Житомирська громада активно впроваджує нові підходи для підтримки родин з дітьми, зокрема, і через універсально-прогресивну модель домашніх візитів. Ця інноваційна система з’явилася завдяки співпраці з ЮНІСЕФ і є важливою складовою комплексної підтримки сімей та забезпечує раннє виявлення проблем зі здоров’ям дітей та допомогу на кожному етапі їхнього розвитку.
Про це розповіла пресслужба ЖМР.
Модель передбачає регулярні домашні візити патронажною сестрою до родин з дітьми від народження до 3 років. Такий унікальний підхід дає можливість медичним працівникам не лише оцінити стан здоров'я дитини, а й зрозуміти умови її життя та потреби родини безпосередньо в їхньому домашньому середовищі.
«Якщо патронажна медична сестра помічає в родині момент, який стосуються соціальної сфери, тобто що сімʼя потребує додаткової уваги і що є якісь моменти, що можуть запобігати нормальному розвитку дитини, тоді вже підключаються і соціальний працівник. На сьогодні сімей, що перебувають під наглядом і патронажної медсестри, і соцпрацівника, — 35» , — розповідає Галина Перчик, заступниця медичного директора КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Житомирської міської ради. А загалом під спостереженням патронажних медсестр на обліку 135 сімей, у яких є діти до 3 років.
Лікарка розповідає випадок, що демонструє необхідність та ефективність такої програми в громаді:
«У нас є одна родина, де мама, тато і бабуся виховують дитину. Мати зловживала алкоголем і часто залишала дитину на бабусю, не зʼявляючись вдома упродовж тривалого часу. Під час одного з візитів сім’я потрапила під більш ретельний нагляд, і був складений індивідуальний графік оглядів для дитини разом із лікарем-педіатром. Медична сестра помітила відхилення в стані здоров’я дитини, що потребувало негайного втручання. Викликала швидку, зв’язок був встановлений з лікарем, а також залучено соціальних працівників. Дитину госпіталізували, бо існувала загроза її життю. Завдяки оперативності патронажної медичної сестри та команди медиків, дитина була врятована. На сьогодні їй ще не виповнилося 3 роки. Зараз з дитиною все добре. Родина перебуває під постійним наглядом медичної сестри та соціальних працівників. Вони регулярно відвідують цю родину…»
Медсестери, що беруть участь у програмі, пройшли спеціальне навчання від ЮНІСЕФ і продовжують навчатись.
Патронажна медсестра Антоніна Перевишко щойно повернулася з такого візиту. Вона відвідала родину на сьомий день після народження дитини. Це перший візит від народження. Наступний — коли дитинці буде 14 днів, потім — 1 місяць, 3 місяці, 5,5 місяців, 8 місяців, 11 місяців, 1 рік і 5 місяців, 2 роки і 3. Каже, була в цій родині більше години.
«Мама молоденька. Вона дуже хвилюється, — ділиться патронажна медсестра. — У неї багато запитань типу «як купати? яка температура?», "як вигодовувати?"…. Я дивилась, як мама прикладає дитинку до грудей, як харчується сама. Соціальне середовище нормальне. Для дитини все облаштовано: є окремий куточок, є ліжечко… Психологічно мама ще звикає до нової ролі. Це нові відчуття, бо в неї перша дитинка. Та мамі все цікаво. Вона з любов’ю дивиться на своє маля…».
Житомир долучився до цієї програми у 2022 році і став першим регіоном, де було започатковано пілотний проєкт цієї моделі. Поки дві амбулаторії нашої громади беруть участь у цій програмі — №18 та 19. З цього року її планують масштабувати і долучити ще дві амбулаторії.
Кожна родина дає інформативну згоду на те, щоб стати учасником цієї програми. Звісно, погоджуються не всі. Програма передбачає не лише медичну допомогу, але й соціальну підтримку, і переваги для родин очевидні.
- По-перше, це персоналізований підхід з урахуванням індивідуальних потреб та умов.
- По-друге, регулярні візити дозволяють вчасно виявляти проблеми зі здоров’ям дитини та приймати необхідні заходи.
- По-третє, консультації щодо догляду, грудного вигодовування та імунізації сприяють зниженню ризиків розвитку захворювань. Тісна співпраця з родиною забезпечує не лише своєчасне виявлення проблем, а й запобіганню розвитку захворювань та порушень у розвитку дитини.
Важливим аспектом є підтримка емоційного та соціального розвитку дитини, що сприяє її гармонійному зростанню.
Нагадаємо, що Немовля померло, поки мама пила алкоголь: у Житомирському районі судитимуть багатодітну жінку