Про це йшлося на семінарі «Ринок біомаси в Україні та Європі», що пройшов в Житомирі за сприяння МЗС Литви, УСПП та обласної держадміністрації. Це третій та заключний захід, організований цьогоріч в Україні структурою «Openeurope».
Україна поступово переходить на відновлювальні джерела енергії (ВДЕ), серед яких лідирує використання біомаси. Темпи росту цього сектору постійно зростають: до 1,5% щорічно. Сумарно біоенергетика замістила 3,8 млрд м3 природного газу у 2017 р, а енергетичний потенціал біомаси вітчизняного АПК становить еквіваленту 17—20 млрд. кубометрів природного газу.
На семінарі були присутні підприємці, котрі готові впроваджувати або вже мають досвід використання таких енергозберігаючих технологій.
Власник котлозаводу «Крігер» Леонід Крігер розповідає: газ для підприємництва, аграріїв дорогий, його потрібно заміщувати. Світовий тренд використання альтернативної енергетики, а відтак – і застосування нових технологій – тільки починає працювати в нашій країні.
«Альтернативна енергетика вигідна і фінансово. Проте найбільша проблема, з якою ми стикаємося: нерозуміння багатьох чиновників та інших фахівців, для чого це все треба», - каже підприємець.
В Україні є 4 млн. гектарів не реалізованих сільськогосподарських земель. Якщо половину з них пустити під сировину для біомаси – «обличчя» української енергетики зміниться.
«Загалом 21 млн. тон біомаси – це ресурс, який можна мати в Україні. До 2035 року при інвестиціях в 8 млн євро це дозволить створити 97 тис робочих місць, досягти частки вже в 40 %. Ми прихильники створення біопаливної біржі. Ціна буде ринкова, а паливо сертифіковано. До речі, саме в Литві такий механізм добре працює», – говорить голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха
Але не тільки АПК може запропонувати продукцію для відновлюваних джерел енергії. Як поінформував голова комісії УСПП з енергетики і енергоефективності Євген Нікітін, це й побутові відходи, й комунальні стоки.
Зав. відділенням технологій альтернативних палив Інституту газу НАНУ Костянтин П’яних повідомив, що наразі робляться розрахунки для Вінниці, Одеси, Львова щодо проектів використання тепла каналізаційних стоків.
Треба думати про раціональне використання, про те, що ми будемо робити із відходами після їх спалення, переконаний Директор асоціації інжінірінгової екології Литви Константінас Іллясевічюс. Україна рухається в ЄС – тому треба зменшувати відсоток захоронених твердих побутових відходів на полігонах (в Європі, наприклад, це лише 5%).
Всі домовленості та перспективи співпраці будуть додатково будуть включені в порядок денний традиційного двостороннього економічного форуму, який щорічно організовує УСПП та Конфедерація промисловців Литви. Він проводиться на високому рівні – за участі представників урядів обох країн, і, як правило, президентів.