Заступник начальника департаменту охорони здоров'я Житомирської ОВА Віктор Лучків озвучив аналітику щодо стану справ і проблем у Житомирській обласній клінічній лікарні імені О.Ф. Гербачевського. Про це повідомляє Суспільне.
Йшлося, зокрема, про кардинально різний підхід до формування сум заробітних плат адміністративному та лікарському персоналу.
Позиція обласного департаменту охорони здоров'я, озвучена Віктором Лучківим
За словами чиновника, в обласній клінічній лікарні, яка визначена як кластерна, проводиться велика робота, але є певні недоліки. Проблеми особливо загострилися в останній час в умовах повномасштабної війни.
Скарги на роботу лікарні
Підняли скарги на роботу лікарні, які надходили на гарячу лінію Міністерства охорони здоров'я, НСЗУ, ОВА, департамент охорони здоров'я. У 2022 році надійшли 10 звернень. З них про неналежне надання медичної допомоги — 7, платне обстеження — 2, платне лікування — 1. Інформація підтверджена копіями звернень. За 2023 — 17 звернень. Неналежне надання меддопомоги — 13, прояви корупції — 1, лікування за власні кошти — 3. 2024 рік є 5 скарг. Скарги є вмотивовані і обгрунтовані. Я є головою клініко-експертної комісії, тому і сам можу підтвердити їхню обгрунтованість.
Проблеми в роботі апарату МРТ
У 2023 році було чергове пошкодження апарату МРТ. Була створена комісія, яка провела дослідження і визначила, що поломка сталася внаслідок грубого порушення бригади під час виконання ремонтних робіт і недостатній контроль тих, хто відповідав за дану роботу.
Лікування військових
У 2023 році адміністрація обласної клінічної лікарні підписала з НСЗУ відповідний пакет на лікування військових. Але послуги не надавалися, жоден випадок не був зареєстрований в НСЗУ, відповідно повернена оплата щодо надання допомоги.
Кадри
В лікарні станом на початку року нараховувався 321 лікар. За три роки звільнилия або стали сумісниками 107 лікарів. Середній і молодший медперсонал: якщо в штаті лікарні наразі 581 людина, звільнилися близько 250 працівників. При такій плинності кадрів дуже важко говорити про якісь якісні послуги. Є 20% вільних посад. Забезпеченість нейрохірургами у 2022 році була 82%, то наразі ця цифра складає 37%. Укомплектованість хірургами була 76%, стала 62%; серцево-судинними хірургами — 50%. Тобто в кардіохірургічному відділенні працюють лише два серцево-судинні хірурги.
Незрозуміло, чому не йде підготовка інших кадрів.
Робота кардіохірургічного відділення
Відділення має потужний штат — 60 людей. Це досить великі затрати. У відділені проводяться серйозні операції, але у 2022-2023 році було проведено в межах 50 операцій. Виходить, що в місяць проводиться 3-4 операції. бюджет у цього відділення напевно значний, раз ми бачимо, що завідуючий відділення в місяць отримує і по 360 тисяч.
Трансплантологія
По штату є два трансплантологи, а якщо брати суто по фізичних особах, то два фахівці в нас є з Києва, які суміщають роботу, і один наш фахівець, який є заввідділенням на 0,5 ставки . У відділенні не роблять нічого надзвичайного. Найпростіша операція — це пересадка нирки. Окрім одночасної пересадки серця, печінки та нирки, більше якихось значущиїх трансплантацій проведено не було. Чому не готують інших фахівців, які могли б виконувати цю роботу — незрозуміло.
Робота відділення нейрохірургічних фахівців і робота відділення екстреної допомоги
Свого часу виникла напруженість серед персоналу нейрохірургічного відділення щодо зниження якості надання медичної допомоги і щодо того, що 7 фахівців нейрохірургічного відділення хотіли перевести в створене відділення екстреної допомоги. Туди переводили нейрохірургів, які, в принципі, не мали можливості там працювати, бо там повинні були бути лікарі естреної допомоги. Фахівці не залишилися там, четверо з них фахівців на повну ставку і двоє перейшли в міську лікарню. Друга міська лікарня почала виконувати невластиві їй функції. Нейрохірурги з другої лікарні сьогодні надають допомогу по всій області.
Смертність пацієнтів
За 9 місяців 2023 року показники післяопераційної летальності по деяких нозологіях критично перевищують середні показники по Україні. У 2021 році показник летальності в Житомирській обласній клінічній лікарні був вищим по Україні.
