Американський урядовий фонд USAID передав Житомиру дві газопоршневі установки, одну з них вже встановили на одному з об’єктів КП «Житомиртеплокомуненерго». Така установка забезпечує одразу двома видами енергії — електроенергією та теплом.
Ця система генерації дозволяє перетворити внутрішню енергію палива (газу) на електричну енергію. До того ж можуть використовуватися різні види газу.
Невдовзі в місті планується встановлення ще однієї подібної станції.
«Це газопоршнева машина, яку можна використовувати як резервне джерело електроенергії під час блек-аутів або інших непередбачених ситуацій. Вона може забезпечувати наш об'єкт, нашу котельну, повністю електричною енергією. І частину, якщо є надлишок, ми можемо видавати в мережу міста за потреби. Ця установка працює за принципом когенерації, де окрім електроенергії виробляється також тепло за допомогою теплообмінника, що дозволяє ефективно використовувати газ і знижувати його витрати. Вона повністю готова до роботи, повністю введена в експлуатацію. Принцип роботи станції такий: газопоршнева машина споживає газ, газ перетворює в теплову енергію, колінчастий вал обертається, він обертає генератор, генератор виробляє електричну енергію», — розповідає Геннадій Барабашов, начальник дільниці підрозділу Житомиртеплокомуненерго.
Фото: Журнал Житомира
Про нові енергетичні рішення міста розповів міський голова Житомира Сергій Сухомлин. Він зазначає, що в Україні наразі спостерігаються серйозні проблеми з електроенергією.
«Росія в 2022 році знищувала підстанції. Станом на цей рік вона знищує нашу балансуючу генерацію, включаючи потужні ТЕЦ на вугіллі та інших видах палива, а також гідроелектростанції. Наразі приблизно 90% енергії виробляється атомними електростанціями. Уряд має плани щодо добудови блоків на Хмельницькій АЕС, але ми постійно відчуваємо дефіцит у 7-10 ГВт електроенергії. Запорізька станція, яка сьогодні знаходиться в окупації, виробляє 7 ГВт. Але навіть якби вона у нас була, це не зменшило б наших проблем, бо атомна енергетика не може швидко адаптуватися до змін у споживанні. Тому балансуючі потужності майже знищені. На сьогодні єдиний вихід для України — це швидко встановлювати газопоршневі та газотурбінні станції. Якщо така станція є готовою, її встановлення займає приблизно два місяці. Будівництво нової ТЕЦ на вугіллі займає 2-3 роки і це величезний об'єкт, на який росіянам не буде шкода витратити декілька ракет. Вона може бути знову знищена. Це величезні кошти. Саме тому сьогодні всі в Україні говорять про газопоршневі та газотурбінні станції», — пояснює він.
Термін експлуатації такої установки складає 8 років — до першого капітального ремонту. Окрім виробництва електроенергії, вони генерують тепло, що дозволяє зменшити вартість гігакалорій для комунальних підприємств. Перша встановлена станція потужністю 600 кВт вже функціонує, забезпечуючи місто не лише електроенергією, а й 600 кВт тепла. Друга машина має потужність 1 МВт.
«Ця газопоршнева станція потужністю 600 кВт — вона вже встановлена. Ми отримали їх у березні, й через два місяці вона вже була встановлена. Це теж складна робота, бо включає у себе розробку проєктів, приєднання до виконання умов Житомиробленерго. Тут на машині встановлене додаткове обладнання — котел-утилізатор, який збирає це тепло (600 кВт) і передає в мережу. У такий спосіб ми ще отримаємо 600 кВт фактично безкоштовного тепла. Інша машина теж отримана нами, частина коштів виділена. Наразі йде встановлення цієї машини, що займе ще декілька місяців. Там більш потужна машина», — розповідає міський голова.
Фото: Журнал Житомира
Газопоршневі станції мають ряд переваг. Серед них — можливість працювати у цілодобовому режимі, автономність та швидка готовність до негайного запуску за потреби.
«У будь-який момент, коли в нас є проблема, ми можемо натиснути кнопку, і станція запрацює. Протягом 3-4 хвилин вона досягне своєї повної потужності. Ми дуже швидко можемо її вмикати. Станція працює повністю в автономному, черговому режимах. Вона підключена до офісу виробника, який моніторить її стан та усі ситуації», — каже Сергій Сухомлин.
Американський фонд USAID передав ці установки безкоштовно. Місто профінансувало додаткове обладнання, включаючи котли-утилізатори, а також покрило витрати на підключення до мереж Житомиртеплокомуненерго та Житомиробленерго.
«Ми отримали ці установки безкоштовно від американського фонду USAID. Їх вартість взагалі рахується так: 1 МВт — 1 млн євро. Якщо б ми їх купували, то ця установка потужністю 0,63 МВт коштувала б приблизно 600 тисяч євро. Багато зусиль треба прикласти, щоб увести ці установки в експлуатацію: будівельні роботи, підключення електромеханічних частин та інше. Перед нами постає завдання — підготувати все до початку опалювального сезону. Ми зобов’язані з ним впоратися, оскільки очікуємо складний опалювальний період», — пояснив заступник міського голови Житомира, Сергій Кондратюк.
Фото: Журнал Житомира
У Житомирі планують встановити ще декілька газопоршневих станцій загальною потужністю 33 МВт. За домовленим графіком, їх постачання заплановане на листопад.
За словами Сергія Сухомлина, наразі Житомир використовує приблизно 50-55 МВт електроенергії на годину — за умов економного споживання. Для нормального використання — без обмежень, місту потрібно приблизно 80-85 МВт.
Він попереджає, що ця зима буде найскладнішою за увесь час повномасштабної війни, а тому житомирянам варто підготуватися до цього завчасно, запасаючись пауербанками та встановлюючи сонячні панелі.
Міська влада Житомира вже працює над забезпеченням стабільного енергопостачання. Наприклад, на різних об’єктах КП «Житомирводоканал» уже встановлюють панелі для сонячної генерації потужністю 3 МВт. Хоча в зимовий період ці панелі працюватимуть на 15% від своєї розрахункової потужності, у літній період вони забезпечуватимуть повну потужність. Наступного року водоканал щогодини отримуватиме додатково 3 МВт електричної енергії. Крім того, завершився тендер на кредит від Європейського банку реконструкції та розвитку для будівництва нової ТЕЦ у Житомирі, яка забезпечуватиме місто додатковими 2,5 МВт електроенергії. Для цього проєкту місту надається 4 мільйони євро грантових коштів, проте його реалізація займе два роки.
Раніше Журнал Житомира вже повідомляв про стан енергосистеми Житомирщини.