Наразі законопроєкт про зміни у процесі мобілізації в Україні готують до другого читання.
Військовий адвокат Сергій Дубок розповів Суспільному, які зміни запропоновано внести.
Серед основних — зниження граничного віку призову, менша кількість пільг для відстрочки та демобілізація після 36 місяців служби.
За словами Сергія Дубка, військовослужбовці, які відслужили 36 місяців під час дії військового стану, зможуть демобілізуватися. Зміни також стосуються відпусток для військових.
«Ми бачимо, що є відпустки за сімейними обставинами. Вони можуть надаватися до 10 діб за збереженням грошового забезпечення. І можуть надаватися невизначену кількість разів. Тобто немає жодних обмежень. Поки що я бачу, що будуть введені додаткові відпустки для осіб, які перебували в полоні», — каже військовий адвокат.
Фото: Надія Назарук/Суспільне Житомир
Також він наголосив, що певні зміни внесуть до Кодексу України про адміністративні правопорушення.
«Ці зміни стосуються КУпАПу і, зокрема, передбачають дозвіл ТЦК подавати до суду справи, пов'язані з обмеженням громадян. Це означає, що буде встановлена судова процедура для розгляду таких справ, а також визначено терміни. Обмеження можуть стосуватися керування транспортними засобами, розпорядження банківським рахунком, а також можуть бути введені інші обмеження, наприклад, щодо виїзду за кордон», — пояснює Дубок.
Законопроєктом пропонується впровадити електронний кабінет призовника, який має спростити оновлення інформації про військовозобов’язаного.
«Чи це порушує законодавство чи ні? На мою думку, станом на сьогодні поки що ми бачимо, що вони хочуть ввести і це поки не порушує. Але в подальшому будемо дивитися на зміни, а саме на те, які інструкції будуть прийняті та як все відбуватиметься, і вже від того можна буде відштовхуватися», — каже військовий адвокат.
На думку військового Владислава Пучича, електронний кабінет, як окремий сервіс, не стане дієвим механізмом для мобілізації. Кабінет на платформі «Дія» зможе охопити більшу кількість військовозобов’язаних.
«Якщо йдеться про мобілізацію, то ця потреба дуже висока у військах в тій чи іншій мірі. І відповідно, цю проблему точно потрібно вирішувати. Зокрема, на мою думку, це включає впровадження електронного кабінету саме у "Дії"», — каже Владислав.
Фото: Надія Назарук/Суспільне Житомир