В галузі ЖКГ можливий колапс через відсутність бронювання працівників. Нині на водоканалах бронюють лише 50% працівників.
Представники Асоціації “Укрводоканалекологія”, водоканалів України, теплопостачальних та газопостачальних компаній повідомляють про дефіцит кваліфікованих кадрів на підприємствах житлово-комунальної сфери.
Журнал Житомира з`ясовував, яка ситуація в КП "Житомирводоканал", чому існує брак кадрів та про створення петиції, що розширить бронювання на всіх працівників.
Зберегти працівників в умовах війни вкрай важко
"Від початку війни у відділ із обслуговування та ремонту каналізаційних мереж не прийшов жоден працівник. Не набагато краща ситуація і у водопровідників… І це зрозуміло, адже «портрет» професії працівника водопровідно-каналізаційної галузі виглядає так: щонайменше по 8 годин на день за будь-яких погодних умов ти проводиш у розкопках, де ладнаєш мережі, тебе тим часом топить або холодною водою, або фекаліями, а зарплата – мізерна (адже тариф на водоспоживання, складовою якого є зокрема й зарплата, «заморозився» на рівні 2022 року)", - повідомила ЖЖ пресслужба КП "Житомирводоканал".
Тут відзначають, що в галузі лишились лише ентузіасти, які встигли зростися з нею.
Фото: КП "Житомирводоканал"
"Поповнення новими силами нам не варто очікувати, але, на жаль, навіть зберегти існуючі бригади в умовах війни вкрай важко, бо потенційна мобілізація 50% військовозобов’язаних із числа наших працівників загрожує лишити міста без тих, хто вміє ладнати зношені водогони і не гидується прочищати засмічені каналізаційні мережі. Аби щодня була послуга, до якої звикли, хтось має кожного Божого дня ліквідовувати аварійні ситуації на водогоні, аби нечистоти не лилися вулицями міста, хтось має щодня прочистити по 20-30 сміттєвих корків із памперсів, вологих серветок, ганчір’я та іншого непотребу, який перешкоджає стічним водам рухатися на очистку", - розповідають в водоканалі.
Брак кадрів і колапси ЖКГ
"На водопостачальних підприємствах працює близько 60 тисяч фахівців, половина з них чоловіки, 20 тисяч з яких військовозобов’язані. За нашими підрахунками, наразі мобілізовано вже 5 тисяч працівників водоканалів. В основному їх середній вік – 40 років – це найбільш працездатні і вже досвідчені спеціалісти, замінити яких у короткі терміни практично неможливо", - наводять статистику в Асоціації “Укрводоканалекологія”, водоканалів України
Фото: “Укрводоканалекологія”
Зазначають, що скоро забезпечувати комунальні послуги буде просто нікому. Зварювальники, слюсарі, машиністи насосних установок, водії спецтехніки, електрики – це все суто чоловічі спеціальності, які до того ж потребують багаторічного специфічного досвіду. Замінити таких фахівців жінками неможливо, тож на посадах залишаються працівники передпенсійного або пенсійного віку, та й то в недостатній кількості.
Якщо не забезпечити повне бронювання профільних фахівців, зовсім скоро підприємства зіткнуться з критичним браком кадрів, а отже не зможуть виконувати свої функції із життєзабезпечення міст, і станеться справжній комунальний колапс: виникає загроза залишення споживачів без першочергових комунальних послуг, зупинка стратегічних підприємств, забруднення навколишнього природнього середовища неочищеними каналізаційними стоками.
"Мають бути спрощені умови бронювання працівників критично важливих підприємств. 160 військовозобов'язаних на підприємстві, наразі заброньовано – 149. З 28-го лютого ми не зможемо забронювати 70 наших працівників. Наразі уже 28 фахівців водоканалу мобілізовані. Нам бракує слюсарів, електрогазозварників, водіїв. Нові кадри не йдуть, бригади недоукомплектовані", - повідомляє ЖЖ пресслужба Житомирводоканалу.
Фото: КП "Житомирводоканал"
Петиція на сайті Кабміну
Представники водоканалів створили петицію на сайті Кабміну, аби забезпечити 100% бронювання своїх працівників.
Автори петиції зазначають: водоканали не віднесли до категорії критично важливих підприємств, де бронюванню підлягають усі 100% військовозобов’язаних чоловіків. Натомість нині їх бронюють лише 50%.
Підприємства комунальних послуг мають важливе значення для задоволення потреб територіальних громад своїх населених пунктів, оскільки в цілодобовому режимі виконують комплекс заходів, пов’язаних з забезпеченням належного функціонування систем життєзабезпечення населених пунктів (міських систем водопостачання, водовідведення, теплопостачання тощо) та наданням своїх комунальних послуг населенню та підприємствам громади, — йдеться у петиції.
Якщо вам все ще потрібна вода й каналізація 24/7, просимо підписати петицію про 100% бронювання працівників водоканалу, — пишуть у пресслужбі "Житомирводоканалу".
Петиція була створена 6 грудня 2024 року. Наразі вона набрала 21 тисячу 782 голои із 25 тисяч необхідних. До кінця збору підписів лишилося ще 30 дні.
Переглянути повний текст петиції та підписати її можна за посиланням.