У Житомирі в рамках проєкту «Мистецтво у бункері» діти разом з волонтерами розмалювали укриття петриківським розписом та створили величезний мурал із зашифрованим словом «Воля».
«Журнал Житомира» побував у підвалі, який прикрасили різними візерунками та побачив, як наносили останні штрихи стінопису.
Укриття, яке перетворилося на мистецький об'єкт, обрали випадково. Його побачила представниця благодійного фонду «Справжні українці» Ольга. Укриття було в жахливому стані й волонтерам довелося чимало попрацювати, аби навести там порядок.
«Наш волонтерський штаб знаходиться через дорогу, що біля укриття. Ми спостерігали що житомиряни на час тривоги не йдуть в це сховище. Якось туди зайшли і побачили не підвал, а занедбане мокре місце. На підлозі було повно багнюки, сміття, ще й мокро. Цілий день 30 волонтерів трудилися на благо людям. Ми провели освітлення. Було вивезено два автомобілі сміття. Після того, як ми прибрали сховище для людей, нам запропонували долучитися до проєкту «Мистецтво у бункері». І, звісно, ми погодилися. Увесь цей час волонтери малювали разом з художницею, дітками та їх батьками. Краще дивитися на гарно розмалюванні стіни – це надихає та додає надії», – розповіла волонтерка.
Координаторка акцій з тактичного урбанізму в місті Аліна Кундіч розповіла, що підвал розмалювали два тижні. І все для того, щоб місцеві жителі могли спостерігати приємні картини, а не похмурі стіни.
«Підвал у житловому будинку розмалювали в рамках проєкту «Мистецтво у бункері». Ініціатива відбувалася у якості підтримки мам та дітей в умовах війни в Україні і включала декілька складових: розпис стін у підвалі житлового будинку; створення картин (полотен на підрамниках) у форматі мобільної виставки, яку згодом планується представити у країнах Європи; створення муралу на тему вільної України загальною площею 30 кв. м. Проєкт реалізовує ЖОМГО "Паритет"/Zhytomyr Youth NGO "Parity" за фінансової підтримки Global Fund for Children. Співорганізаторами також стали: Благодійний Фонд "Справжні Українці", "Місцевий Навколокультурний Простір". Авторкою ідеї була голова ЖОМГО "Паритет"/Zhytomyr Youth NGO "Parity" Наталія Тарасенко. Вона побачила схоже укриття в Луцьку та вирішила створити щось таке і в Житомирі. Весь процес малювання відбувався під керівництвом житомирської художниці Анастасії Сладковської. Дизайни малюнків були виконані у стилі петриківського та самчиківського розписів, основою яких рослинні є візерунки, які вважалися оберегами. Бика на вході в підвал ми зобразили як інтерпретацію картини Марії Приймаченко. Тільки в оригіналі у художниці бик на синьому фоні, а у нас на жовто-помаранчевому. У кінці всі, хто малював, могли залишити побажання або мотиваційний лист для жителів будинку», – сказала Аліна.
До проєкту долучились діти, дорослі, вагітні жінки та волонтери.
«Приходили й випускниці 11 класу, які хотіли додати трішки радості людям, що ховатимуться тут. Над стінописом «Воля» працювало 12-15 людей. Наймолодшій учасниці виповнилося 11 років. Ми два тижні приходили малювати по 3-4 рази в тиждень», – зазначила Аліна Кундіч.
Житомирська художниця Анастасія Сладковська каже, що картина на стіні – то символ українського внутрішнього прагнення до волі.
«Ми почали малювати приблизно 10 днів тому. Цей мурал символізує наше прагнення до волі. Для шрифту обрала спеціальну таку стабільну форму, адже наша воля непохитна, металева, як гостре лезо. Для розпису та малювання використала петриківку. Намалювала багато зелені, що означає відродження життя. Через ці образи ми хочемо показати нашу підтримку житомирянам й дітям під час війни. Ми закінчили домалювати лише вчора, 2 червня», – розповіла художниця.