Також Віктор Лучків сказав, що в обласній лікарні зафіксували порушення у сфері закупівель, відсутність ремонту у приймальному відділенні лікарні із 2019 року.
Після цього слово дали Богдану Леськіву, який відповів на зауваження.
Позиція Богдана Леськіва
Відповідаючи на зауваження, Богдан Леськів сказав, що шокований озвученою інформацією, оскільки вона абсолютно не відповідає дійсності. Він відповів по кожному пункту із зауваженнями від департаменту охорони здоров'я.
Скарги на роботу лікарні
Щодо скарг на роботу лікарні, яких щороку було по 10-20. Щороку лікарня надає консультативну допомогу 200 тисячам пацієнтів. У 2023 році 32 тисячі пацієнтів були проліковані стаціонарно, зробили 18 тисяч операцій: 15 тисяч — стаціонарних і 3 тисячі — амбулаторних.
Проблеми в роботі МРТ
По МРТ — це єдиний такий комунальний апарат в області. За майже 10 років роботи він вже тричі використав свій ресурс, його вже три рази можна було списати. В області назріло придбання нового МРТ. Щодо ситуації із пошкодженням томографу під час ремонтних робіт, то це не ми робили, це підрядник робив і підрядник відшкодував майже мільйон 200 тисяч гривень за це. Лікарня збитків від цього не понесла.
Кадри
В лікарні працює 1700 людей. Щороку рух кадрів з різних причин складає 70-80 людей, які йдуть від нас йдуть з певних причин і стільки ж приходять. Великий колектив і великий рух кадрів. За час своєї роботи я особисто запросив в обласну клінічну лікарню більше 40 лікарів першої і вищої категорій. За останні 5-6 років обласна лікарня підготувала лише для власних цілей 40 інтернів. А для області — 120 інтернів.
Відділення екстреної медичної допомоги
Це відділення було створене наа підставі наказу департаменту охорони здоров'я. Департамент дає наказ, — щоправда, він його потім відмінив — я його виконую, а в підсумку виходить, що я щось не так роблю. Якби я не виконав би цей наказ, то вже не був би керівником закладу.
Лікування пацієнтів
За 2023 рік для того, щоб виконати свої зобов'язання перед НСЗУ обласна лікарня затратила понад 100 мільйонів гривень на ліки і вироби медичного призначення. Який ще заклад по області стільки витратив на ліки і вироби медпризначення?
Проведення тендерів
Це взагалі відкрита інформація, яку кожен бажаючий може на Прозорро подивитися. Завдяки прозорості закупівель лікарня зекономила майже 100 мільйонів гривень. Це відкрита інформація. Немає жодного судового чи іншого рішення, що з боку адміністрації були дії, які призвели до втрати грошей чи неправильного їхнього використання.
Лікування військових
До нас приїжджала тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради у складі 15 нардепів. Вони оглядали, як проовдиться лікування, зокрема, і там, де лікують військових. Не було жодних зауважень, всі були задоволені нашою роботою.
Зарплати
Це відкрита інформація. Зайдіть на дашборд НСЗУ. Наша лікарня 40 знизу за рівнем зарплати.
Організація роботи у квітні 2022 року
У квітні 2022 року могли почати вмирати наші пацієнти, які отримують гемодіаліз, адже не було засобів для гемодіалізу. Ми знайшли дві машини, бо одну машину спалили ДРГ. Заправили їх майже тисячею літрів солярки і поїхали об'їзними шляхами. Я дякую поліції, що вони дали своїх працівників, посадили за кермо поліцейського, і ця машина привезла нам 20 тонн гемодіалізу. Це була наша спільна робота, яку ми виконали в час, коли падали бомби і були перекриті дороги.
Смертність
Ми вже вибачалися перед вами і ви це знаєте, ви ще нам зауваження робили, адже ми чисто технічно подали таку статистику. В обласній клінічній лікарні у зв'язку з певними обставинами відсутності можливості надання медичної допомоги в районах концентруються найважчі пацієнти, в тому числі, і самі запущені випадки, тому зрозуміло, що рівень смертності теж є.
Голосування
Після обговорень голова бюджетної комісії Олександр Дмитрук поставив на голосування питання про розірвання контракту з Богданом Леськівим з 7 березня 2024 року. Цю пропозицію підтримали 11 членів бюджетної комісії. Рішення прийняте.