26 грудня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Суспільство
  • Добровільний пожежний рух на Житомирщині: як стати рятувальником у своїй громаді

Добровільний пожежний рух на Житомирщині: як стати рятувальником у своїй громаді

  • Фото: Журнал Житомира/solidarityfund.org.ua
  • 28 березня, 2023 10:16

Саме зараз ГУ ДСНС України у Житомирській області проводить набір добровольців-пожежників, які готові в разі потреби ліквідувати пожежу та надати невідкладну допомогу постраждалим.

Журнал Житомира поспілкувався із начальником відділу організації заходів цивільного захисту Гаврилюком Дмитром Сергійовичем та дізнався більше про добровільний пожежний рух.


Фото: ГУ ДСНС України у Житомирській області

Наявність такого підрозділу гарантує оперативне реагування на місці та допомагає уникнути негативних наслідків пожеж.

«ДСНС виїде та виконає свій обовʼязок, але якщо населений пункт віддалений, то туди треба буде їхати 40-70 хвилин. Коли ми приїдемо, там просто буде згарище», — ділиться Дмитро Гаврилюк.

За встановленими ДСНС стандартами, час виїзду пожежників з крайньої точки до населеного пункту не повинен перевищувати 20 хвилин по ґрунтовій дорозі за швидкості 40 км/год. Для виконання цієї умови потрібна певна кількість добровільних або місцевих підрозділів. На сьогодні Житомирська область потребує 77 підрозділів рятувальників. Наразі ж на чергуванні працює лише 18. Якщо порівнювати з сусідніми областями (Рівненська, Хмельницька), то там кількість підрозділів сягає 80-90, і всі вони укомплектовані.

ДСНС Житомирщини — переможець міжнародного польського проєкту

Житомирська область є учасником двох міжнародних проєктів, які були започатковані ще до повномасштабної війни. Польський Фонд міжнародної солідарності організував конкурс серед українських підрозділів ДСНС. Переможцями стали 20 громад, серед яких 2 житомирських — Биківська та Стриївська територіальні громади.


Фото: solidarityfund.org.ua

«Там є приміщення, які можна використовувати для пожежного депо, громада набрала добровольців, польська сторона надала оснащення, бойовий одяг, взуття, техніку», — розповідає Дмитро Сергійович.

Українська сторона, своєю чергою, зобовʼязалась виконати ремонтні роботи в депо, забезпечити їх водопостачанням, опаленням, застрахувати добровольців тощо. В якості заохочення добровольці можуть отримувати премії, виплати, пільги, відзнаки та подарунки від громади, безкоштовно відвідувати спортивний зал.


Фото: ГУ ДСНС України у Житомирській області

Керівники громад, які виграли польський конкурс для пожежників, уже відвідували Польщу та докладно ознайомились зі схемою роботи добровольчого пожежного депо. Пан Дмитро стверджує, що там цей рух дуже розвинений та працює вже більше століття. На базі депо створюються гуртки, проводиться навчання дітей, організовуються екскурсії, профілактичні заходи з пожежної безпеки тощо. До добровольців мешканці громади ставляться з високою пошаною. Число добровольців в Польщі становить більше 300 осіб, що перевищує кількість професійних пожежників.


Фото: solidarityfund.org.ua

За даною програмою польські спонсори протягом трьох років зобовʼязуються підтримувати добровольчі підрозділи українських громад. Проте, з початком повномасштабного вторгнення плани дещо змінились, оскільки основні ресурси поляки кинули на допомогу військовим та постраждалим внаслідок війни українцям.

Як проходить навчання пожежників-добровольців

Навчання пожежників-добровольців відбувається на базі навчальних закладів МВС/ДСНС. Один із таких функціонує і в Житомирі. Начальник навчального пункту аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС Білецький Богдан Іванович розказав ЖЖ більше про навчальний процес.

Навчальна програма розрахована на 140 годин, що складає 18 робочих днів. На території навчального пункту знаходиться два класи. Вони мають матеріал для теоретичного та практичного навчання. Теоретичну частину можливо пройти дистанційно, проте для практики обовʼязково слід прибути до закладу. Для добровольців, що прибули з інших областей, на території навчального пункту організовано спальне приміщення та кухню.


Фото: Журнал Житомира

«По закінченню навчання рятувальники отримують свідоцтво встановленого зразку, яке надає їм право брати участь у гасінні пожеж», — каже Богдан Білецький.


Фото: Журнал Житомира

Майстриня виробничого навчання Дзюба Яніна викладає для пожежних рятувальників, машиністів насосних установок та радіотелефоністів. Яніна стверджує, що добровольці навчаються з ентузіазмом та зацікавленістю.

В законодавстві прописано, що навчання добровольців повинно бути платним. Коштує воно близько 3 тис. грн.

Організація роботи підрозділу та алгоритм реагування на виклик

Згідно із законом, певна кількість добровольців виконує оперативну роботу (безпосередньо гасять пожежі та виконують ліквідаційні роботи), а інші — допоміжну (ремонтують машини, стережуть територію, готують їсти тощо). 

«Ідея не лише в утворенні підрозділу, а і створенні осередку розвитку в громаді, в який буде стікатися населення зі своїми ідеями та інтересами», — каже Дмитро Гаврилюк.

Добровольчий підрозділ пожежників має встановлений графік чергувань. В один день мінімум два добровольці повинні бути готові за потреби виконати свою роботу. У разі виникнення надзвичайної ситуації начальник або заступник підрозділу отримує виклик на телефон. Далі він сповіщає людей, які знаходяться на чергуванні. Також повідомлення про виклик може приходити у спільній групі в одному з месенджерів. До рятувальників можуть приєднатися всі, хто на момент виклику вільний. На місце події добровольці повинні прибути до 20 хвилин після отримання виклику.


Фото: solidarityfund.org.ua

 

Як стати добровольцем

 

Більше інформації про добровільний пожежний рух: https://dmpo.dsns.gov.ua/uk

Подати заявку та стати добровольцем-рятувальником: https://bit.ly/3Zh1acd

Поділитись

Новини по темі: