Навіть у воєнний час житомирські родини всиновлюють діток, даруючи їм любов, турботу та нове щасливе життя.
Журнал Житомира поспілкувався із начальницею служби (управління) у справах дітей Житомирської міської ради Ольгою Біблою. Вона розповіла про особливості усиновлення у воєнний час та навіть поділилась деякими секретами роботи управління.
Вимоги до майбутніх батьків
Можливість всиновлювати дітей житомиряни мають протягом всього воєнного часу. Виключенням став лише перший місяць повномасштабного вторгнення, коли не працювала судова система. Процедура усиновлення не змінилась. Подати заявку на всиновлення дитини можна навіть у застосунку Дія.
Згідно із законодавством України, усиновити дитину може як подружня пара, так і людина, що не перебуває у шлюбі, та є громадянином України. Не можуть бути усиновлювачами особи, які зазначені у статті 212 Сімейного кодексу України.
У майбутньому помешканні дитини обовʼязково повинен бути організований особистий простір. Це може бути окрема кімната чи місце для сну та ігор.
Далі необхідно зібрати відповідний пакет документів (копії): паспорт, свідоцтво про шлюб, право користування або право власності на житло, довідка про доходи за 6 місяців, довідка про несудимість, ідентифікаційний код, за наявності закордонний паспорт, висновок про стан здоровʼя, та, за наявності, закордонний паспорт. Останній документ, за словами Ольги Бібли, потребує трішки більше часу для оформлення за інші.
Пакет документів відправляється до Житомирського обласного центру соціальних служб, де кандидат проходить навчання. Лише після цього надається довідка з рекомендаціями про можливість бути усиновлювачем.
Скільки дітей всиновили житомиряни за 2022 рік
За 2022 рік в Житомирі було усиновлено 11 дітей. За словами начальниці управління у справах дітей, це доволі хороший показник. На території Житомирської громади працює два сиротинці — Житомирський обласний спеціалізований будинок дитини і Обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей «Сонячний дім». Із закладів за минулий рік було усиновлено 17 дітей.
Наразі у 146 родинах Житомирської територіальної громади проживає 167 усиновлених дітей. Деякі сімʼї усиновлюють родинні групи дітей, а є батьки, які після усиновлення однієї дитини, через декілька років повертається за братиком чи сестричкою.
Чи можна повернути усиновлену дитину. Проблеми, з якими зіштовхуються батьки
«Процедура повернення усиновленої дитини можлива, проте вона дуже непроста, оскільки представляє собою процес розусиновлення або позбавлення батьківських прав. Людина, яка наважилась усиновити дитину, несе перед законом таку саму відповідальність, як рідні батьки. Дитина — то не іграшка, яку можна сьогодні взяти, а завтра повернути», — наголошує очільниця управління у справах дітей.
За родиною, де проживає усиновлена дитина, здійснюється контроль до досягнення нею повноліття. Усиновлення в Україні є таємницею. В більшості таких родин діти не знають, що вони є усиновленими, тому здійснення контролю за умовами проживання та виховання усиновленої дитини є непростим процесом. Ольга поділилась, що спеціалісту служби (управління) у справах дітей доводиться приходити до помешкання усиновлювачів в якості лікаря, працівника ЖКХ чи іншого комунального підприємства аби зберегти таємницю усиновлення.
Найскладнішим періодом виховання є підлітковий вік. Очільниця служби наголошує, що в таких випадких робота проводиться яз із дітьми, так і з батьками.
Більшість дітей не памʼятає пережитого жаху
Кожна історія усиновлення дуже чуттєва, за словами пані Ольги. Більшість діток усиновлені у маленькому віці, тому вони і не памʼятають своїх біологічних батьків, історію життя, отримані травми тощо.
«Ми завжди дуже радіємо коли на контрольному відвідуванні батьки діляться успіхами дітей. Інколи зустрічаємо ці родини у місті. Дуже приємно бачити дітей у щасливих родинах», — ділиться Ольга Бібла.