18 січня, 2025
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Житомир
  • В Інсультному центрі в Житомирі у 2024 році пролікували 645 пацієнтів: інсульт молодшає

В Інсультному центрі в Житомирі у 2024 році пролікували 645 пацієнтів: інсульт молодшає

  • Фото: Житомирська міська рада
  • 18 січня, 2025 8:48

Інсульт – одна з головних причин смертності та інвалідизації у світі. За останні роки ця хвороба значно «помолодшала».

У Житомирі на базі КП "Лікарня №2 імені В.П. Павлусенка" Житомирської міської ради функціонує сучасний Інсультний центр, де щодня рятують життя.

З 2023 року тут проводять тромбектомію – процедуру механічного видалення тромбу із великої судини. Завдяки цій методиці медики можуть врятувати життя навіть у критичних ситуаціях.

Інсульт вимагає максимальної швидкості дій, адже в перші 4,5 години після появи симптомів існує "терапевтичне вікно". У цей період лікарі можуть розчинити тромб за допомогою медикаментів (тромболітична терапія). У разі тромбування крупної артерії, тромб видаляють хірургічно (тромбектомія). Для такої процедури діє "розширене терапевтичне вікно" — від 12 до 24 години.

Ці методи суттєво підвищують шанси на одужання та мінімізацію наслідків інсульту.

У 2024 році в Інсультному центрі лікували 645 пацієнтів. Із них 85 – із геморагічним інсультом (крововилив у мозок) та 475 – із ішемічним (закупорювання судини тромбом). Повернутися до життя вдалося 525 пацієнтам, серед яких і ті, хто пережив важкі інсульти.

В Інсультному центрі в Житомира за рік пролікували 645 пацієнтів: інсульт молодшає

У відділенні функціонує палата інтенсивної терапії. У ній перебувають пацієнти у критичному стані: з порушенням свідомості, із порушенням серцевого ритму, високим артеріальним тиском, дихальними розладами. Усі хворі під постійним моніторингом: біля кожного ліжка — монітор, що показує пульс, тиск, сатурацію. Дані дублюються на великий монітор в ординаторській.

Як тільки стан стабілізується, хворого переводять у звичайну палату, і починається перший етап реабілітації – ще біля ліжка пацієнта. Лікарі та ерготерапевти проводять перші вправи, допомагають відновити дихання, мовлення, рухливість. Адже обов'язково треба вертикалізувати пацієнта, аби швидше настав процес відновлення.

Потім, коли пацієнт стає мобільним, його возять у фізіотерапевтичне відділення, де з пацієнтами займаються у спеціальній залі. Тут є вертикалізатори для відновлення ходьби; тренажери для роботи з ураженими кінцівками; бігова доріжка та ін.

В Інсультному центрі в Житомира за рік пролікували 645 пацієнтів: інсульт молодшає

В Інсультному центрі в Житомира за рік пролікували 645 пацієнтів: інсульт молодшає

В Інсультний центр Житомира доставляють пацієнтів з усієї області.

«Якщо лікарі діагностують тромбоз великої артерії, вони одразу телефонують нам і везуть хворого. Пацієнтів привозять із лікарні №1, обласної лікарні, Коростишева, Звягеля, Коростеня…», — розповідає завідувачка неврологічним відділення Олена Павлусенко.

В Інсультному центрі в Житомира за рік пролікували 645 пацієнтів: інсульт молодшає

Після прибуття пацієнта тут проводять КТ-перфузію, яка дозволяє оцінити стан мозку: зону сформованої ішемії та живої тканини, яку ще можна врятувати. Якщо за шкалою ASPECTS стан пацієнта підлягає тромбектомії, його одразу направляють до ангіографічної операційної, де механічно видаляють тромб.

Лікарка каже, при успішній тромбектомії буває, коли пацієнт відновлюється одразу на операційному столі.

«Таких відсотків 20. Як тільки пацієнт приходить до свідомості, піднімає руку, зжимає кулачок, каже, як його звати….Проте, на жаль, не всі пацієнти підлягають тромбектомії. Ішемія прогресує під час транспортування, і у важких випадках може виявитися, що операція вже неефективна. Адже стан може змінитися дуже швидко», — додає вона.

В Інсультному центрі в Житомира за рік пролікували 645 пацієнтів: інсульт молодшає

Усі послуги в Інсультному центрі безоплатні, адже лікування інсульту входить до програми медичних гарантій.Фінансування забезпечує Національна служба здоров’я України (НСЗУ) за підвищеним тарифом.

Інсультний центр працює в режимі 24/7, забезпечуючи пацієнтів діагностикою та лікуванням у будь-який час. Центр оснащений усім необхідним для порятунку життя: комп’ютерною томографією (КТ), КТ-перфузією та КТ-ангіографією.

Для складних діагностичних і лікувальних процедур у Лікарні №2 з 2021 року функціонує ангіограф — сучасний апарат, який за допомогою рентгенівського випромінювання дозволяє досліджувати та лікувати судини різних органів і систем.

В Інсультному центрі в Житомира за рік пролікували 645 пацієнтів: інсульт молодшає

У 2024 році було закуплено ще один ангіограф. Наразі його встановлення триває, оскільки завершуються ремонтні роботи в операційній, де цей апарат буде працювати. Нове обладнання значно розширить можливості лікарні у боротьбі з інсультом.

Наразі в Центрі лікуються майже 70 пацієнтів. З них 35 — у гострому стані. Інші— на відновлювальному процесі.

Люди потраплять сюди здебільшого по швидкій або ж за направленням сімейного чи лікуючого лікаря.

Інсульт «молодшає». Раніше інсульти найчастіше вражали людей 65-70 років. Сьогодні у відділенні лікують навіть 30-ти та 40-річних пацієнтів.

Поділитись

Новини по темі: