29 березня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Культура
  • 115 років тому народився Олег Ольжич. Житомиряни вшанували пам'ять видатного земляка

115 років тому народився Олег Ольжич. Житомиряни вшанували пам'ять видатного земляка

  • Фото: обласна рада
  • 21 липня, 2022 17:13

115 року тому народився у Житомирі народився поет, археолог та член Організації українських націоналістів Олег Ольжич.

Пам'ять видатного земляка вшанували декламуванням віршів та покладанням квітів до пам'ятника.

 

Олег Ольжич. Біографія

 

Олег Ольжич (справжнє ім’я Олег Олександрович Кандиба) народився 8 (21) липня 1907 року в Житомирі. Син відомого українського поета Олександра Олеся.

Закінчив Карлів Університет філософський факультет у 1929 році. Став відомим вченим-археологом, брав участь у кількох археологічних розкопках на Балканах. Був запрошений читати лекції з археології у Гарвардський університет (США), де 1938 році. заснував Український науковий інститут.

З 1929 року - член Організації Українських Націоналістів. У 1937 році очолив культурно-освітню референтуру Проводу Українських Націоналістів. 

У 1938-1939 роках брав активну участь у діяльності короткочасного державного утворення - Карпатської України - в її збройній боротьбі проти угорських окупантів. Його заарештували солдати угорської армії і він провів три дні у Тячівській в'язниці. Після листа угорських вчених на захист вченого уряд Угорщини розпорядився випустити Олега Кандибу та Уласа Самчука. Протягом 1939-1941 років очолював Революційний Трибунал ОУН, член Проводу Українських Націоналістів. 

На початку радянсько-німецької війни 1941-1945 років переїхав до Києва разом з Буковинським куренем, взяв участь у формуванні місцевої адміністрації та поліції. У 1941-1942 роках О. Кандиба жив у Києві, налагоджував підпільну мережу ОУН в Україні. В жовтні 1941 року О. Кандиба став одним з організаторів політично-громадського центру - Української Національної Ради у Києві. З початком гітлерівських репресій проти українських націоналістів Кандиба переїхав до Львова. 

У травні 1942 року Почаївська конференція ОУН обрала Олега Кандибу заступником голови ПУН та головою Проводу на українських землях. 2 серпня 1943 року у віддаленому селі Яблінка-Вижня біля Турки на Бойківщині одружився з дочкою літературознавця, професора Леоніда Білецького Катериною (Калиною), та їхній шлюб був недовгим. Уже після його смерті народився син Олег. 

У січні 1944 року, після того, як німці повністю ізолювали Голову ПУН Андрія Мельника, та відправили його до німецького концтабору Заксенгаузен, Олег Ольжич перебрав посаду Голови ПУН ОУН. 

25 травня 1944 року його заарештувало гестапо у Львові. Кандибу ув'язнили у «бараці» Целленбау — окремому блоці для особливо важливих в'язнів на території концентраційного табору Заксенгаузен. Загинув під час чергового допиту в ніч проти 10 червня 1944 року, його закатувала гестапівська трійка (Вольф, Вірзінг, Шульц).

27 жовтня 2017 року у Житомирі відкрили сквер і перший в Україні пам'ятник легу Ольжичу. З нагоди 111-ї річниці від дня народження Олега Ольжича на Житомирській обласній бібліотеці, яка носить ім'я діяча, з'явився мурал із зображенням Ольжича.

Поділитись

Новини по темі: