Майже за рік росія вбила 231 українського спортсмена та тренера, а Міжнародний олімпійський комітет закликав допустити росіян та білорусів до спортивних змагань. У МОК вважають, що окремим російським і білоруським спортсменам, які не підтримують війну в Україні, можна дозволити брати участь у спортивних змаганнях під нейтральним прапором.
У відповідь на це Зеленський запросив главу МОК до Бахмута, щоб «він побачив, що нейтральності не існує».
Розповімо важливі перепетії "олімпійських" змагань на крові, обхідні шляхи та хвилю бойкоту політиків, спортсменів і лідерів думок.
МОК у пошуку «нейтральності»
У липні 2022-го колишній віцепрезидент і чинний представник Міжнародного олімпійського комітету Крейг Ріді заявляв, що участь Росії у літніх Олімпійських іграх в Парижі малоймовірна, бо кваліфікація на Олімпіаду розпочинається за два роки до її початку, а спортивні федерації дотримуються рекомендацій МОК не допускати росіян та білорусів до участі у змаганнях.
Однак на початку грудня президент МОК Томас Бах процитував на пресконференції слова президента Франції Еммануеля Макрона, заявивши, що, на його думку, в Олімпіаді 2024 у Парижі мають право брати участь «представники всіх країн, в тому числі тих, які перебувають у стані війни».
Бах сказав, що спортсменів «не можна карати за дії їхніх урядів», якщо вони їх не підтримують.
Того ж місяця виконувач обов’язків президента Олімпійської ради Азії Рандхір Сінгх заявив, що рада готова сприяти участі російських та білоруських спортсменів у змаганнях під її егідою. Натомість Олімпійські комітети Європи залишили в силі відсторонення росіян від Європейських ігор 2023.
25 січня МОК дозволив участь в Олімпіаді російським та білоруським спортсменам як «нейтральним атлетам», які жодним чином не представлятимуть свою державу чи будь-яку іншу організацію у своїй країні. В Олімпіаді заборонили брати участь активним прихильникам війни Росії проти України та порушникам антидопінгових правил.
За день до цього президент України Володимир Зеленський під час переговорів з Макроном заявляв, що російським спортсменам не місце на олімпіаді в Парижі.
Україна обіцяє бойкот
26 січня міністр молоді та спорту України, президент Національного олімпійського комітету (НОК) України Вадим Гутцайт заявив, що Україна та деякі держави-партнери виступали на консультаціях проти допуску росіян та білорусів до Олімпіади до завершення агресії РФ.
«Наша позиція незмінна: допоки в Україні триває війна, російських і білоруських спортсменів не повинно бути на міжнародних змаганнях… Якщо ж нас не почують, я не виключаю можливості, що ми будемо бойкотувати й відмовимось від участі в Олімпіаді», — резюмував Гутцайт.
Наступного дня Зеленський запросив президента МОК Баха у зруйнований російськими окупантами Бахмут, «щоб він на власні очі побачив, що нейтральності не існує».
Президент заявив, що Україна розпочинає «марафон чесності, який буде спрямований на те, щоб очистити керівництво міжнародних олімпійських структур від лицемірства та будь-яких намагань витягнути у світовий спорт представників держави-терориста».
Він наголосив, що «будь-який „нейтральний“ прапор російських спортсменів заплямований кров’ю», а говорити про участь Росії в Олімпіаді можна тільки після того, як вона зупинить свою агресію і терор.
Зеленський також звернувся з листом до президентів провідних міжнародних спортивних федерацій.
«Заклик простий і справедливий: визначитися щодо рішення Міжнародного олімпійського комітету, який, на жаль, хоче відкрити спорт для пропагандистського впливу держави-терориста», — сказав президент.
Ще одного листа про неприйнятність допуску росіян та білорусів до Олімпіади президент України написав французькому колезі Еммануелю Макрону.
Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, коментуючи рішення МОК, заявив, що спорту поза політикою не існує — «спорт її просуває».
«МОК пропонує світу промоцію насильства, масових вбивств, руйнувань. І тому наполягає, що російські спортсмени повинні брати участь у змаганнях як безумовні „посли смерті“», — сказав він.
МОК відкинув критику України, назвавши її «наклепницькими заявами», які «не можуть бути основою для конструктивного діалогу».
А очільник комітету Бах заявив, що бойкот є порушенням Олімпійської хартії, яка зобов’язує всі НОКи «брати участь в Олімпіадах, делегуючи спортсменів».
4 лютого голова МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що з минулого року росіяни вбили 231 українського спортсмена та тренера, та закликав МОК «припинити спроби приховати російські злочини під білими прапорами».
Низка європейських політиків та спортсменів підтримали позицію України.
Міністр спорту і туризму Польщі Каміль Бортничук заявив, що коаліція країн, які бойкотуватимуть Олімпіаду в Парижі в разі допущення РФ і Білорусі, може сягнути 40 країн.