5 лютого, 2025
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Наука/Освіта
  • Рахункова палата розкритикувала діяльність Міносвіти у реформуванні мережі закладів вищої освіти

Рахункова палата розкритикувала діяльність Міносвіти у реформуванні мережі закладів вищої освіти

  • Фото: Ілюстративне
  • 6 грудня, 2024 16:46

Рахункова палата провела аудит ефективності діяльності Міністерства освіти і науки щодо реформування мережі закладів вищої освіти (ЗВО). Результати показали, що попри необхідність і важливість оптимізації мережі, управлінська діяльність МОН за цим напрямом була малопродуктивною, а процес реформування не був системним.

Щонайперше – позиція МОН про нагальність змін справедлива: багаторічна тенденція до зменшення кількості вступників та конкурентоспроможність частини вишів дійсно вимагали сучасних реформаторських рішень. 

Модернізація мережі ЗВО здатна підвищити якість освіти, конкурентоспроможність наших університетів, а також відкрити нові можливості:

  • доступ студентів до сучасної матеріальної бази;
  • нові програми навчання та міжнародні стажування;
  • оптимізація витрат і підсилення кадрового потенціалу базових ЗВО.

Однак аудит Рахункової палати виявив серйозні виклики, які перешкоджають ефективній модернізації мережі вишів. За підсумками аудиту, проведеного за період 2021 року – 9 місяців 2024 року, ми дійшли висновку, що:

  • Було ухвалено 20 рішень про реорганізацію ЗВО, з них виконано лише 7;
  • Лише 3,7% студентів і до 34,8% працівників ЗВО, що реорганізуються, підтримують цей процес;
  • Понад 75% студентів та 47–94% працівників закладів, до яких приєднали реорганізований виш, не відчули позитивних змін після реорганізації.

Основні проблеми реформування мережі ЗВО:

  • Не затверджено законодавчої та нормативної бази, й чіткого плану реформування мережі;
  • Недостатня комунікація зі стейкхолдерами: бракує підготовчої роз’яснювальної роботи, прозорих обговорень і врахування думок студентів та працівників закладів.
  • Невизначеність з фінансуванням відокремлених структурних підрозділів закладів вищої освіти, які реорганізуються.
  • Існує ризик недоотримання фінансових ресурсів від Світового банку, які планувалося виділити на придбання базовими ЗВО обладнання. 

Відповідно, Рахункова палата рекомендує МОН розробити дорожню карту та середньостроковий план реформування мережі ЗВО, затвердити критерії відбору ЗВО для реорганізації, подати відповідний законопроєкт до Уряду та забезпечити прозору комунікацію з усіма учасниками процесу.

Журнал Житомира повідомляв, що у Житомирі розпочали процес об’єднання двох університетів – Поліського національного та ЖДУ ім. І. Франка.

«Для когось це ласий шматочок». Поліський національний університет проти ліквідації.

Електронна петиція для відстоювання самостійності Поліського національного університету зібрала 25 тис підписів.

Злиття житомирських університетів. МОН визначається з доцільністю процесу об'єднання.

Злиття університетів у Житомирі поставили на паузу, – МОН.

Поділитись

Новини по темі: