Головне
- 16 травня в Адміністрації відбулася зустріч команд Володимира Зеленського та Петра Порошенка. Обговорювали фінальний етап передачі влади;
- Почнуть виходячи з офіційної програми. Не виключено, що Зеленський запише ще один відеоролик;
- Не оминуть увагою і офіційну присягу обраного президента перед військовими. Прес-служба Зеленського обіцяє, що особливого дискомфорту для жителів столиці не буде;
- На інавгурації очікуються іноземні делегації. Щоправда, через обмежений час багато гостей приїхати не встигнуть.
Що відомо про інавгурацію Зеленського
У зв'язку з тим, що дата інавгурації залишалася невизначеною до останнього моменту, організацією також будуть займатися на швидку руку.
Варто відзначити, в п'ятницю, 17 травня, цілий ряд високопоставлених чиновників АП Порошенко подали у відставку. 4-й поверх на Банковій, де до цього розміщувався робочий кабінет чинного президента пустує вже два тижні.
На ряду з ними про відставку заявили міністр закордонних справ Павло Клімкін, представник президента в парламенті Ірина Луценко та Секретар Нацбезпеки і оборони Олександр Турчинов.
Відомо, що 16 травня в Адміністрації відбулася зустріч команд Володимира Зеленського та Петра Порошенка. Обговорювали організаційні моменти.
Ранок почнеться офіційно з Верховної Ради. До цього команда Зе анонсувала зйомки ролика.
Відомо, що Володимир Зеленський планує пішки дійти до місця інавгурації. Про це опосередковано він натякнув і в п'ятничній публікації в Facebook.
"Я дуже хотів би скласти президентську присягу перед вами, дивлячись народу в очі. Але, на жаль, за регламентом це станеться в залі Верховної Ради, перед депутатами. Я запрошую всіх бажаючих вранці 20 травня до Маріїнського парку, звідки я відправлюся до Верховної Ради. Там же на великих екранах ви зможете побачити мою клятву вам. Відчуватиму, що ви поруч", — написав він на своїй сторінці.
Також переможець президентських виборів вже пообіцяв "віддячити" нардепів за інавгурацію 20 травня.
"Ми наполягали, щоб вона пройшла саме 19 (травня. – Ред.), щоб був вихідний день. Буде багато іноземних гостей, тому значна частина Києва буде перекрита. Тому ми наполягали на 19 числі. Вибачте нас, вибачте Верховну Раду. Рада створила незручності нам – ми, обіцяю, зробимо їм", – заявив Зеленський.
Наступний етап — присяга перед ЗСУ у Маріїнському палаці.
Як розповіла член організаційного комітету інавгурації Ірина Побєдоносцева, команда президента робить все, щоб мінімізувати можливі транспортні проблеми киян. Простіше кажучи — обіцяють, що пробок не буде.
Будуть присутніми на присязі Володимира Зеленського будуть і іноземні гості. Уже відомо, що до Києва приїде радник Генерального секретаря НАТО Алехандро Алваргонзалес. Раніше в ЗМІ ходила інформація про можливий візит в Україну віце-президента США Майка Пенса, але, ймовірно, через настільки короткий термін організації він не приїде.
Президента Росії Володимира Путіна чекати не варто. Як заявив його прес-секретар Дмитро Пєсков, про контакти на вищому рівні між Україною і Російською Федерацією і Україною нічого невідомо.
Взяти участь в урочистій церемонії зможуть делегації з десятка країн.
На церемонії будуть присутні президент Литви Даля Грібаускайте, президент Угорщини Янош Адер, президент Латвії Раймондс Вейоніс, президент Естонії Керсті Кальюлайд, президент Грузії Саломе Зурабішвілі.
Делегацію США очолить міністр енергетики Рік Перрі, Канади — міністр національної оборони Хардж Сінгх Саджан, Туреччини — віце-президент Фуат Октаєм, Німеччини — президент ФРН в 2010-2012 роках Крістіан Вульф, Молдови — прем'єр-міністр Павло Філіп.
Азербайджан представить глава парламенту Октай Асадов. Також стало відомо, що приїдуть представники Болгарії на чолі з першим-віце-прем'єр-міністром Маріяной Ніколова, Румунії на чолі з віце-прем'єр-міністром з реалізації стратегічних партнерств Ганною Бірчал, а також Польщі з міністром закордонних справ Яцеком Чапутовічем.
Прибуде і делегація з Японії. Її представить Кійохіко Тояма, депутат нижньої палати парламенту Японії, заступник глави японської парламентської Асоціації дружби "Японія-Україна".
Також відомо, що на інавгурацію Володимира Зеленського запрошено всіх українських президентів, крім Віктора Януковича, якого засудили до 13 років в'язниці за державну зраду і пособництво у веденні агресивної війни з боку РФ.
Як пройде офіційна частина
Деталі проведення інавгурації розписані в постанові від грудня 2004 року. Там зазначено, що проведення процедури повинно пройти в сесійній залі на вул. Грушевського, 5. Правда, наприклад, в 1999 році обраний президент Леонід Кучма давав присягу у Палаці "Україна".
Процесія складається з великої кількості умовностей, які, тим не менш, досить важливі. Урочисте засідання відкривається главою парламенту, потім всі виконують гімн України.
Спікер публічно оголошує гостей засідання (в тому числі і іноземних) і надає слово голові ЦВК для оголошення результатів виборів. Потім глава КСУ заявляє про дотримання новообраним президентом всіх умов призначення на посаду, запрошує його до трибуни, де той зачитує присягу:
"Я, Володимир Зеленський, волею народу обраний Президентом України, заступаючи на цей високий пост, урочисто присягаю на вірність Україні. Зобов'язуюсь усіма своїми справами боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо Вітчизни і добробут українського народу, обстоювати права і свободи громадян, додержуватися Конституцію України і законів України, виконувати свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників, підносити авторитет України у світі".
Новообраний президент, поклавши руку на Конституцію і на Пересопницьке Євангеліє, проголошує присягу українському народу, підписує її текст, передає голові Конституційного Суду. Верховна Рада вже звернулася до Інституту рукописів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського з проханням надати Євангеліє для проведення урочистої церемонії.
Глава ЦВК вручає новообраному президенту посвідчення Президента України, а глава КСУ — офіційні символи влади (булаву, знак президента). Далі новообраний глава держави звертається до українського народу (інавгураційна промова). Після — глава Верховної Ради офіційно закриває засідання.
Ажіотаж навколо місця проведення інавгурації, а також наслідків для Зеленського, зростає з кожним днем. Букмекерські компанії вже приймають ставки на ймовірність імпічменту або відставки президента в перші 100 днів з моменту вступу на посаду.