Морський транспорт є одним із найдавніших. За результатами досліджень археологів, ще 23 тисячі років тому люди почали виходити у море. Професія моряка не втратила актуальності і сьогодні – це хоч і не найшвидший, але найдешевший спосіб доставки вантажів. Галузь розвивається, і багато хто хоче стати частиною екіпажу. Але для цього замало лише пройти медосмотр моряка. Розглянемо докладно, що потрібно щоб стати моряком та уточнимо переваги професії.
Як стати моряком?
Спочатку можна стартувати у професії у рядовому складі: стати мотористом, матросом або кухарем на судні. Можна освоїти ці морські професії двома шляхами:
- Курси у навчальних центрах. Щоб їх пройти, необхідно надати атестат про середню освіту та паспорт. Коли курси завершено, видається іменний сертифікат міжнародного зразка. У середньому тривалість навчання – від 3 до 6 місяців, залежно від спеціальності.
- Професійний морський ліцей або училище. Це спеціалізоване училище чи ліцей, де проходить повноцінне навчання. Є можливість надходження одразу після 9 класу.
Щоб працювати на посаду офіцера, потрібна вища освіта зі ступенем магістра чи бакалавра. Найбільш відомими морськими вищими навчальними закладами є Національна морська академія в Одесі, Державна академія водного транспорту в Києві, Миколаївський кораблебудівний інститут, Херсонське морехідне училище рибної промисловості. Також можна проходити навчання у спеціалізованих коледжах та технікумах.
Пересічний та офіцерський моряк повинен підтвердити знання іноземної мови, надати медичний висновок та зібрати пакет документів.
Які документи має надати майбутній моряк?
Залежно від посади та типу судна, кількість документів може змінюватись. При першому відправленні в рейс потрібно буде надати такі документи:
-
паспорт моряка;
-
закордонний паспорт;
-
документ, що підтверджує освіту;
- послужну та медичну книжку.
Це лише базовий набір, який може змінюватись, залежно від посади на судні.
Чому робота моряком така популярна?
Однією з ключових переваг професії є висока заробітна плата. Це одна з найбільш високооплачуваних професій на ринку світової праці, особливо якщо йдеться про міжнародні морські перевезення. Але важливо розуміти, що на заробітну плату впливає досвід, посада, тип судна, політика компанії та інші фактори. Крім цього, можна відзначити такі переваги:
- швидке кар'єрне зростання - вже до 30 років можна отримати високу посаду, якщо провести грамотне планування кар'єри;
- вивчення світу – за допомогою цієї професії можна відвідати навіть найекзотичніші країни світу, пізнаючи інші культури;
- гарне забезпечення - у рейсі у моряка практично немає жодних витрат, все оплачується судновласником;
- тривала відпустка – залежно від контракту, інтервал між рейсами може сягати 6-12 місяців;
- актуальність - професія залишається актуальною, оскільки зростає кількість товарів, які потрібно перевозити морем.
Разом з цим треба розуміти, що робота моряком – це важка фізична праця, психологічне навантаження та тривала розлука із сім'єю. Якщо ви хочете стати моряком, вам обов'язково потрібна профільна освіта та спеціальна морська підготовка.