21 грудня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Армія
  • Інноваційний захист від шахедів та ракет. Як працює українська система РЕБ «Покрова»

Інноваційний захист від шахедів та ракет. Як працює українська система РЕБ «Покрова»

  • Фото: поліція
  • 13 лютого, 2024 12:00

У листопаді 2023 року колишній головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний у своїй роботі «Сучасна позиційна війна та як у ній перемогти» зробив заяву про розгортання загальнонаціональної системи радіоелектронної боротьби (РЕБ) «Покрова». Це важливий інструмент відбиття російських дронів-камікадзе.

У статті Forbes розповіли про особливості роботи «Покрови».

Варто зазначити, що РЕБ не є боєприпасом, його робота полягає у збитті ворожих цілей з курсу за допомогою спуфінгу.

Спуфінг – це підміна супутникового радіонавігаційного поля. Ворожі дрони отримують імітовані сигнали, змінені таким чином, щоб змусити їх неправильно визначати своє місце розташування. Також система РЕБ відповідає за пригнічення супутникової радіонавігації по всій лінії зіткнення та на більшій частині території України.

Військові вже використовували «Покрову» для захисту українського неба. Начальник управління РЕБ Головного управління радіоелектронної та кіберборотьби Генштабу ЗСУ Андрій Стариков в інтервʼю сказав, що робота РЕБ – малопомітна, але надзвичайно важлива. Він пояснив, як працює секретна система «Покрова».

«Будь-який прилад, який використовує електромагнітний спектр для свого функціонування, на нього можна впливати засобами РЕБ. Це і наземні засоби, і БПЛА морського базування, це і високоточна зброя, на кшталт крилатих ракет чи "Шахедів". Наприклад, ви користуєтеся ключами для блокування автомобіля. Можна зробити так, що він просто не спрацює», — зазначає він.

Кожна крилата ракета, за словами Старикова, має в собі систему супутникового наведення. Разом із нею є ще й інерційна система – вона теж відповідає за наведення, але має велику похибку.

«Для того, щоб цю похибку зменшити, працює система супутникової навігації, яка коригує і визначає місцеположення. Якщо систему супутникової навігації заблокувати, то похибка буде збільшуватися. І в цьому випадку крилата ракета стає не високоточним боєприпасом, а звичайним. Якщо блокується система, то крилата ракета набирає висоту. І стає помітною для систем ППО», — зазначає начальник управління РЕБ.


Чому «Покрова» важлива для боротьби з «шахедами»

БПЛА типу Shahed добре захищені від систем радіоелектронної боротьби. Поточна версія оснащена російським навігаційним блоком «Комета-М», що дозволяє ідентифікувати та виключати сигнали перешкод. Дрони з такою системою знаходять дорогу , коли перешкоди в десятки тисяч разів потужніші за супутниковий сигнал.

Окрім цього «шахеди» оснащені резервним інерційним блоком, що працює за відсутності супутникового сигналу, але короткий час. Таке поєднання ускладнює протидію цим дронам за допомогою звичайних засобів РЕБ.

Спуфінг, який є методом роботи "Покрови", набагато важче виявити, ніж глушіння. Якщо сигнал спуфінгу відносно ледь помітний, поступово віддаляючись все далі й далі від справжнього місця розташування, дрон не зможе визначити, що сигнал є підробленим, проте зрештою опиниться на певній відстані від своєї цілі.

Україна не розголошує подробиць роботи РЕБ, проте у статті Forbes наголошують:

«Тим часом те, що "Шахед" не збитий, не означає, що він влучає в ціль».

Поділитись

Новини по темі: