На цьому тижні багато українців відчули на собі ефект річниці. Це період, у який наша психіка повторно переживає отриману травму. В памʼяті програються події перших днів великої війни, переживаються ті ж емоції. Кожна особистість має різний рівень інтенсивності переживань, проте в ідеальному варіанті ця травма має перетворитись лише на досвід.
Журнал Житомира зібрав поради про те, що слід робити в ці дні, щоб знизити рівень стресу і не тонути у минулому.
Перш за все, прожитий досвід потрібно прийняти, дозволити собі оплакати події, втрати, зруйновані плани і мрії, випустити біль. Лише після цього можна вкорінитися в теперішньому і починати його відбудовувати. Звичайно, майбутнє буде іншим, ніж планувалось колись. Після етапу прийняття реальності такою, якою вона є, ми можемо дозволити собі бачити картину майбутнього життя.
Як зрозуміти, що у людини наявний синдром річниці
Ефект річниці супроводжується такими симптомами:
- Постійне бажання плакати;
- Загострене відчуття провини;
- Думки про те, як могло бути, якби війна не почалась;
- Зміна інтересу до роботи та речей, які були важливими;
- Знецінення себе та своїх минулих виборів;
- Апатія, бажання усамітнитись;
- Відчуття, що все навколо — лише фільм, а не реальне життя;
- Підвищена дратівливість;
- Навʼязливі думки;
- Флешбеки (явища, звуки, почуття, смаки, аромати, які повертають до спогадів минулого).
Саме в цей період у багатьох людей може виникнути бажання різко змінити життя: звільнитись з роботи, піти на фронт, змінити місце проживання, розірвати стосунки. Не слід в такий напружений момент піддаватись цим імпульсам, оскільки критична оцінка речей дуже знижена.
Як не стати заручником ефекту річниці
Якщо людина відчуває, що вона застрягла у стані синдрому річниці, їй потрібно виконати наступні кроки:
- Відмічати динаміку кожного дня. 2022 рік минув. Зараз зовсім інший, 2023 рік. Слід кожного дня писати поточну дату, усвідомлювати, що сьогодення має нові виклики та задачі.
- Уявити, що ми повертаємось не у ту саму точку 24 лютого 2022 року, а вийшли на новий рівень спіралі. Тобто, ми вже над цією точкою, ми вище, ми інші.
- Можна програти ще раз в уяві дуже послідовно події 24 лютого, пережити всі емоції, проговорити їх. Така вправа дозволить прийняти те, що відбулось. А, те, що усвідомлено, більше не володіє людиною. Вправу такого типу краще за все виконувати зі спеціалістом. Він допоможе відслідкувати реакції та зробити правильні висновки.
- Створити в телефоні теку, фото та картинки в якій символізуватимуть силу, Перемогу, незламність.
- Будувати короткострокові плани. Після аналізу подій, які відбулись у минулому році, варто спланувати наступний день або тиждень. Слід скласти чіткий список завдань та приємних подій. Це допоможе дисциплінуватись.
- Радіти та піклуватись про близьких людей. У ці дні, коли соціальні мережі та ЗМІ кишать інформацією про можливі обстріли, наступи, згадки про отримані травми, варто відволікти свою психіку приємними позитивними речами — переглянути комедію, прогулятися в парку, приготувати смачну вечерю, обійняти близьких, пожартувати з ними, зробити щось корисне та приємне для них.
- Можна кілька разів промовити фразу «Я обираю Життя». Далі слід звернути увагу на ті речі, які повʼязані із життєвістю — смак, аромат, відчуття, спілкування тощо.
- Варто задати собі питання, які допоможуть відчути силу:
— Хто є в колі моєї підтримки?
— Що допомагало цей рік триматись в ресурсному стані?
— Що стало неочікуваним надбанням за цей рік?
— З чим вдалось впоратись?
— На які цінності я спиралась/вся протягом року?
— Варто нагадати собі про те, що вдалось зробити, незважаючи на очікування.