22 січня, 2025
Ми в соцмережах

Серія підліткових самогубств прокотилась столицею: як вберегти свою дитину

  • Фото: поліція/facty.ua
  • 11 жовтня, 2023 14:50

Києвом прокотилась серія підліткових самогубств. Останній випадок стався цього понеділка у Деснянському районі. На вулиці Оноре де Бальзака виявили тіла двох дівчаток, 2005 і 2006 року народження. Слідчі поліції почали кримінальне провадження з позначкою «самогубство».

У коментарях ВВС слідчі сказали, що за понад місяць це вже третій такий випадок.

«Тиждень тому у Дніпровському районі загинули двоє підлітків, також 2005 і 2006 років народження. А у серпні двоє 12-річних дівчат загинули у Дарницькому районі Києва», — йдеться у повідомленні МВС України.


Фото: поліція


Фото: news.meta.ua


Фото: facty.ua

Підлітки не відчувають підтримки дорослих. Як допомогти дитині

За словами психологів фонду «Голоси дітей», до них звертається все більше родин, діти в яких думають про самогубство. На думку психологині Олени Лісової, кілька схожих випадків за такий короткий період є тривожною тенденцією, хоча поліція не підтверджує звʼязок всіх цих випадків.

Підлітки опинились в умовах війни у і без того складний переломний період свого життя. Вони переживають ці всі події гостріше за дорослих.

Олена Лісова розповіла, які тривожні сигнали свідчать про суїцидальні думки чи настрої дитини.

«Соціальна ізоляція підсилює кризові процеси зростання і може стати каталізатором до суїцидальної поведінки», — каже психологиня.

Коли слід починати тривожитись:

  • Поведінка дитини різко змінюється
  • Підліток припиняє займатись справою, яка раніше приносила йому задоволення
  • Настрій підлітка різко змінюється, він стає дратівливий, має дивні секретні «справи» та нових невідомих батькам знайомих
  • Найбільш небезпечними є ознаки прийняття наркотичних речовин, які служать потужним каталізатором до вчинення самогубства.
  • Дитина активно завершує свої справи, наприклад віддає борги і дарує свої речі.


Що робити у разі появи цих тривожних «симптомів»

Якщо батьки помітили дивні зміни у поведінці своєї дитини, їм варто постаратись поговорити, навіть якщо це складно. Першочергово психологи радять сказати про своє хвилювання. Якщо ж підліток уникає розмови, проте очевидно, що йому погано, варто запропонувати допомогу психолога.

Ні в якому разі не слід знецінювати почуття дитини, применшувати їх значення, казати, що це неважливо.

Акцент слід зробити на цінності життя, на тому, що його можна влаштувати так, як захочеться.

UNICEF Ukraine провели соціальне опитування серед українців різних вікових категорій. За результатами дослідження, діти всіх вікових груп кажуть, що дуже потребують підтримки дорослих. І жодна за результатами опитування її не отримує. Діти не відчувають підтримку дорослих, не можуть спертися на них.

Коли ж дітей запитали, як саме вони відчувають підтримку, вони відповіли: «Коли батьки не звинувачують, коли можуть просто вислухати і не давати одразу порад, коли ми робимо щось разом, коли кажуть слова підтримки і помічають успіхи. Коли обіймають».

«Для дітей наші слова: нічого страшного, не сумуй, у тебе все життя попереду, не злися, не плач. - буквально, це послання - "мені все одно, що ти відчуваєш", чи "не відчувай", чи "коли твої емоції такі сильні, я їх не можу витримати - краще "усміхнись"», — зазначає психологиня Світлана Ройз.

У допомогу дорослим Світлана Ройз разом із Катериною Будановою, Юлією Побережною та Яною Дзюбенко створили безкоштовний освітній буклет для батьків та опікунів.

У книжечці надаються практичні інструкції, ігри, алгоритми дій та корисні контакти. Щоб завантажити буклет, достатньо перейти за посиланням.


Скриншот spilnoteka.org

Раніше Журнал Житомира розповідав про те, як підтримати психічне здоровʼя у воєнний час.

Поділитись

Новини по темі: