Альберт Ейнштейн, Леонардо да Вінчі, Стів Джобс, Том Круз - список цих особистостей можна продовжувати довго і всіх їх об'єднує той фактор, що в них була дислексія. Як бачимо це не стало на заваді до успіху.
Дитина може бути генієм навіть з дислексією. І це головний руйнівник міфу про те, що розвиток дитини є з відхиленням та впливає на інтелектуальні та творчі здібності. Насправді вся справа у правильній корекції дислексії https://logosfera.com.ua/dysleksiya/ за допомогою логопедів з Logosfera. Поговоримо про дислексію у дітей, діагностику та стереотипні думки.
Дислексія у дітей
Що ж таке дислексія? Це дуже специфічне порушення читання, яке супроводжується труднощами у засвоєнні письма та комунікації. Воно ніяк не пов'язане з розвитком та рівнем інтелекту, але звісно може впливати на успішність в школі, самооцінку, психологічний стан тощо.
Існує декілька причин дислексії:
- генетичні - спадкова схильність,
- нейробіологічні - зміни в функціональності зон мозку, які відповідають за мовлення,
- середовище - мовна практика, стресові умови.
Як проявляється дислексія
У дітей можуть виникати наступні труднощі:
- з читанням - повільний процес, пропускання і перестановка літер і складів,
- з письмом - помилки у написанні, плутання схожих за звучанням літер,
- з запам'ятовуванням нових слів та правил,
- мовні труднощі - важко формувати речення, думки.
Поширені міфи про дислексію
Дислексія - це складний стан, навколо якого досі багато стереотипних уявлень та міфів. Розбиремо найбільш поширені.
- Міф 1 - дислексія = низький інтелект
І одразу зазначимо, що дислексія жодним чином не пов'язана з розумовим рівнем. Багато дітей з дислексією мають нормальний або навіть високий інтелект. Успіх проявляється в різних сферах.
- Міф 2 - “перерости” дислексію
Дислексію можна діагностувати в дитячому віці. Але вона не зникає з віком. Це хронічний стан, що потребує підтримки та адаптованих стратегій. З правильним підходом можна покращити мовленнєві та комунікативні навички та прокачати читання й письмо.
- Міф 3 - дислексія - це проблеми переставлення літер
Це комплексне порушення, що впливає на різні аспекти мовленнєвих навичок, розуміння тексту, сприйняття, запам'ятовування тощо.
- Міф 4 - дислексія зустрічається дуже рідко
Насправді, дислексія дуже поширена і зустрічається приблизно у 5-15 % дітей шкільного віку в різних проявах. Це означає, що майже в кожному класі будуть діти з такими труднощами.
- Міф 5 - з дислексією не можливо навчатись
Людям з дислексією важко навчитись читати звичайними методами. Проте вони досягають прогресу завдяки спеціальним методикам та підтримці логопедів.
Підходи до корекції
Розвіювання хибних уявлень допомагає створити сприятливе середовище для навчання та розвитку дітей з дислексією. Відтак - це про успішну інтеграціюв суспільстві та підвищення самооцінки.
Які існують підходи до корекції:
- індивідуальні - спеціальні програми навчання,
- логопедичні - підтримка логопеда для подолання мовленнєвих труднощів,
- психологічна підтримка,
- технологічні рішення - програми та аудіокниги тощо.