Наглядові ради — це колективний орган управління медичними закладами. Такі ради мають створити при кожній лікарні, яка надає спеціалізовану медичну допомогу та має договір з Національною службою здоровʼя, тобто яка фінансується з державного бюджету. Понад половину членів цих рад складатимуть представники громадськості, які будуть наглядати за доступністю та якістю надання гарантованого лікування пацієнтам. Цей механізм дозволить уникати корупції на місцях, розвивати актуальні напрямки роботи та залучати додаткових експертів та донорів для розвитку лікарень.
Житомирська область увійшла до пілотної ініціативи БФ «Пацієнти України» та стала лідером зі створення наглядових рад. У результаті спільної роботи громадськості та місцевої влади були створені наглядові ради при таких медичних закладах:
- КНП «Чуднівський центр первинної медичної допомоги»
- КНП «Чуднівська лікарня Чуднівської міської ради»
- КНП «Романівська лікарня Романівської селищної ради»
- КНП «Андрушівська міська лікарня»
- КНП «Попільнянська центральна районна лікарня»
- КНП «Ємільчинська лікарня Ємільчинської селищної ради»
За словами директорки БФ «Нехай твоє серце бʼється» Наталії Нагорної, яка допомагала координувати процес створення наглядових рад, головною метою було створити ради, які будуть працювати не на папері, а допомагати громаді отримувати якісні медичні послуги.
«Ми опікуємось понад 6 тисячами пацієнтів у нашій області. Для нас дуже важливо підтримувати якість послуг, саме тому ми допомагали створювати наглядові ради нашим медзакладам. Ми стикнулися з проблемами недостатньої кількості громадськості, які б могли долучитися до конкурсних комісій та стати членами наглядових рад, особливо у маленьких громадах. Тож представники нашого фонду долучалися до усіх етапів створення. Тепер будемо разом працювати над результатом», — каже Наталія Нагорна.
До роботи та покращення медичних закладів на Житомирщині готові і самі члени наглядових рад. Зокрема, за словами голови наглядової ради
Створенням наглядових рад наразі займається і місцева влада Житомира. За словами заступниці міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Марії Місюрової, місто активно долучилося до роботи і до кінця року наглядові ради запрацюють у двох великих медзакладах - КП «Лікарня №1» та КП «Лікарня №2 ім. В.П.Павлусенка».
«Ми обрали дві найбільші лікарні у місті, щоб на їхньому прикладі показати усім, що потрібно створювати наглядові ради. Ми двічі оголошували добір незалежних членів, але вже зараз у нас проєкт рішення міської ради на розгляді депутатських комісій і я впевнена, що до кінця року ми затвердимо усе і наглядові ради почнуть працювати. І мені б дуже хотілося б, щоб вони працювали на благо наших громадян», — зауважила Марія Місюрова.
Також окрім лікарень міста, процес створення наглядових рад триває і в інших закладах області. Зокрема, до прозорості та відкритості продовжують свій рух 4 заклади - КНП «Баранівська лікарня» Баранівської міської ради, КНП «Ружинська центральна лікарня» Ружинської селищної ради, КНП «Коростенська ЦМЛ КМР», КНП «Бердичівська міська лікарня».
Для створених наглядових рад експерти БФ «Пацієнти України» провели тренінг, на якому докладно обговорили подальші кроки членів наглядових рад та важливість роботи у співпраці. «Пацієнти України» вкотре закликають місцеву владу, медичні заклади та громадськість з інших областей України обʼєднуватися на шляху до прозорості та відкритості.