства «Символи самоідентифікації. Традиції та майбутнє». Куратор виставки Світлана Віділіна разом з дизайнером Олександром Шанським зібрали автентичні орнаменти та раритетні експонати з різних куточків області.
Представлено понад 40 експонатів, серед яких смугасті килими ручної роботи так звані «рябчуни». За словами організаторів у виставці представлено поширений лише на Поліссі орнамент «в козаки», троянди, що характерні для Коростенського району, 14 килимів привезли з Овруцької громади.
Найстаріший експонат датується 1904 роком. Він саме з Коростенщини.
“Виставка огортає затишком бабусиної оселі: козак- берегиня, смугасті радюжки, зірки, що символізують родючість наших земель, обереги, квіти, родинні дерева, створені вручну та з великою любов‘ю”, - каже відвідувачка Олена.
Виставка «Символи самоідентифікації. Традиції та майбутнє» діятиме близько двох місяців.
Килимарство почало розвиватися у північних районах Житомирщини, де не було кріпацтва, а господарі тримали багато овець. Ткацькі верстати мали в кожній оселі, адже сім’ю потрібно було вдягнути, а ще – виткати килими. Вони супроводжували людину в найважливіші моменти життя – від народження до смерті, а їхні орнаменти виконували оберегову функцію.
Килимарство на Житомирщині занепадало після того, як почалося масове виробництво тканини.