Водохреще або Богоявлення після реформи за новоюліанським календарем припадає на 6 січня. З нагоди Богоявлення в православних церквах воду освячують двічі. Про історію свята і його традиції розповів Суспільному архієпископ Житомирсько-Поліської єпархії Православної церкви України Володимир.
Згідно з біблійними переказами, Ісус охрестився в річці Йордан у 30-річному віці. Його хрестителем став пророк Іоан, який передвіщав прихід Спасителя в земній подобі на Землю. Як тільки хрещення Ісуса завершилося, пролунав голос Бога-Отця, який заявив, що Ісус — його син, а над Ісусом з'явився Святий Дух в образі голуба.
Ця наріжна для християнства подія називається Богоявленням через демонстрацію усіх трьох християнських іпостасей Бога.
Освячення води
Архієпископ Житомирський і Поліський Володимир розповів Суспільному, що вода на Водохреща освячується двічі і чин великого свячення води робиться тільки 2 рази на рік — 5-го і 6-го січня. 5 січня, тобто напередодні свята, освячується вечірня вода.
"У Надвечір’я Богоявлення раніше звершувалося хрещення тих людей, які мали прийняти християнство. Щоб вони вже в саме свято мали право прийти до храму, посповідатися, причаститися святих дарів. Тому і освячують воду 5 січня. Ну і освячення води проходить в саме свято Водохреща, 6 січня — на спомин про подію Хрещення Ісуса Христа в річці Йордан", — розповів архієпископ.
Священик додав, що освячувати воду в церквах 5-го і 6-го січня будуть після проведення божественної літургії, в залежності від графіку богослужіння у кожному храмі.
Зокрема, у Свято-Михайлівському кафедральному соборі міста Житомира освячену воду безпосередньо у соборі 5 січня можна буде набрати вже о 12:00 годині дня. Про це повідомила пресслужба собору на сторінці в мережі Facebook. Богослужіння в цьому храмі із освяченням води як 5-го, так і 6-го січня починатимуть о 06:45 і о 09:00 ранку.
Чим відрізняється окроплення від освячення домівки
За традицією після освячення води на Водохреща люди окроплювали свої домівки цілющою водою. Архієпископ Житомирський і Поліський Володимир сказав, що окроплення і освячення помешкання — це різні речі.
Окроплення будівлі людина може зробити сама, а освячення проводить священнослужитель.
"Окроплення можна робити в будь-який день, але люди чекають хрещенську воду, яка освячується раз у рік. А освячення будівлі там є відповідний чин, це робить священнослужитель через молитви, прохання до ангела-охоронця на будівлю. Як правило, освячення будівлі робиться раз на все життя. Ще раз можуть освятити приміщення, якщо, для прикладу, там була або крадіжка, або скверна чи вбивство", — сказав архієпископ Володимир.
Фото: Архієпископ Житомирський і Поліський Володимир, Суспільне Житомир
Журнал Житомира писав, що рятувальники закликають утриматися від масових купань на Водохреще.
Привітання з Водохрещем: листівки та красиві побажання.