23 грудня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Технології
  • Прапор України в космосі: уродженець Житомира розповів про політ ракети-носія на Місяць

Прапор України в космосі: уродженець Житомира розповів про політ ракети-носія на Місяць

  • Фото: пресслужба британської компанії Spacebit
  • 8 січня, 2024 20:32

8 січня о 9:07 ракету-носій Vulcan Centaur відправили на Місяць з території США. Серед її вантажу — 12-сантиметрова пластина з прапором та картою України.

Про це Суспільному розповів уродженець Житомира Павло Танасюк.

Він є засновником та директором британської компанії Spacebit, яка з 2014 року розробляє технології космічної робототехніки для місячних і планетарних місій.

Фото: Павла Танасюка

Чоловік розповів, що велика мрія про космічні польоти зародилася ще в Житомирі. Символічний жест із відправленням українського прапора на Місяць він задумав ще до початку повномасштабного російського вторгнення, втім після лютого 2022 року його значення змінилося.

"Для нас це стало символом єдності. Ми відправляємо наш прапор на Місяць — туди, куди не долетіли росіяни. І це дуже добре насправді. Практично якраз між моїм днем народження і Днем Державного прапора України вони не долетіли минулого року. Це символічний знак, бо кожна людина, яка буде дивитися на небо, знатиме, що там є український прапор. Український прапор зараз має значення для кожного українця — для військових, для медиків, вчителів і всіх-всіх. Це символізує нашу непереможність", — розповів Павло Танасюк.

Фото: Павла Танасюка

За українську "складову" місії відповідає ВАТ "Меридіан" імені С.П. Корольова, яке входить до складу Укроборонпрому.

"На першому етапі вони долучилися. Ми дали їм можливість виготовити деякі зразки для цього прапора. Вони допомагали обробляти алюміній. Після цього була ще додаткова обробка в Німеччині, потім в Америці, але перший етап робило українське підприємство", — зауважив чоловік.

Фото: Павла Танасюка

Пластину виготовили зі спеціального алюмінію, а фарбу зробили на основі титанового пилу. Павло каже, що такі технології ще ніхто не використовував на Місяці. На питання чому обрали саме пластину, а не прапор із тканини, як американці 50 років тому, відповів:

"Ніхто точно не знає, в якому він стані: як мінімум — білий, як максимум — його нема. А нам зараз здаватися не можна, не можна мати на Місяці білий прапор, тому він не з тканини. І ця пластина, з прапором і картою України, де є і Крим, десятки, а, можливо, і тисячі років зберігатиметься на Місяці. Це важливо, тому що недружня до нас країна намагається маніпулювати нашими кордонами, а такий артефакт — це можливість продемонструвати наші справжні кордони в майбутньому".

Фото: Павла Танасюка

За словами Павла, місія летітиме до Місяця близько шести тижнів. 23 лютого 2024 року планують посадку.

"Ми дуже довго чекали цього, політ переносився, бо будова посадкового модуля є дуже складною. Більшу його частину розробила американська компанія. І там, і у нас розробка затримувалася через коронавірус. Також вплинуло те, що двигун першого ступеня ракети — це новий двигун, його розробила американська компанія Blue Origin. Раніше в подібних ракетах використовували російські двигуни. Тобто ця місія цікава не лише тим, що ми запускаємо український прапор, а ще й тому, що ми відмовляємося від російського минулого. І це перший запуск, який демонструє, що Америка може робити подібні запуски без допомоги Росії", — розповів Павло Танасюк.

Фото: Павла Танасюка

Над запуском працювали багато компаній з різних країн, серед яких Space Agency Nasa. Павло додав, що інформацію, яку отримають за допомогою цієї місії, нададуть українським університетам, про що додатково оголосять пізніше. Такі дані є важливими для безпеки майбутніх астронавтів, адже інформація, яку людство має про Місяць, за 50 років застаріла.

Фото: Павла Танасюка

Поділитись

Новини по темі: