В Україні щорічно 19 серпня відзначають професійне свято бджолярів — День пасічника. Житомирщина була і залишається лідером у виробництві меду.
Про це в ефірі Українського радіо Житомир розповіла заступниця голови Департаменту агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської ОВА Ніна Добринська.
За її словами, показники з виробництва меду під час війни дещо змінилися.
"У 2023 році бджоли зібрали 6 тисяч тонн меду. Цей показник трохи нижчий від того, який був до війни. Бо мали показники понад 8 тисяч тонн. Основна частина такого виробництва зосереджена саме у господарствах населення — це 99,3% бджолосімей утримуються", — сказала Ніна Добринська.
Посадовиця розказала, що торік не фіксували знищення бджіл.
"Минулого року у нас не було випадків потрави бджіл. Якщо сказати, хто в тому винен, коли таке трапляється, то обидві сторони винні. Через те, що найбільший на сьогодні центр, який може бути для обох сторін для ефективної комунікації — це громада. І тому саме при громадах мають бути створені комісії, які проводять дослідження того чи іншого випадку. І на громади ми надсилаємо абсолютно всю інформацію, для того, щоб знати, як діяти у нетипових ситуаціях", — зазначила Ніна Добринська.
Оскільки у липні на Житомирщині синоптики фіксували температурні рекорди та аномальну спеку, це також вплинуло на виробництво меду.
"Навіть і для бджільництва, ота висока температура повітря була поганою. Бджоли не вилітали з вуликів. До прикладу, цвітіння гречки і має відбуватися вже процес запилення, але він порушився. І тому погода вплинула на весь спектр в аграрному секторі по селах", — розповіла Ніна Добринська.
Раніше писали Бджоли зцілюють людей: на півночі Житомирщини впроваджується вуликотерапія.
Нагадаємо, що Неочікувана знахідка в пустому вулику-колоді: на Житомирщині бортники натрапили на совенят.