Оголосив дострокові вибори
Зеленський оголосив про розпуск Верховної Ради прямо з її трибуни, у своїй інавгураційній промові 20 травня. Одним зі своїх перших указів він призначив дострокові парламентські вибори на 21 липня.
Цей указ оскаржено в Конституційному суді: 62 народних депутати звернулися до КС з проханням розглянути рішення Зеленського на предмет відповідності Конституції України. КС продовжує розглядати конституційне подання в закритому режимі, рішення по ньому ще не винесене.
Поки ж в Україні триває передвиборча кампанія — вона стартувала 24 травня, наступного дня після публікації президентського указу про розпуск Ради.
Першим з українських президентів з’явився в КС
11 червня, у день відкритої частини розгляду президентського указу про дострокові вибори в Конституційному суді, Зеленський особисто відвідав засідання. Він став першим з українських президентів, хто прийшов до КС на резонансне слухання.
У суді глава держави провів не більше 10 хвилин. Він виступив з короткою промовою, у якій заявив про законність свого рішення розпустити Раду. Потім Зеленський залишив залу, щоб «ніхто не говорив, що я тисну на суд».
Побував на передовій
Свою першу робочу поїздку на посаді глави держави Зеленський здійснив на передову. Через тиждень після інавгурації президент відвідав район проведення операції Об'єднаних сил у Луганській області. Він побував на позиціях українських військових у Станиці Луганській та Щасті - зокрема в 400 метрах від розташування противника.
Судячи з відео, яке оприлюднила АП, Зеленський оцінив побутові умови в бліндажах та розпитав військових про їхню щоденну службу.
У цій поїздці образ Верховного головнокомандувача помітно відрізнявся від іміджу його попередника Петра Порошенка в подібних поїздках. Зеленський хоча і був у бронежилеті, проте віддав перевагу звичайній сорочці, а не камуфляжній формі.
Почав кадрові перестановки зі спірного призначення
Серед перших своїх п’яти рішень Зеленський підписав указ про призначення главою Адміністрації президента Андрія Богдана — юриста Ігоря Коломойського, який раніше також працював в уряді Миколи Азарова. Відразу після призначення Богдан призупинив свою адвокатську ліцензію.
Проте це кадрове рішення залишається предметом гострих дискусій. У команді Зеленського його аргументували досвідченістю нового глави АП. У той же час критики призначення та міжнародні спостерігачі вказували на зв’язки Богдана з Коломойським і той факт, що адвокат не має права очолювати АП відповідно до закону про люстрацію.
Записав два відеозвернення
Новий глава держави зберіг одну з головних «фішок» своєї виборчої кампанії і періодично публікує особисті відеозвернення.
Першу з таких заяв Зеленського вже в статусі президента було оприлюднено 7 червня. У ній він іронічно «подякував» депутатам восьмого скликання парламенту за те, що вони довели правильність його рішення про дострокові вибори.
«Спасибі […], що залишаєтеся собою, продовжуєте прогулювати і кнопкодавити, доводити всі ті гарячі слова, які вам адресують громадяни. Вони всі заслужені», — заявив Зеленський.
У другому президентському відеозверненні він анонсував свої відвідини відкритого засідання КС, на якому розглядали конституційність указу про призначення дострокових виборів.
Глава держави зазначив, що впевнений у своїй правоті щодо розпуску парламенту. За словами Зеленського, його рішення грунтувалося на «величезному запиті українського народу».
Обрав Брюссель метою першого закордонного візиту
4−5 червня Зеленський відвідав Брюссель, де задекларував свою підтримку курсу України на інтеграцію в ЄС і НАТО. «Україна в ЄС — смерть імперського проекту Росії», — заявив український президент у столиці Бельгії.
Під час цього візиту президент зустрівся з президентом Європейської Ради Дональдом Туском, президентом Єврокомісії Жаном-Клодом Юнкером, генсеком НАТО Йенсом Столтенбергом, лідером Польщі Анджеєм Дудою.
Зустрівся з Еммануелем Макроном і Ангелою Меркель
Володимир Зеленський також встиг відвідати з візитом двох найвпливовіших лідерів країн ЄС. 17−18 червня він зустрівся з президентом Франції Еммануелем Макроном і канцлером Німеччини Ангелою Меркель.
З Макроном Зеленський обговорив можливість відновлення перемовин у Нормандському форматі, питання про членство РФ у Раді Європи та антиросійські санкції.
З Меркель український президент говорив на аналогічні теми, а також обговорив ситуацію на Донбасі, Північний потік-2 і необхідність збереження транзиту російського газу через Україну.
Позначив «червоні лінії» щодо конфлікту на Донбасі
За перші тижні після своєї інавгурації Зеленський озвучив кілька принципових позицій щодо російської агресії в Україні. Більшість заяв президент зробив під час своїх дебютних зарубіжних візитів. Ось головні з них:
- «Ми не починали цю війну».
- «Донбас і Крим — це Україна».
- «Росія повинна виконати рішення Міжнародного трибуналу і повернути 24 українських моряка».
- «Ми не готові до переговорів з сепаратистами. Ми готові до Мінського формату» […] «Україна готова до переговорів з Росією і дотримання Мінських домовленостей».
- «Єдиний шлях досягнення миру — санкційний і дипломатичний тиск на Росію».
- «Збройна агресія Росії залишається головним викликом євроатлантичній безпеці».
Вперше потрапив у міжнародний конфуз
Зустрічаючись в Берліні з канцлером Німеччини Ангелою Меркель, український президент потрапив у незручну ситуацію.
Коли лідери двох країн слухали національні гімни під відкритим небом на 30-градусній спеці, 64-річній Меркель стало зле. Відеокамери зафіксували, як канцлер Німеччини почала сильно тремтіти, з чим не могла впоратися. Зеленський, який стояв за півметра від Меркель, вирішив зберігати відстороненість і не спробував їй допомогти.
Пізніше Меркель списала нездужання на зневоднення і заявила, що три склянки води повернули їй гарне самопочуття. А президент України прокоментував інцидент та свою неучасть у ньому напівжартома.
«Я стояв поруч, і повірте мені, канцлер була в безпеці», — заявив Зеленський.
Відзначився сексистською заявою
Під час офіційного візиту до Франції Зеленський, виступаючи в паризькому кампусі стартапів Station F, назвав українських жінок одним з «брендів» країни.
«Завжди було уявлення в усьому світі, що Україна, це, в першу чергу, сільське господарство, це шахти, це металурги. А туристи казали, що в Україні дуже красиво, дуже смачно і дуже вродливі люди, особливо жінки. Так, все це є, і воно залишається нашим брендом», — заявив президент.
У відповідь багато публічних людей в Україні звинуватили Зеленського в сексизмі, а українки запустили в соцмережах флешмоб про свої досягнення з хештегами #я_тобі_не_бренд, #янебренд, #янетуристичнийбренд.
Показав свій кабінет в АП та анонсував переїзд з Банкової
Команді нового президента поки не вдалося змінити офіс та виїхати з Адміністрації глави держави на вулиці Банковій. Однак під кінець першого місяця свого президентства Володимир Зеленський підтвердив, що в АП не відмовилися від цієї ідеї і анонсував офіційну презентацію планів такого переїзду.
Президент також влаштував журналістам міні-екскурсію своїм президентським кабінетом у будівлі АП на Банковій.
Викупався у фонтані та дав інтерв'ю у спортзалі
Зеленський залишається вірним своєму іміджу найбільш неформального президента з усіх лідерів незалежної України.
Під час свого візиту до Бельгії глава держави дав інтерв'ю Радіо Свобода прямо в брюссельському спортивному залі: розмовляючи, Зеленський та журналіст крутили педалі велотренажера. Цю бесіду в прямому ефірі показав телеканал 1+1.
А під час відвідин Маріуполя 15 червня Зеленський пробіг крізь місцевий фонтан, давши соцмережам черговий привід для обговорення.